״מחלקת העסקים״ היא בגדר חלום קטן עבור נוסעים רבים. לא שמדובר באיזה חד-קרן חמקמק או במוצר שעולה פי כמה מהמשכורת החודשית הממוצעת במשק – אבל בכל זאת רוב הנוסעים לא מוכנים להצדיק בפניי עצמם הוצאה של פי 5-2 במחיר כרטיס הטיסה רק בשביל נוחות גבוהה יותר למשך כמה שעות.

ובכל זאת, הפוקוס בבלוג הוא דווקא על מחלקות הפרימיום. זה לא בגלל שרוב קוראיי הבלוג טסים במחלקות הפרימיום באופן שיגרתי ולא בגלל שפיתחתי אלרגיה מוזרה למחלקת התיירים – אלא זה בגלל שהבלוג עוסק במועדוני לקוחות ובנקודות שלהם, וכלל האצבע קובע שהמימוש הטוב ביותר לנקודות של מועדוני תעופה הוא לטיסות במחלקות הפרימיום. למרות שאפשר גם ללכת בדרכו של החסכן ולהעדיף מימוש הנקודות לטובת כרטיסי בונוס במחלקת התיירים ובכך לטוס יותר.

אז אם החלטתם לפרגן לעצמם בטיסה במחלקת העסקים – ובין אם תשלמו עליה בכסף או בנקודות שחסכתם באיפוק לאורך זמן – עדיף שתדעו מראש איזה מוצר אתם הולכים לרכוש. כי יש גם מחלקות עסקים שפשוט לא שוות את המחיר שלהן.

קבלו את חברות התעופה ששולחות לת״א מחלקת עסקים ׳אמיתית׳:

אירופלוט

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית סקיי.

Aeroflot 77W Business Class

לחברת התעופה הרוסית יש מוניטין מעורער בקרב הנוסעים הישראלים והוא מוצדק רק בחלקו לטעמי. אם תרצו ללמוד כמה עובדות מעניינות על אירופלוט ואולי לאזן את דעתכם על החברה – אתם מוזמנים לקרוא את הפוסט ״ארבעה דברים שאולי תרצו לדעת על אירופלוט״ שפרסמתי בדצמבר 2017.

עם אירופלוט תוכלו לטוס מנתב״ג לשלושה שדות תעופה ברוסיה: מוסקבה שרמטייבו (SVO, הבסיס הראשי של החברה), פלאטוב (ROV, השדה שמשרת את רוסטוב) וסנט-פטסבורג (LED).

בקו למוסקבה פועלים בין השאר מטוסי בואינג 777 ואיירבאס A330 שכוללים מחלקת עסקים בינ״ל בקונפיגרציה של 2-2-2. סה״כ מוצר טוב וחדיש אבל לא מהשורה הראשונה כיום.

אייר-קנדה 

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית סטאר.

Air Canada Business Class

חברת התעופה הקנדית, השותפה בברית סטאר, שולחת לת״א את המטוס החדיש ביותר בצי שלה: בואינג 787-9. במטוס זה, הפעיל בקו הראשי של החברה לטורונטו פירסון (YYZ), יש מחלקת עסקים טובה מאוד ואחת הטובות ביותר שמגיעות לת״א. כמובן בקונפיגרציה של 1-2-1.

כמו כן החברה מפעילה באופן עונתי קו שני למונטריאול (YUL).

אייר-אירופה

מטבעות שימושיים: מיילים של אתיהאד או נקודות של כל מועדון תעופה מברית סקיי.

Air Europa 787-8 Business Class

חברת התעופה הספרדית, השותפה בברית סקיי, הפעילה בעבר מטוסי בואינג 737 עם מוצר די בינוני במחלקת העסקים בקו הראשי שלה למדריד (MAD). אבל מאז שיריבתה הגדולה איבריה החליטה ׳לשדרג את הקו׳, החלה אייר-אירופה להפעיל בקו מטוסי בואינג 787-9 חדישים. במטוסים אלו מחלקת העסקים היא בקונפיגרציה של 2-2-2 אבל סה״כ המוצר טוב.

כמו כן החברה מפעילה באופן עונתי קוים לברצלונה (BCN) ופלמה דה מיורקה (PMI).

אייר-אינדיה

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית סטאר.

