שלישי של שאלות, רעיונות והמלצות

הבלוג הוא לא רק לוח לפוסטים שלי אלא גם במה לדיון, לשאלות, לרעיונות וכיוצ״ב. אז הפוסט של יום שלישי, בכל שבוע, מוקדש לכם! הגיבו לפוסט הזה עם כל שאלה, טיפ, רעיון לפוסט, המלצה, סיפור קצר, חמשיר, חידה וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

Michelangelo Hotel Joburg

הנה חלק מהשאלות המעניינות שהופיעו בפוסט של השבוע שעבר:

 • האם לרשת מלונות היוקרה פור-סיזנס יש מועדון לקוחות?
 • האם חובה לטוס בטיסות יונייטד כדי להשיג סטטוס גבוה במועדון MileagePlus?
 • מדוע שדה התעופה של דוחא (DOH) מרגיש כ״כ ריק?
 • מהו התוקף לנקודות של מועדוני מלונות ואילו נקודות נמחקות בכל שנה?
 • האם מחלקת העסקים של אייר-אירופה טובה יותר מזו של אלעל?

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

73 מחשבות על “שלישי של שאלות, רעיונות והמלצות

  1. כן. אבל –

   בשדה התעופה הבינ״ל של דובאי (DXB) יש שלושה טרקלינים לנוסעים. טרמינל 1 וטרמינל 3 מחוברים והם משמשים את מרבית חברות התעופה שנוחתות בשדה לרבות אמירטס. אין בעיה לעשות קונקשיין בין טיסות שנוחתות וממריאות מטרמינלים אלו. טרמינל 2 הוא טרמינל נפרד, בקצה השני של השדה, וכמו טרמינל 1 בנתב״ג הוא משמש בעיקר חברות לואוקוסט אזוריות. בעלי דרכון ישראלי, למיטב ידיעתי, לא יכולים לעשות קונקשיין שכולל מעבר בטרמינל זה.

  1. אני מוצא את שוק השכרת הרכבים כ׳מבולבן׳ מאוד מבחינת התעריפים, המבצעים והאפשרויות. אולי למעט בבחינת השוק האמריקני ספציפית ששם הכל מסודר הרבה יותר בגלל התחרות הגבוהה. כך, לדוגמה, כשחברת השכרת רכב מציעה 40% הנחה – אני יוצא מנקודת הנחה שהיא מנפחת בצורה משמעותית את מחיר הבסיס ואז בשקלול ההנחה המחיר יהיה סה״כ תחרותי בשוק ולא יותר. זאת בעיה, וזאת חיה אחרת לגמרי לעומת כרטיסי טיסה והזמנות למלונות.

   מומלץ להשתמש באתרי השוואת מחירים כמו Rentalcars, להעדיף חברות השכרה בינ״ל מוכרות ע״פ חברות השכרה מקומיות (חתול בשק בדר״כ) ולקרוא היטב את האותיות הקטנות לעניין הביטוח. החברות האלו לרוב עושות כל מאמץ כדי לסחוט תשלומים נוספים על ביטוחים מורחבים כאלו ואחרים בלי להבהיר בצורה נאותה מה כולל כל ביטוח. זאת אחת הסיבות שאני בדר״כ מפנה אנשים להשתמש בסוכנים לטובת עניין זה.

   כמובן שישנם גם שת״פים בין חברות השכרת רכב למועדוני לקוחות שונים בעולם הנסיעות כך שניתן לצבור נקודות מכל השכרה. מצ״ב אתר שבו תוכל למצוא בקלות את כל המבצעים האקטואליים של חברות השכרת הרכב הגדולות:

   http://www.frequentflyerbonuses.com/

 1. גיא

  מה ההמלצה להזמנת טיסות סדירות במועדי ביקוש גבוהים (דוגמת סוף אוגוסט). האם הכלל של ככל שתזמין מוקדם יותר ככה המחיר יהיה זול יותר הוא תמיד נכון?

  1. כן – הזמנה מוקדמת לרוב עדיפה.

   כאמירה כללית הזמן הטוב ביותר להזמין טיסות בינ״ל הוא כשלושה חודשים לפני מועד הטיסה. פחות או יותר. בדר״כ בשלב הזה כבר מעודכנים כל התעריפים של חברת התעופה, יש וודאות גבוהה יותר לגבי זמינות מושבים ופורסמו כל המבצעים התקופתיים וכל שינויי הלו״ז שיכולים להשפיע על המחירים בשוק. אבל כשמדובר בתאריך עם ביקוש גבוה מאוד וידוע מראש – כמו חגים או מועדי חופשת הקיץ – אז אפשר להניח שחברת התעופה צופה ביקוש גבוה ממילא ולא סביר שיהיו תעריפים מוזלים לתאריכים האלו שיוזמנו בהמשך, ומכאן שהזמנה מוקדמת עדיפה. לא בטוח שצריך למהר ולהזמין כ-11 חודשים לפני המועד אבל גם רצוי שלא לחכות ל-3 חודשים לפני המועד.

   1. דרור

    איך התשובה הזו משתנה כשמדובר בכרטיסי בונוס?
    לדוגמא (ספציפית), בחיפוש כרטיס בונוס מהחוף המערבי לישראל דרך המועדון של יונייטד: לעוד 11 חודשים אני מוצא כמעט רק שילובים של אייר-קנדה ולוט עם 2 קונקשנים, אבל בחיפוש לעוד 3 חודשים יש הרבה תוצאות טובות יותר (קונקשן אחד של LH, למשל).
    יש איזה כלל אצבע למתי הכי נכון לחפש כרטיסי בונוס?

    1. כלל האצבע אומר שהזמינות הגבוהה ביותר של מושבי בונוס היא בעת הטענת הטיסות ללו״ז (כ-11 חודשים קדימה, כפי שציינת) או ברגע האחרון (בשבוע/שבועיים שלפני הטיסה) על אף שלא כל חברות התעופה נוהגות לשחרר מושבי בונוס נוספים ברגע האחרון. באופן טבעי מושבי הבונוס רבים נחטפים זמן רב לפני הטיסה ע״י אלו שיש להם יתרת נקודות גבוהה בחשבון ויכולים להרשות לעצמם לתכנן חופשות משפחתיות זמן רב מראש או סתם מעוניינים לשמור מושבים בטיסות מסוימות בצורה ספקולטיבית – ולכן ככל שמתקרב מועד הטיסה יש פחות ופחות מושבי בונוס.