Air India 787 Business Class

חברת התעופה שהחלה לפעול בנתב״ג מוקדם יותר השנה מפעילה בקו שלה לדלהי (DEL) מטוסי בואינג 787-8. אומנם מדובר בדגם חדש יחסית אך המטוסים של אייר-אינדיה הם מהראשונים שיצאו ממפעלי בואינג והם מתוחזקים ברמה נמוכה מאוד – אך צפו למטוס בן 5 עם ניראות של מטוס בן 25. כך או כך, במטוסים אלו ישנה מחלקת עסקים מתקדמת יחסית בקונפיגרציה של 2-2-2.

החברה שוקלת לפתוח בקרוב קו נוסף לת״א ממומביי (BOM).

אז׳רבייג׳ן איירליינס

מטבעות שימושיים: דולרים?

Azerbaijan Airlines 767 Seatmap

בשבועות כתיקונם מפעילה החברה שתי טיסות שבועיות בקו שלה לבאקו (GYD). רוב הטיסות מופעלות ע״י מטוסי איירבאס A319 קטנים, או לכל היותר מטוסי בואינג 757 גדולים יותר, אך חלק מהטיסות בקו מופעלות ע״י מטוסי בואינג 767. במטוסים אלו יש מחלקת עסקים סבירה בקונפיגרציה ייחודית של 2-1-2 (לא טעות – המושב האמצעי הוא הסולו).

בריטיש איירוויס 

מטבעות שימושיים: מיילים של אלסקה או נקודות של כל מועדון תעופה מברית וואן-וורלד.

British Airways Ex-BMI A321 Business Class Cabin

חברת התעופה הבריטית המובילה, השותפה בברית וואן-וורלד, מפעילה עד שלוש טיסות יומיות לת״א מבסיסה הראשי בשדה התעופה לונדון הית׳רו (LHR). בקו היחיד של החברה משרתים מטוסים ממגוון דגמים אך בכולם מוצעת מחלקת עסקים בינ״ל מתקדמת.

החדישים ביותר הם מטוסי הבואינג 787-9, ולצידם פועלים בקו גם מטוסי בואינג 787-8 ובואינג 777, אך בעיניי המוצר הטוב ביותר מוצע בכלל במטוסי ה-A321 צרי-הגוף שפועלים גם הם בקו במעט מהטיסות. המטוסים האלו במקורם היו בצי של חברת התעופה BMI (ז״ל) ועברו לצי של בריטיש מבלי ששונה להם המוצר הקשה. ניצחון קטן לנוסעיי בריטיש. 

קתאי פסיפיק 

מטבעות שימושיים: מיילים של אלסקה או נקודות של כל מועדון תעופה מברית וואן-וורלד.

Cathay Pacific A350 Business Class 2

חברת התעופה האסייתית, שבסיסה הראשי בהונג-קונג (HKG), היא אולי חברת התעופה הטובה בעולם בסיכום כל הדברים. אם זה לא תירוץ מספיק טוב לבחור בטיסותיה הרי שכדאי לדעת שהחברה שולחת לת״א את המטוס הצעיר ביותר בצי שלה (ובכלל בעולם) מדגם A350-1000 של איירבאס. הקו היחסית-חדש של קתאי לת״א נחשב להצלחה גדולה ותדירות הטיסות בו גוברת ככל שעוברים החודשים, כך שאין זה מפתיע שהחברה בוחרת לשלוח דווקא לת״א את המטוס המתקדם ביותר שלה.

מחלקת העסקים של קתאי נחשבת ע״י רבים לטובה ביותר בעולם או לפחות על הפודיום לאור העובדה שמספר חברות תעופה מציעות כיום ׳סוויטות׳ במחלקת העסקים שלהן.

דלתא 

מטבעות שימושיים: מיילים של וירג׳ן אטלנטיק, מיילים של וירג׳ן אוסטרליה או נקודות של כל מועדון תעופה מברית סקיי.

Delta Business Class Seat

דלתא נחשבת ע״י רבים לחברת התעופה הטובה ביותר בצפון-אמריקה. החברה מפעילה קו אחד לת״א, משדה התעופה ניו-יורק קנדי (JFK), בתדירות של טיסה יומית. בשנה הבאה צפויה הגדלת התדירות בקו לשתי טיסות יומיות. 