     משזה נאמר, חברות תעופה כן משחררות מושבי בונוס בצורה אקראית לאורך התקופה בהתאם לביקוש המושבים לטיסות מסוימות (ולפעמים בהתאם לביטולים של כרטיסי בונוס ככל שמתקרב מועד הטיסה, וזאת בהנחה שחברת התעופה הגדירה מינימום מושבי בונוס לטיסה ומעוניינת להחזיר למלאי, מיידית, כל מושב בונוס שבוטל). כלומר, יש סיכוי סביר שמושב בונוס ייפתח בטיסה מסוימת באיזשהו מועד במהלך חיי הטיסה ולא בהכרח ברגע האחרון.

     יש חברות תעופה שחוסמות מושבי בונוס בקוים מבוקשים עד לשלב מאוחר יותר שבו יש להן אינדיקציות טובות יותר על הביקוש. אז יכול להיות ששלושה חודשים לפני הטיסה פתאום תראה זמינות שלא ראית קודם, כי כנראה שבתאריך המסוים הזה חברת התעופה רואה זמינות מעט נמוכה מהרגיל והיא מוכנה להקצות מושבים נוספים כמושבי בונוס.

     בשורה תחתונה: המצב שתיארת הוא סה״כ לא הנורמה אבל הוא סביר לגמרי.

 2. רועי

  היי ליאור,
  אני כרגע בטרקלין The Pier ממתין לטיסה לאוסטרליה. אחרי הטיסה הזו סוף סוף אגיע לסטטוס Executive Platinum של אמריקן. בדר"כ הטיסות של קתאי התעדכנו לי לחשבון ביום שבת כשבוע/שבועיים לאחר הטיסה. במקרה שהן לא יתעדכנו בשבת הקרובה, האם יש דרך לזרז את התהליך על מנת להביטיח שהסטטוס יתעדכן לפני טיסת החזור שלי? יעזור להתקשר לקתאי או אמריקן? ברגע שהיא מתעדכנת אצל אמריקן, כמה זמן לוקח לסטטוס לחלחל לקתאי?
  תודה!

  1. ראשית – מזל טוב!!! אני מתגעגע לסטטוס EXP והוא בהחלט מגיע עם סל הטבות נדיב מאוד, אז ברכותיי.

   מניסיוני טיסות של קתאי מתעדכנות בחשבון בתוך שבוע. לרוב אפילו פחות. אין ממש דרך לזרז את העניין ומעולם לא ניסיתי להתקשר לשירות הלקוחות (של מועדון AAdvantage) כדי לכפות עדכון קרדיט של טיסה. אני צופה שאם תנסה את זה כנראה תקבל תשובה של ׳אין מה לעשות וצריך לחכות כמה ימים׳. אבל אולי שווה לנסות בכל זאת, אם אתה רואה שיום לפני טיסת החזור עדיין לא עודכן הסטטוס.

   ברגע שהטיסות יעודכנו בחשבון, והסטטוס יעודכן מיידית בהתאם, תוכל להתחיל להנות מההטבות באופן מיידי. כדי להיכנס לטרקלינים תוכל פשוט להראות את הכרטיס הדיגיטלי שלך באפליקציה של אמריקן וזה יספיק. אבל ברמת העקרון הסטטוס שלך אמור להתעדכן מיידית בכל המערכות של ברית וואן-וורלד כך שגם דלפקי הצ׳ק-אין של קתאי, לצורך העניין, יוכלו לראות את הסטטוס שלך בברית במידה ויעדכנו בהזמנה את מספר החבר שלך במועדון של אמריקן.

   בהצלחה, ותהנה מהטיסות!

 3. אורן

  היי ליאור,
  מתלבט בין טיסה לאוסטרליה (לא הוחלט אם למלבורון או סידני) עם חברות בברית one world או miles and more. הנטייה שלי לאחרונה אבל חשבון יש לי בשתיהן עם יתרת מיילים דומה.
  מה לקחת בחשבון כדי לקבל החלטה מושכת מלבד מחיר וקונקשנים?
  תודה.

  1. כמה נקודות יש לך בחשבונות? האם אלו יתרות מספיקות לכרטיסי בונוס ליעדים רחוקים? או שהתכוונת לכרטיסים בכסף שיצברו לך כמה שיותר נקודות?

   סה״כ המסלול הנוח ביותר הוא לטוס דרך הונג-קונג עם קתאי (וקוונטס) ולצבור נקודות בברית וואן-וורלד (או אלסקה). לחילופין יש לפעמים תעריפים נוחים של ברית סטאר מאירופה אבל זה ידרוש קונקשיין נוסף ואולי שני כרטיסים נפרדים.

   1. ליאת

    בעבר היה ניתן להזמין טיסות עם תאי דרך בנגקוק – הכרטיס יהיה של תאי, אבל בטיסה מהארץ אתה בעצם על טיסה של אל-על (code share). היתרון של זה הוא טיסות לסידני עם קונקשיין אחד וקרדיט למועדון סטאר.

    1. כן ולא.

     האפשרות של אלעל/תאי מוכרת אבל נוחה פחות מהאפשרות של קתאי/קוונטס. קל וחומר למי שרוצה לטוס במחלקת העסקים, כי המוצר של אלעל נחות יחסית והמוצר של תאי בינוני להחריד.

     צבירת מיילים במועדוני התעופה של ברית סטאר כמעט תמיד מבוססת על החברה שמפעילה את הטיסה ולא החברה שמשווקת את הטיסה (וזאת בניגוד, למשל, למועדוני התעופה של ברית וואן-וורלד שבהם הקרדיט נקבע ע״פ קוד הטיסה). כלומר, טיסה שמופעלת ע״י אלעל (שאינה בברית) ומשווקת ע״י תאי (שכן בברית) לא אמורה לזכות בנקודות במועדוני הברית אולי למעט במועדון של תאי עצמה.

     1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

      מסכימה לחלוטין לגבי איכות המוצר, אבל לגבי הקרדיט – בוודאות קיבלתי קרדיט על הטיסה הזו במועדון של יונייטד. הקרדיט מופיע באופן הבא:
      Thai Airways 4584-Y CLASS
      Tel Aviv-Bangkok

      הטיסה המדוברת הייתה לפני כשנתיים – ייתכן שמאז חל שינוי באופן קבלת הקרדיטש.

  1. לצערי אני לא מכיר שירותי הסעות עם מחירים אטרקטיביים באזור גוש דן. אני חושש שמונית היא האפשרות הטובה ביותר – ואתה יכול לבדוק את התעריפון המסודר שמחייב את נהגי המוניות.

  2. nit2an

   אני אומנם מגיע מחיפה, ככה שיש פה הסתיגות כי גוש דן הוא איזור גדול, אבל הדרך הנוחה* ביותר, לדעתי – היא רכבת ישראל.
   אני רושם את זה עם כוכבית כי בגלל כל פרוייקט חישמול המסילה לירושלים היו סגירות רבות, בעיקר בסופי שבוע, אבל בסה"כ, בשיגרה – הקו עובד מצויין.

   בשעות הלילה (אחרי 11 לדעתי) הקו עוצר רק בתחנת תל אביב סבידור מרכז, אבל אם יש לך איך להגיע לשם בקלות (גר ממש קרוב, או מישהו שמקפיץ) – זה פיתרון אידיאלי וגם זול יחסית (13 שקלים לכיוון)

 4. דרור

  לא שאלה, רק שיתוף. הזמנתי אתמול את כרטיסי הבונוס הראשונים שלי (שני כרטיסי TLV-MAD-SFO בביזנס, לעוד 361 יום, ממש לפני חגי 2019), עם אוויוס שקיבלתי דרך המבצע של ה90 אלף מלפני כמה חודשים.
  לא הייתי יודע על המבצע בלי הבלוג, אז תודה 🙂

 5. עידו

  מה לגבי שיפוץ מטוסי ה777 של אל על שדיברת עליו? האם אתה יודע מתי הוא אמור להתחיל ולהסתיים ומה הוא אמור לכלול בתוכו?
  והאם תוכל לשלוח לינק לכתבה שמודיעה על ההחלטה של אל על לשפץ?

  1. עדיין אין לי מידע. השמועה אומרת שהתהליך יתחיל ב-2019 וסביר שיימשך מספר חודשים טובים. לא ברור אם אלעל תבחר להתקין ב-772 מחלקת עסקים זהה לזאת שב-787 אבל התקווה שלא.

 6. Amilan

  שלום,
  הייתי רוצה לשאול, אני חבר במיילס&מור וחבר באקור.
  במידה ואני מזמין מלון דרך m&m האם אני אקבל גם מיילים וגם נקודות באקור?

  1. פורמלית לא. אבל מלונות יכולים לסטות מהכלל לפי שיקול דעתם.

   מועדון M&M מציע פורטל הזמנת מלונות שמופעל בעצם ע״י סוכן כלשהו. כלומר, הזמנה בפורטל היא הזמנת סוכן – או מה שנקרא ׳הזמנת צד שלישי׳ – ומכאן שלא אמורה להיות צבירת קרדיט כלשהו במועדון הלקוחות של המלון.

 7. אלפא

  אפשר מורה נבוכים בשפה פשוטה למחלקות כרטוס?
  בכל פעם שאני מנסה קצת לקרוא עליהן זה מרגיש כמו ההסברים של סוכני ביטוח על הפנסיה, ממש כאילו מישהו מנסה לבלבל אותך בכוונה.
  האם ההגדרות אוניברסליות או משתנות מחברה לחברה? האם כמו בסטטוסים – יש מחלקות שההבדל ביניהן משמעותי יותר וכאלה שההבדל הוא זניח? האם שווה "להתעקש" להזמין כרטיסים במחלקה מסוימת כאופציה מועדפת?

  1. אקדיש לנושא פוסט בקרוב כדי להבהיר את הדברים. לבינתיים, על קצה המזלג:

   (א) מחלקות הכרטוס הן כלי שבאמצעותו חברות התעופה מגדירות ׳סוגים של מושבים׳ על אף שמדובר באותה מחלקת שירות ואין כל הבדל בהושבה במטוס. כך, למשל, 100 מושבים במחלקת התיירים יכולים להיות מחולקים על פני 10 מחלקות כרטוס שונות (נגיד 10 מושבים לכל מחלקת כרטוס, למרות שזו לא צריכה להיות חלוקה שווה). חברת התעופה כמובן יכולה לשנות את מספר המושבים שמוקצים לכל מחלקת כרטוס בכל עת. מחלקות הכרטוס הולכות יד ביד עם התעריפים של אותה חברת תעופה כשכל תעריף נועד להשתמש במחלקת כרטוס מסוימת או במספר מחלקות כרטוס מסוימות. התעריף הוא שקובע פרמטרים שונים כמו גמישות הכרטיס (שינוי/ביטול), אפשרויות שדרוג, צבירת מיילים ועוד. כלומר, בפועל, מחלקת כרטוס גבוהה יותר משודכת לתעריף גבוה יותר ופרושם מחיר גבוה יותר ותנאי כרטיס מועדפים יותר.

   (ב) כברירת מחדל חברת התעופה תציע ללקוח את הכרטיס הזול ביותר שקיים באותה עת במערכת במחלקת השירות המבוקשת (וזה הרי האינטרס שלה). כלומר, היא תציע לו מושב במחלקת הכרטוס הזמינה הנמוכה ביותר. אם הלקוח ייחפש מספר מושבים ביחד – נגיד לנסיעה משפחתית – המערכת בדר״כ תציע לו את מחלקת הכרטוס הנמוכה ביותר שבה קיים מספר המושבים הרצוי. כך, בפועל, בחיפוש לנוסע יחיד המחיר לכרטיס יכול להיות X בעוד בחיפוש לארבעה נוסעים המחיר לכרטיס לא בהכרח יהיה 4X. מדוע? כי הנוסע היחיד יקבל מחלקת כרטוס א׳, עם תנאים נוקשים למדי, בעוד ארבעת הנוסעים אולי יקבלו מחלקת כרטוס ב׳ שהיא גמישה יותר.