בקו משרתים מטוסי איירבאס A330 עם מחלקת עסקים מתקדמת בקונפיגרציה 1-2-1. אין ספק שמדובר במוצר הקשה הטוב ביותר שמוצע כיום בשוק ישראל-ארה״ב (שבו אלעל ויונייטד מתחרות עם דלתא).

אלעל 

מטבעות שימושיים: נקודות של קוונטס או נקודות של מועדון הנוסע המתמיד.

ElAl Dreamliner Business Class 3

נושאת הדגל של ישראל היא עדיין בעלת הבית בנתב״ג (למרות שהיא אחראית רק לבערך רבע מהפעילות בשדה כיום). אלעל מציעה מחלקת עסקים בינ״ל בכל מטוסיה רחבי-הגוף ואולי חשוב מכך מציעה גם מחלקת עסקים נוחה בהחלט בטיסות קצרות לאירופה במטוסיה צרי-הגוף. בכך לאלעל יש יתרון מובהק לעומת מרבית חברות התעופה האירופיות.

אלעל מפעילה מטוסים רחבי-גוף באופן שיגרתי ליעדים: לוס אנג׳לס (LAX), מיאמי (MIA), בוסטון (BOS), ניו-יורק קנדי (JFK), ניוארק (EWR), יוהנסבורג (JNB), מומביי (BOM), בנגקוק (BKK), הונג-קונג (HKG), בייג׳ינג (PEK), לונדון הית׳רו (LHR), פריס (CDG) וברצלונה (BCN). לפעמים, כשכמה כוכבים מתיישרים בשמיים, מגיעים מטוסים רחבי-גוף של אלעל גם ליעדים אחרים באירופה.

היינאן איירליינס 

מטבעות שימושיים: מיילים של אלסקה, מיילים של וירג׳ן אוסטרליה, מיילים של אתיהאד ונקודות של היינאן איירליינס.

Hainan 789 Business Class 1

חברת התעופה הסינית מפעילה כיום קוים לת״א משלושה שדות תעופה: בייג׳ינג (PEK), גואנגז׳ו (CAN) ושנגחאי פודונג (PVG).

בשלושת הקוים פועלים מטוסים רחבי-גוף עם מחלקת עסקים טובה, כמובן, אך ספציפית בקו לגואנגז׳ו פועלים לבינתיים מטוסי בואינג 787-9 שהם המתקדמים ביותר בצי של החברה. 

איבריה

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית וואן-וורלד.

Iberia International Business Class Seat

המתחרה הישירה של אייר-אירופה מפעילה בקו שלה מת״א למדריד (MAD) מטוסי איירבאס A330 עם מחלקת עסקים מתקדמת. בעבר הפעילה החברה, לסירוגין, גם מטוסים צרי-גוף מדגם בואינג 737 כך כיום נותרו רק מטוסים רחבי-גוף.

מחלקת העסקים של איבריה היא בתצורה שכוללת גם מושבי סולו וסה״כ מדובר במוצר קשה טוב למדי. המוצר הרך של איבריה טעון שיפור לדעת רבים. 

קוריאן

מטבעות שימושיים: מיילים של אלסקה, מיילים של אתיהאד, מיילים של אמירטס ונקודות של כל מועדון תעופה מברית סקיי.

Korean 772 Business Class

החברה הקוריאנית, שבסיסה בשדה התעופה אינצ׳ון בסיאול (ICN), מפעילה שלוש טיסות שבועיות לת״א. בקו משרתים מטוסי בואינג 772 לצד מטוסי איירבאס A330 – ובכל מקרה מדובר במטוסים יחסית מיושנים מתוך הצי של החברה. בחלק ממטוסי ה-772 עדיין יש קונפיגרציה של 2-3-2 במחלקת העסקים. מראות קשים.

בהתאם מחלקת העסקים שמציעה קוריאן בטיסותיה מת״א היא סה״כ בסדר אבל בהחלט לא מתקדמת. במטוסים אחרים בצי של החברה יש מחלקות עסקים טובות בהרבה. אפשר רק לקוות שחברת התעופה המצוינת הזאת תשדרג את הקו שלה לת״א בעתיד הנראה לעין.

רויאל ג׳ורדניאן

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית וואן-וורלד.