   (ג) אם מושבים במחלקות הכרטוס הנמוכות ביותר נמכרים ראשונים הרי שככל שיתקרב מועד הטיסה יישארו רק מושבים במחלקות כרטוס גבוהות יותר שיכריחו שימוש בתעריפים יקרים יותר. זה המודל הקלאסי של חברות שירות-מלא קלאסיות. בפועל חברות תעופה רבות מסווגות את מחלקות הכרטוס שלהן לשלוש או ארבעה קבוצות (נגיד: גמיש, גמיש למחצה וגמיש לגמרי) כדי להקל על הלקוחות בבחירת הכרטיסים המתאימים להם.

   (ד) אין אחידות אוניברסלית בעניין מחלקות הכרטוס וכעקרון כל חברת תעופה יכולה לעשות כרצונה. בפועל נוצרה אחידות מטעמי נוחות ושיתוף פעולה בין חברות התעופה השונות. כמובן שבריתות תעופה עושות כל מאמץ לעודד את האחידות הזאת, וזה נכון גם מעבר למחלקות כרטוס.

   (ה) נוסעים תכופים, ואלו שעושים כל מאמץ לצבור נקודות/סטטוס, בהחלט מעדיפים לפעמים לבקש מחלקות כרטוס מסוימות על מנת להבטיח קרדיט איכותי יותר מהטיסות שלהם. במקרים מסוימים הפרמיה במחיר תהיה קטנה יחסית בעוד התגמול יהיה גבוה משמעותית – ואז שווה לשלם, בכוונה, מחיר גבוה יותר על הכרטיס. זו כבר פרקטיקה למתקדמים ודרושה הבנה נכונה של כל המרכיבים כדי להבין האם ׳שדרוג׳ כזה לכרטיס יהיה משתלם או לא.

   1. ארז

    אפרופו מחלקות הכרטוס – תודה ליאור על ההסבר – מחכה לפוסט נרחב בנושא.

    עדכון מבצע:
    אין לי את כל הפרטים ואת כל התאריכים, אבל הטסים באלעל לברלין וקייב לאחר ה- 15.10 שקונים כרטיס בתיירים M-Class משודרגים אוטומטית למחלקת הבונוס בביזנס R-Class (כולל 2 מזוודות והושבה כמובן) ללא עלות בנקודות, וללא תנאי מעמד, צבירה בשנה האחרונה וכו'. צבירת נקודות לפי מחלקת הכרטוס M.

    1. מגניב!

     זה אפילו עובד במטריקס. מזינים חיפוש לפי מחלקת כרטוס M ומקבלים בתוצאות כרטיסים במחלקת כרטוס R (מחלקת העסקים, אבל בתעריף שרומז על מחלקת כרטוס M המקורית).

     סה״כ אני רואה תעריף של 780$ לכרטיס הלוך/חזור לברלין. לא רע בכלל. תודה על הטיפ!

     1. נוסע ותיק

      דבר ראשון תודה על העדכון החשוב כי אני על ציר ת"א – קייב ובהחלט זה ישמש אותי,
      אמנם עדיין אין בכלל ביזנס בקו של קייב כי זה מוגדר אפ אך בקרוב זה משתנה,
      תבהיר היכן פורסם המבצע הזה? והיכן בכלל שייך לאדם רגיל ולא לסוכן להזמין טיסה לפי קלאס ספציפי? הרי כשאני מזמין מאתר אל על או כל אתר הזמנות אחר אני מקבל את המחיר הנמוך על הקלאס שזמין באותו רגע ואין לי אפשרות להזין חיפוש לפי קלאס מסויים, נכון? או שפיספסתי משהו? אשמח להסבר נרחב בנושא,
      כמו"כ מה זה "מטריקס" שציינת בתגובה לדבריו שזה עובד אפילו במטריקס?!
      תודה מראש על התייחסותך לשאלותיי.

     2. את ׳המבצע׳ הזה פרסם אחד הקוראים ולכן אין לי פרטים נוספים בשלב זה.

      כדי להזמין כרטיס עם מחלקות כרטוס ספציפיות אתה יכול לפנות לשירות הלקוחות של חברת התעופה או לסוכן נסיעות. כמו כן, ניתן להשתמש בכלי Bookwithmatrix בשילוב עם מנוע החיפוש המטריקס של ITA (גוגל).

     3. ארז

      היי,
      להבנתי כל מטוסי אלעל אפ (738) יוסבו בקרוב (וחלקם כבר מוסבים היום) למטוסי אלעל רגילים עם ביזנס סביר של מושב כורסתי נוח שנשען אחורה. בנוסף, בקו לברלין (לא בדקתי את הקו לקייב), לפחות בחלק מהטיסות יפעל ה- 739 שמציע מוצר משופר אף יותר.
      לא יודע אם פורסם, ולא יודע אם יש דרך לכפות את זה על אתר הזמנות "רגיל" (אולי כן בתיווך המטריקס), אבל אם תתקשר לאלעל / לכל סוכן תוכל לבדוק אם בתאריכים הספציפיים שלך הושבה ב- M-Class מזכה בשדרוג חינמי ללא תנאים ל- R-Class=ביזנס.

      לגבי מה זה המטריקס – זו אחת המתנות של הבלוג של ליאור. הוא יסביר טוב ממני ויתן שני לינקים לפוסטים בנושא, לפחות!

     4. ארז

      מילה נוספת- אלעל תמיד טוענים שהם פוטרים מדמי הזמנה במקרים שפונים אליהם עם בקשת הזמנה שלא ניתן לעשות (טכנית) באתר. נדמה לי שזה המצב כאן: בחירת מחלקת כרטוס מסויימת ווידוא שדרוג חינמי לעסקים תחת המבצע העלום – אך קיים!

     5. נוסע

      פורסם באתר של אל על.
      עד לפני כמה ימים היה מנגנון דומה גם בטיסות לבנגקוק והן נמכרו ב 1900$ בערך. זה היה בתוקף עד 30/6/2019 אבל בטעות היו גם כמה תאריכים באוגוסט שהופיעו עם התעריף הזול (מחלקה R).
      לצערי לא רכשתי וממתין שיחזור.

      https://www.elal.com/he/DealsAndPackages/Hot-Deals/Pages/Business-040718.aspx

 8. IDAN

  היי ליאור,
  אתה בטח מכיר את מנועי חיפוש הטיסות שיש כמו
  skysccaner, google flights… כל האתרים האלה בדרך כלל מוצאים מחירים זולים מאלו של חברות התעופה אבל דרך כל מיני אתרים קטנים יותר ובדרך כלל זרים כך שחוק הגנת הצרכן אינו כל עליהם
  האם אתה חושב שבטוח להזמין דרך אותם אתרים?

  1. לפעמים כן, לפעמים לא. צריך בהחלט להיזהר.

   למנועי השוואת מחירים כאלו יש אינטרס מובהק: להציג את המחיר הזול ביותר. אחת השיטות לעשות את זה היא באמצעות התקשרות עם סוכנים מקומיים קטנים, ואתרי הזמנות משונים, שמוכנים לקצץ משמעותית בעמלות שלהם כדי למשוך לקוחות רבים יותר. רוב הסוכנים והאתרים האלו הם כנראה בסדר גמור, ולא שונים מהותית מכל סוכן/אתר אחר, אבל חלקם בהחלט נותנים שירות גרוע (במקרה האופטימי) ולפעמים ממש עוברים על החוק בהיבטים מסוימים (במקרה פסימי).

   רוב המנועים האלו יוצרים אתרים מדינתיים/אזוריים כשכל אחד מהם מקושר גם לסוכנים/אתרים גלובליים וגם לסוכנים/אתרים מקומיים/אזוריים. כך, למשל, האתר הישראלי של סקייסקאנר יכול לקשר לאיסתא בעוד האתר האמריקני של סקייסקאנר יכול לקשר לפרייסליין. יש בזה הגיון. הבעיה היא שלקוחות בינ״ל שאדיבים לשיוך המדינתי/אזורי של מנוע החיפוש יכולים למצוא את עצמם מול סוכנים/אתרים קטנים יחסית שאינם מוכרים.

   האם כל הסוכנים/האתרים בטוחים? וודאי שלא. לכן אם מצאת מחיר נמוך במיוחד באתר מסוים וזה נראה לך מעט חשוד – גש לגוגל וחפש ביקורות על האתר הזה כדי להבין אם וכמה הוא אמין. במקרים רבים תגלה שמדובר באתר שהוא כמעט בגד הונאה ורוב הביקורות עליו שליליות – ואז כמובן מוטב להתרחק. צריך גם לזכור שלפעמים תהליך הרכישה עצמו יסתיים בהצלחה, ואכן המחיר הנמוך יהיה המחיר לכרטיס, אבל הרבה מאותם ׳סוכנים מוזלים׳ שמוותרים על העמלה שלהם במקור, כביכול, מחזיקים אח״כ את הכרטיסים כבני-ערובה וכל בקשה לשינוי/ביטול נתקלת בעמלות מנופחות במיוחד (מעבר לאלו של חברת התעופה, וזה מותר כי הכרטיס שייך לסוכן ולא לחברת התעופה).

   הנה אתר מוביל לדירוג אמינות של אתרים/סוכנים/מוכרים/עסקים ברשת:

   https://www.trustpilot.com/

 9. יואב

  אני רוצה לדבר על מטרד גדול מאוד בטיסות שהוא אולי לא פוליטקלי קורקט: תינוקות.
  אם עלית לטיסה, בפרט טיסת לילה, ובמרחק סביר ממך יושב עולל צעיר, הטיסה הופכת להיות סיוט.
  האם הייתה איזשהי חברה שניסתה להתמודד עם זה או שינתה מדיניות בנוגע לתינוקות? האם זו בעיה שמדברים עליה בעולם התעופה?

  אם תשאלו אותי, אם במקום לקבל כרטיס חינם או מוזל, הורים היו משלמים על תינוקות מחיר מלא ואף כפול (על סמך הנזק שהם גורמים לשאר הנוסעים), היינו רואים פחות תינוקות בטיסות.

  1. זה בהחלט נושא טעון. מצד אחד עומדת רווחת כלל הנוסעים, ומצד שני עומד הרצון החברתי לאפשר להורים לטוס עם ילדיהם.

   אני לא מכיר חברות תעופה שמגבילות הטסת תינוקות במחלקת התיירים ו/או גובות מחיר גבוה יותר. כל חברות התעופה, כפי שציינת, אף נותנות הנחות ענק לתינוקות עד גיל שנתיים (במושב נפרד או לא). ישנן חברות תעופה שמגבילות הטסת תינוקות במחלקות הפרימיום שלהן כשבדר״כ מדובר על איסור גורף להכנסת תינוקות/ילדים למחלקה הראשונה (היכן שיש במטוס גם מחלקת עסקים, שבה לרוב אין בעיה). אולי זה פועל יוצא של מדיניות של אדישות לרווחתם הכללית של נוסעי מחלקת התיירים. למרות שחברות תעופה רבות דואגות להציע צעצועים/משחקים במהלך טיסות כדי לעודד את התינוקות/הילדים לשבת במקומם ולהתנהג כמו שצריך במקום לצעוק, לריב ולרוץ במעברים בצורה מסוכנת.

   יש משפט שאומר ״זו לא בעיה אם אתה לא יכול להציע פתרון״, ואני לא חושב שלמישהו יש בינתיים פתרון הוגן/יצירתי לעניין הזה.

   אני אישית לא רואה אם ואיך אפשר להגביל הטסת תינוקות במחלקת התיירים אבל נשמע לי לגיטימי להגביל הטסת תינוקות במחלקת העסקים. זה ייפגע באותם נוסעים אמידים שמעוניינים לטוס עם התינוק שלהם במחלקת העסקים, נכון, ומצד שני יבטיח שלפחות מחלקת העסקים תמיד תהיה שקטה יותר. כך, בעצם, מי שיירצה להבטיח לעצמו שקט במהלך הטיסה יוכל תמיד לשדרג למחלקת העסקים. זה יעלה הרבה כסף אבל זה סוג של פתרון.