Royal Jordanian Business Class

שדה התעופה הבינ״ל של עמאן (AMM), שהוא בסיסה של חברת התעופה הירדנית השותפה בברית וואן-וורלד, נמצא במרחק אווירי של פחות מ-70 מייל מנתב״ג. כלומר, הטיסה של רויאל ג׳ורדניאן מעמאן היא הטיסה הבינ״ל הקצרה ביותר שממריאה מהשדה ובין הקצרות בעולם. לצורך השוואה: טיסה ללרנקה (LCA) – היעד הקרוב הבא – מכסה מרחק של כ-210 מייל, כלומר פי 3.

הקו עמאן-ת״א פועל בתדירות שיגרתית של שתי טיסות יומיות (בוקר וערב) ולפעמים אף שלוש טיסות יומיות. רוב הטיסות מופעלות ע״י מטוסים צרי-גוף כמו האיירבאס A319 אך חלק לא מבוטל מהטיסות מופעלות במטוסי בואינג 787-8 הכוללים מחלקת עסקים טובה למדי. לצורך האומדן: בחיפוש זריז מצאתי לא פחות משמונה טיסות בחודש הבא שיופעלו במטוסי הדרימליינר.

כמובן שאין צורך במחלקת עסקים מתקדמת לטיסה כ״כ קצרה אבל בכל זאת. 

סיצ׳ואן איירליינס

מטבעות שימושיים: נקודות של מועדון גולדן פנדה!

Sichuan Airlines Business Class

הקו החדש של החברה, מת״א לצ׳אנגדו (CTU), החל לפעול ממש בימים האחרונים. בקו משרתים מטוסי איירבאס A330 בתדירות של שתי טיסות שבועיות. במטוסים אלו מחלקת עסקים בינ״ל סבירה עם קונפיגרציית מושבים של 2-2-2.

סוויס

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית סטאר.

Swiss 777 Business Class

חברת התעופה היחידה מקבוצת לופטהנזה ששולחת לת״א, באופן קבוע כבר שנים, מטוסים רחבי-גוף שכוללים בין השאר מחלקת עסקים טובה מאוד. ישנן לרוב שתי טיסות יומיות בקו היחיד שלה מציריך (ZRH) כשרוב הטיסות מופעלות במטוסי איירבאס A330 וחלקן במטוסי בואינג 77W מתקדמים (אבל עם מוצר דומה במחלקת העסקים).

במטוסים של סוויס ישנה אפילו מחלקה ראשונה אבל היא אינה משווקת בקו. יש מי שזכאים להושבה בחינם במושבי המחלקה הראשונה אבל מרבית נוסעי מחלקת העסקים יכולים לשלם עבור התענוג. זה לא מוצדק במיוחד בעיניי, ובפרט כי השירות לא משודרג, אבל זו אפשרות על הנייר.

טורקיש

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית סטאר.

Turkish Airlines Business Class

נושאת הדגל של טורקיה, שנשלטת ישירות ע״י ארדואן, מפעילה כיום שני קוים לת״א (משני השדות של איסטנבול, ששניהם שדות-בית שלה) בתדירות של עד עשר טיסות יומיות. חלק מאותן טיסות, ואומנם לא הרוב, מופעלות ע״י מטוסים רחבי-גוף מדגמי בואינג 777 (שכיח פחות) ואיירבאס A330 (שכיח יותר).

המוצר הקשה של טורקיש במחלקת העסקים הוא בינוני למדי עם קונפיגרציית מושבים של 2-2-2. אבל המוצר הרך של החברה נחשב לטוב מאוד, ולא מעט נוסעים תכופים מעדיפים את החברה בדיוק בשל כך.

יונייטד

מטבעות שימושיים: נקודות של כל מועדון תעופה מברית סטאר.

United Polaris 1

חברת התעופה האמריקנית מפעילה כיום שני קוים לת״א מהשדות: ניוארק (EWR) וסן פרנסיסקו (SFO). בשנה הבאה היא צפויה להפעיל קו שלישי משדה התעופה וושינגטון דולס (IAD).