   בכל מקרה, הורים צריכים לעשות כל מאמץ כדי להרגיע את התינוקות/הילדים שלהם במהלך טיסות מתוך התחשבות בשאר הנוסעים.

  2. דרור

   מסכים לגמרי. הרעיון לבטל את ההנחה שניתנת לילדים (עד כדי 100% לתינוקות) הוא מעניין, לא שמעתי אותו מועלה בעבר.
   הצעה לפתרון (לפחות חלקי) – במקרים שבהם מחלקת העסקים גדולה או מחולקת לאזורים/קומות, נשמע לי הגיוני ומתבקש לגמרי שיוגדר איזור שרק בו מותר להושיב ילדים מתחת לגיל מסוים. ככה לפחות באזורים האחרים לא יהיו נוסעים שיסבלו מהבעיה הזו. אגב, אפשר לעשות את זה גם במחלקת תיירים שכמעט תמיד מספיק גדולה בשביל חלוקה כזו.

  3. טס עם ילדים

   ומה הלאה?
   אין למכור לשמנים כרטיס באקונומי?
   בדיקת ריח הגוף לכל נוסע?
   אני מסכים שעל החברה להשתדל להושיב ילדים באיזור שפחות מפריע, אבל אי אפשר להימנע לחלוטין מהפרעה.

  4. החסכן

   הפתרון שאני מצאתי לעניין הוא אוזניות נוחות שמורידות את הרעש ב- 80% והפעלת "רעש לבן" בסלולארי (אני אוהב את "גלי הים"). אני רגיש מאד לרעש ובכל זאת נרדם וישן לא רע גם בנוכחות צווחנים קשים (וגם בנוכחות חפרנים שלא מפסיקים לדבר בקול רם בטיסה ארוכה).
   גישה אחרת היא אטמי אוזניים ועליהם אוזניות שמכסות את כל האוזן.

 10. יואל

  שאלה בנוגע לפיצוי בשל טיסה שנדחתה/בוטלה.

  טיסת עסקים של יונייטד לחוף המערבי בארה"ב בוטלה כשהנוסעים כבר על המטוס. הודעת יונייטד, כשהנוסעים עדיין על המטוס, היתה דחיית הטיסה בשל כשל טכני ב-19 שעות ו-35 דקות.
  יונייטד הפעילה מוקד עם מספר טלפון חינם עבור נוסעי הטיסה למשך 24 שעות, ובו ניסו לעזור במציאת טיסה חלופית. האופציה הטובה הזמינה ביותר (שגם כללה אפשרויות טיסה בחברות תעופה שלא ממועדון סטאר-אליינס), גרמה לי לאיחור של 11 שעות ו-50 דקות ממועד הנחיתה המקורי.

  יונייטד מציעים פיצוי של 500 דולר למימוש ביונייטד למשך שנה, או 25,000 מיילים.
  האם הפיצוי סביר?
  האם הפיצוי משתנה בהתאם לסטטוס? (אחרי הטיסה הזו אני בסטטוס 1K)
  האם ניתן לקבל פיצוי עבור עגמת נפש ו/או עבור ביטול סדר היום שלי?

  1. הפיצוי שהוצע לך הוא אינו מספיק. יונייטד מתנערת כאן מחובותיה ע״פ חוק בישראל. איחור בטיסה שנגרם כתוצאה משיקולים מבצעיים הוא ב-100% באחריות חברת התעופה, וזו לא קביעה שלי אלא קביעה של בתי משפט שונים בישראל, באירופה וגם בארה״ב.

   לך מגיע פיצוי כספי בהתאם להוראות ׳חוק שירותי תעופה׳. הסכום שמגיע לך הוא 3080 ש״ח. דרוש את הפיצוי הזה מיונייטד. הסכום הזה אינו מושפע מהסטטוס שלך במועדון התעופה של החברה והוא אמור להוות פיצוי כולל לעוגמת הנפש וכל נזק כספי שנגרם לך כתוצאה מהאיחור. משזה נאמר, קבלת פיצוי ע״פ חוק זה אינה מונעת ממך אפשרות עתידית לתבוע את חברת התעופה על נזקים נוספים. האם לתביעה כזאת יש סיכוי טוב? שאלה לעו״ד, ולרוב התשובה שלילית.

   בנוסף, אני מציע לך לפנות למועדון MileagePlus ולדרוש פיצוי נוסף במיילים על עוגמת הנפש. כמובן הדגש במקרה הזה הוא על היותך נוסע תכוף ועל העובדה שהכרטיס שלך היה במחלקת העסקים. כתוב שהאיחור שנגרם, וזה שלא הוצעה לך חלופה ראויה מספיק, גרמו לך לפקפק בנאמנות שלך ליונייטד.

   1. יואל

    שאלת המשך שלא התרחשה במקרה הזה, אבל טוב לקבל עליה תשובה ממוחה.

    מה הדין במידה וכתוצאה מהאיחור בטיסה, פספסתי דברים עליהם שילמתי מראש, כמו: לילה בבית מלון, השכרת רכב, הצגה וכו'?

 11. נועה

  היי,
  יש לי התלבטות. האם עדיף לפצל בין זוג מיילים, או לצבור בחשבון אחד מיילים של שני בני הזוג? או שיש יתרון לשני חשבונות? אולי שימוש במבצע כפול כלשהו?

  1. רוב מועדוני התעופה ממילא לא מאפשרים ׳חשבון משפחתי׳, ובטח שלא ׳חשבון זוגי׳ (לשני אנשים שאינם נשואים/משפחה), ולכן ברירת המחדל היא ממילא צבירת נקודות אישית. כשקיימת אפשרות ל׳חשבון משפחתי׳ הרי שזו בהחלט אפשרות נוחה וכדאית (לרוב, לא תמיד).

   החדשות הטובות הן שניתן להשתמש בנקודות מחשבון של אדם א׳ לטובת אדם ב׳.

  1. מעניין ומוזר. אני באמת רואה שאין מושבים זמינים… עד ה-13 לדצמבר לפחות, וגם אח״כ לא סדיר לגמרי. אולי תקלה – והרי אנחנו יודעים שאלעל ו-IT לא הולכים ביחד.

 12. אבי

  תודה על הבלוג הנהדר!
  יש לי סטטוס (פלטיניום) בדלתא שעומד לפוג בינואר הקרוב. במקרה והזמנתי טיסה לפני שהסטטוס פג כשמועד הטיסה עצמו הוא לאחר סיומו של הסטטוס האם אני זכאי להטבות כמו כסא מועדף וכו?

  1. שאלה מצוינת.

   טכנית המערכת תאפשר לך לבחור מושב מועדף ללא תשלום גם לטיסות במועד עתידי מעבר לתוקף הסטטוס. הסיכון הוא שאם תאבד את הסטטוס עד מועד הטיסה אז ייתכן שיזיזו אותך למושב אחר. הושבה היא לעולם עניין גמיש וחברות התעופה מציינות בתנאים שלהן שלאף נוסע לא מובטח בדיוק המושב שבחר. אני מעריך שהסיכויים לטובתך.

   הרוב המוחלט של ההטבות לא יינתנו לך במועד העתידי רק משום שהכרטיס הוזמן בזמן שהיה לך סטטוס. מה שחשוב הוא הסטטוס בעת הנסיעה.

  1. המטריקס הוא מנוע חיפוש טיסות שפותח ע״י ITA שנרכשה בהמשך ע״י גוגל. הוא נחשב למנוע מתוחכם מאוד וחזק מאוד – אבל לא ניתן להזמין דרכו כרטיסי טיסה או אפילו לקבל הפנייה לסוכנים, אלא רק לבצע את החיפוש. הנה כמה קישורים:

   https://flying-out.com/2016/12/18/search-flights-with-ita-matrix/

   https://flying-out.com/2016/12/26/ita-matrix-advanced-search/

   https://flying-out.com/2018/05/17/ten-useful-websites/

 13. יואב

  שלום לכולם
  האם יש לכם ניסיון עם הזמנת קרוז דרך club1hotels? מעולם לא הזמנתי דרך האתר הזה (גם לא בתי מלון) וקצת מודאג להזמין כזו הזמנה ענקית מאתר שאני לא מכיר…
  תודה מראש

  1. אין לי ניסיון אבל אין לך סיבה לדאוג. שירות הלקוחות של C1H מצוין ואני בטוח שהם יעזרו לך עם ההזמנה בשמחהו כמובן יבטיחו שלא יהיו בעיות בהמשך.

   בסופ״ש אפרסם מבצע נוסף לרכישת תווי-קנייה של האתר. אברר אם הם תקפים גם להזמנת קרוז, אבל סביר שלא.

 14. Chai Ozeri

  היי, שתי שאלות לא קשורות בכלל:

  1. טסתי לאחרונה לארה"ב (הלוך JFK, חזור LAX) כך שהחלק הראשון הוא טיסת אל על בין ת"א ללונדון הית'רו, והחלק השני הוא טיסת Virgin Atlantic בין לונדון הית'רו ליעד בארה"ב. לפי הבנתי, מדובר בכרטיסים שאל על משווקת אך שלא ניתן לרכוש דרכם אלא רק דרך צד שלישי, אני הזמנתי את הכרטיסים דרך orbitz.
  א. האם תתאפשר צבירת נקודות למועדון הנוסע המתמיד במצב כזה?
  ב. אם כן, האם כל המקטע (ת"א – ניו יורק / ת"א – לוס אנג'לס) ייחשב לצורך חישוב צבירת הנקודות (כי מדובר בטיסה שמשווקת ע"י אל על), או רק החלק עד לונדון?
  ג. במידה ורק עד לונדון, אני מניח שתתאפשר צבירה ב-Virgin Atlantic על המקטע השני, ואכן נרשמתי למועדון שלהם מראש והזנתי את המספר. אבל, כמובן, שהטיסה של אל על התעכבה בשעתיים ולבסוף טסתי בטיסה של Delta במקום (בטיסת ההלוך בלבד, בחזור חזרתי עם Virgin Atlantic). ועכשיו מה קורה? אני צובר בטיסה הזו ל-Virgin Atlantic? ל-Delta? לא צובר לאף טיסה?
  ד. אחרי שניצלתי את הטיסה כדי לקרוא קצת חומרים מהבלוג (זה אגב חומר מושלם לקריאה בטיסה, ממליץ לאפשר לייצא איזה קובץ PDF שמכיל הרבה פוסטים!) הבנתי שאולי זה לא היה הכי חכם לנסות לצבור נקודות דווקא למועדון של Virgin Atlantic, ושיכלתי מלכתחילה לצבור למועדון של Delta שבשיתוף פעולה איתם, ומאפשר צבירה בחברות תעופה רבות יותר, ובפרט יותר כאלה שטסות מ/אל ישראל. האם יש משהו לעשות בנושא עכשיו, לאחר שהטיסות כבר בוצעו, כדי לצבור למועדון ב-Delta במקום ב-Virgin Atlantic?

  2. בתור נוסע מזדמן בלבד, לא ראיתי עד עכשיו ערך עבורי במועדוני מלונות, מכיוון שבדרך כלל ההפרש בין המלון הזמין שמתאים לי במיקום ובתקציב לבין המלון הכי מתאים של רשת ספציפית גדול מדי ולא שווה כלכלית גם עם הטבות פוטנציאליות בעתיד (בעיקר כשמחיר חשוב לי יותר מתמורה). ואולם, אני וארוסתי צפויים לצאת לירח דבש שנה הבאה, בארה"ב. גם מדובר במעל חודש של לינה במלונות שבמהלכן יהיה ניתן לצבור מספר לילות לא מבוטל, הרבה מעל מה שאני צובר בשנה רגילה, וגם לשם שינוי התמורה תהיה חשובה לי לא פחות מהמחיר. אנחנו נטייל בעיקר בערים גדולות בארה"ב, ואולי גם ביעדי נופש פופולריים בקריביים. האם יש המלצות מה הדרך הכי נכונה לתכנן ולנצל את הפוטנציאל שבמועדוני מלונות כשאני יודע שצפויה חופשה ארוכה כזו? האם לבחור ברשת/קבוצת מלונות אחת ולהתמיד בה? האם לנסות לפזר את זה על 2-3 רשתות כדי לאפשר גמישות? האם יש רשת ספציפית מומלצת? האם אני בכלל סתם אופטימי ועד שהלילות ייצברו (מבחינת הזמן עד שזה מופיע בחשבון) לרמה שאקבל הטבות משמעותיות יעבור יותר מחודש וגם ככה זה לא יהיה רלוונטי?