יונייטד שולחת לת״א באופן מסורתי את המטוסים החדשים ביותר בצי שלה שכוללים כיום את מחלקת העסקים המתקדמת שלה המכונה ׳פולאריס׳. למרות המיתוג וכל הצילצולים מדובר במוצר שהוא לא בשורה הראשונה של התעשייה כיום וכאמירה כללית נחות מהמוצר שמציעה דלתא המתחרה בשוק מת״א לניו-יורק. סה״כ המוצר של יונייטד כן מתקדם ונוח למדי.

אוזבקיסטן איירוויס

מטבעות שימושיים: דולרים.

Ozbekistan Airways 767 Business Class Seats

החברה מפעילה קו אחד לת״א, מטאשקט (TAS), ובו משרתים מטוסי בואינג 767. בקו יש טיסה שבועית אחת בלבד באופן רגיל. מיותר לציין שמחלקת העסקים גרועה למדי אבל טכנית היא שם.

חברות תעופה נוספות שאפשר להזכיר

הרשימה לעיל כוללת, כאמור, את כל חברות התעופה ששולחות לת״א באופן שיגרתי מטוסים רחבי-גוף עם מחלקת עסקים בינ״ל. אבל ישנן חברות תעופה ששולחות לת״א מטוסים רחבי-גוף באופן לא שיגרתי או ששולחות מטוסים רחבי-גוף עם מחלקת עסקים שדומה יותר ל׳פנים-אירופית׳ מאשר לבינ״ל. הנה כמה כאלו:

 • אייר-טרנסאט הקנדית שולחת לת״א מטוסים רחבי-גוף בקו שלה ממונטריאול (YUL) אך מדובר בקו עונתי בלבד.
  – – –
 • לאטאם הדרום-אמריקנית, השותפה בברית וואן-וורלד, עתידה להפעיל קו מת״א לסאו-פאולו (GRU) ומשם לסנטיאגו (SCL) החל מה-12 לדצמבר 2018. בקו אמורים לשרת מטוסי בואינג 787-8 חדישים עם מחלקת עסקים טובה למדי. מכיוון שהקו טרם החל לפעול בחרתי שלא להכניס את לאטאם לרשימה.
  – – –
 • ארקיע לא משווקת מחלקת עסקים כלל אבל נכון להיום יש לה הזמנות לשני מטוסים מדגם A330-900 המתקדם של איירבאס. החברה כבר הביעה את כוונתה להפעיל קוים חדשים ליעדים רחוקים וכנראה שבמטוסים אלו תהיה מחלקת עסקים בינ״ל כלהי.
  – – –
 • לוט ואתיופיאן, ששתיהו שותפות בברית סטאר, שלחו באופן מזדמן מטוסי בואינג 787-8 לנתב״ג. במטוסים אלו מחלקת עסקים בינ״ל מתקדמת יחסית.
  – – –
 • בקיץ 2017 הפעילה לופטהנזה מטוסי איירבאס A350 חדשים בקו מת״א למינכן (MUC). זו הייתה תקופה של מספר שבועות בלבד ומאז הקוים של החברה לת״א המשיכו כהרגלם עם מטוסים צרי-גוף בלבד בהם מחלקת עסקים ׳פנים אירופית׳ מחרידה.
  – – –
 • חברת התעופה הצרפתית XL Airways, שהיא הכלאה מוזרה בין חברת שירות-מלא קלאסית לחברת לואוקוסט, מפעילה קו עונתי (?) בין ת״א לפריס (CDG) עם תדירות כמעט אקראית. בקו משרתים מטוסי איירבאס A330 שכוללים מחלקת עסקים, לפחות פורמלית, אך החברה לא משווקת את המחלקה בנפרד אלא משתמשת במושבים שלה כמושבים מועדפים שניתן לשדרג אליהם בתשלום מכל כרטיס במחלקת התיירים (כמדומני 100 אירו לטיסה). לא מדובר במחלקת עסקים בינ״ל נוחה במיוחד, אבל עדיין מטוס רחב-גוף.

עד כאן. אם מישהו מכם מחזיק במידע, או משהו שפספתי, אשמח להערות/הארות. 

33 תגובות

 1. תייר

  מחלקת העסקים של Ukranian היא בד״כ הזולה ביותר בטיסות למזרח, ומופעלת במטוסים רחבים.
  האם מישהו התנסה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יחסית נדיר שאוקריאן איירליינס שולחת לת״א את מטוסי הבואינג 777 שלה. אולי באמת הייתי צריך להוסיף אותה בפרק האחרון של הפוסט. תודה!