  תודה רבה מראש!

  1. האמת שמדובר בתעריפים של וירג׳ן ולכן לא תמצא אותם באתר אלעל. לאלעל אין הסכם שותפות או הסכם קודשייר עם וירג׳ן, אלא פשוט אלעל מספקת לוירג׳ן טיסות המשך לת״א. לשאלותיך,

   (1א+1ב) תוכל לצבור נקודות אלעל רק עבור טיסות אלעל שבכרטיס. כלומר, ת״א-לונדון הלוך/חזור.

   (1ג) אפשר לומר שהבחירה היא שלך. אתה יכול לצבור נקודות בהתאם לטיסה החלופית שקיבלת (דלתא) או לבקש צבירת נקודות על בסיס המסלול המקורי (מה שנקרא ׳Original Route Credit׳ או בקיצור ORC).

   (1ד) אם כבר קיבלת קרדיט במועדון של וירג׳ן – נסה לפנות לשירות הלקוחות של המועדון ולבקש שהקרדיט שקיבלת יימחק כדי שתוכל לקבל קרדיט במועדון אחר. בדר״כ הבקשות האלו מתקבלות בלי בעיה אם מדובר בשבועות שאחרי הטיסה ולא במועד עתידי רחוק מדי. בכל מקרה זה אפשרי. אחרי שיש לך האישור על ביטול הקרדיט במועדון של וירג׳ן תוכל לפנות למועדון של דלתא ולבקש קרדיט רטרואקטיבי – אבל זה אפשרי רק במידה והיית חבר במועדון של דלתא בעת הטיסה.

   (2) אפילו אם צפי ל-30 לילות במלונות כנראה שלא הייתי מכוון לסטטוס מסוים אלא מנסה למקסם ערך איפה שאפשר. כלומר, בין השאר, ניצול מבצעים תקופתיים אטרקטיביים. לקראת נסיעה כזאת שקול בחום להוציא את כרטיס הפלטינום של אמקס (ואחד נוסף, בחינם, לארוסתך) מה שיבטיח לך סטטוס גולד של הילטון וגישה לתוכנית ה-FHR עליה כתבתי השבוע. שני הכלים האלו יעזרו לך לקבל יותר עבור הכסף שלך במלונות בארה״ב.

   1. Chai Ozeri

    תודה רבה על התשובות, ותודה רבה על הרעיון לכרטיס של אמקס! (שאני לא מחזיק בשגרה מכיוון שדמי השימוש שלו יקרים מדי עבורי בשגרה). האם יש מגבלה / זמן המתנה כלשהו מרגע קבלת הכרטיס ועד שאפשר להתחיל להנות מההטבות, ובפרט מ-FHR ומסטטוס גולד במלונות הילטון?
    וגם, האם יש משמעות כלשהי לכרטיס הנוסף לארוסתי בהנחה שגם ככה שנינו נהיה אורחים במלון בכל החדרים שנזמין, ושנבטל את הכרטיסים עם שובנו לארץ?

    שוב תודה רבה!

    1. הכרטיס מגיע תוך כמה ימים, בדרך כלל עד שבוע.
     ניתן להשתמש ב-FHR, מרגע קבלת הכרטיס
     באת ההזמנה הייתי מבקש שישלחו גם את הכרטיס priority pass, כי הם לא שולחים, אם לא מבקשים
     אחרי שתקבל את הכרטמס, אז תוכל לבקש שיעשו לך את הסטאטוס בהילטון וקרלטון.
     במידה ואת לא עצמאי הייתי מבקש גם לעבור לתכנית של MR על 40 ₪ במקום 60₪, אבל זה לא תופס על תשלום מיסים ואגרות, לאדם פרטי זה הרבה יותר משתלם.
     הכרטיס של ארוסתך יאפשר לה להיכנס לטרקלין, ולהינות מנהיגות של הכרטיס.
     ובנוסף תוכלו לקבל כניסות נוספות עם priority pass

    2. (א) אחרי הזמנת הכרטיס תצטרך לחכות כמה ימים עד שיגיע אליך ועד שתוכל להפעיל אותו. מרגע שהופעל תוכל להגיש בקשה לשדרוג הסטטוס במועדון של הילטון והתהליך הזה יכול לקחת גם שבועיים או אפילו יותר. תניח שאתה צריך לפחות חודש מרגע הזמנת הכרטיס עד שבפועל החשבון שלך במועדון של הילטון יעודכן. הזמנות של FHR תוכל לעשות מיד כשתהיה מוכר כלקוח פלטינום של אמקס.

     (ב) אין חשיבות אמיתית שגם לארוסתך יהיה סטטוס במועדון של הילטון. אבל כרטיס הפלטינום כן נותן הטבות רבות נוספות והיא תוכל להנות מהן בחינם (זו הטבה גם כן – כרטיס חינם לבן/בת-זוג).

     (ג) לעניין עלות הכרטיס, ראה את הפוסט הזה:

     https://flying-out.com/2018/03/18/amex-the-people/

     1. דרור

      היי ליאור, מנצל את השרשור לשאלה על האמקס פלטינום.
      האם לקוחות ישראלים מקבלים 5 נק' mr לדולר ברכישת כרטיסי טיסה? אני רואה שמציינים את זה כל הזמן בבלוגים בינ"ל.

 15. hemedr

  לא יודע אם שאלו כבר, אפשר לקבל החזר מע"מ על מלונות בשדה התעופה? אני מבין שזה תלוי מדינה אבל זה אפשרי היכן שהוא? או בכלל?

  1. דרור

   האפשרות לקבל החזר מע"מ זמינה עבור מוצרים שאתה מוציא מהמדינה בה רכשת אותם, ולכן לא רלוונטית למלונות (בין השאר).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s