   הגב
   • שמחוש

    דווקא לא, מבדיקה קלה נראה שלפחות טיסה אחת ביום מתל אביב לקייב של יוקריין היא ב777

   • אריאל

    גם כעבור 10 שנים רצופות על הקו, לא זכיתי אפילו לשמוע שהדגם הזה טס בכלל לת"א…נו, אבל אם אתם אומרים
    – את מח' העסקים של אוקראיין אינטרנשיונל לא הייתי מכנה מחלקה או משהו דומה לזה ..אלא עם כסא אמצעי מבוטל (ולא תמיד !, בטיסתי החרונה לפני כ 10 ימים גם זה לא…) …

  • Lior @ FlyingOut

   לפי מה שראיתי היא שולחת לת״א רק מטוסים צרי-גוף עם מחלקת עסקים מינימלית. לא מספיק כדי לענות לקריטריונים שהצבתי לפוסט. אבל אשמח אם תתקן אותי.

   הגב
   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    אי לא יודע מה הכוונה מינימלי- לפי האתר שלהם הם שולחים עם מושבים רחבים – 2 בשורה (קצת כמו אל על באווירונים צרי הגוף- אבל כנראה הם לא נשכבים למיטה) ולא בסטנדרט האירופאי הירוד.

 2. IDAN

  היינאן מפעילה מחלקת עסקים חדשה (מושבי דיימונד כמו באייר קנדה) במטוסי הA330-300 שהיא קיבלה בשנה האחרונה וצפויה לקבל עוד כאלו.
  המטוסים עם המחלקה החדשה טסים לארץ אמנם לא כל טיסה אבל בתדירות די גבוהה.

  https://youtu.be/JxtrE9lc5Gc

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מעולה, תודה על העדכון החשוב!

   מחלקת העסקים החדשה של היינאן נראית מצוינת ואני מחכה להזדמנות לטוס בה בעצמי. מה גם שאני יכול לקרדט טיסות של היינאן למועדון של אלסקה.

   הגב
 3. ישראל

  האם ניתן להזמין עם נקודות של איבריה ביזנס של קתאי ? תל אביב-הונג קונג ?

  הגב
 4. אבי

  אם מדברים על מחלקת עסקים ועל קתאי, האם תוכל לפרט מה ההבדל אם ישנו בין שני המטוסים בקו שלהם לתל אביב. ה350-900 מול ה350-1000, והאם כדאי לבזבז יום נוסף בהונג קונג כדי לטוס דווקא על ה-1000.
  מדבר כמובן על מחלקת עסקים.

  הגב
  • עומרי

   אמור לטוס על ה A351 שבוע הבא, ולחזור ב A359.

   מההבנה שלי, בגדול פרט לריח של מטוס חדש לא אמור להיות הבדל.
   המושבים הם אותם מושבים כמו ב A359 (שהם מצויינים כך או כך).

   פיזית ההבדל המשמעותי היחיד הוא שמחלקת עסקים לא מפוצלת למחלקת עסקים אחורית וקדמית. אלא יש מחלקת עסקים אחת בין דלתות 1 ו 2.
   יש שאוהבים את מחלקת העסקים האחורית שהיא קטנה ואינטימית יותר (2 שורות), ואז יכולים לראות במטוס החדש חסרון.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מבחינת המושבים עצמם במחלקת העסקים – לא יהיה הבדל, או לפחות לא הבדל מורגש לנוסע. אותו מוצר בשני המטוסים.

   ה-A351 ארוך יותר מאחיו הקטן ב-7 מטרים. עיקר התוספת היא דווקא לפני הכנפיים כך שיש מרחק גדול יותר בין הדלתות הקידמיות לדלתות שלפני הכנפיים. משמעות הדבר היא שמחלקת העסקים ב-A351 היא בחלל אחד גדול – מדלת לדלת. ב-A359 יש 38 מושבים במחלקה ב-10 שורות, ושתי השורות האחרונות (8 מושבים) נמצאת אחרי הדלת השנייה במעין מיני-מחלקה שצמדה למחלקת הפרימיום. יש כאלו שרואים בשורות האחרונות האלו כטובות ביותר אבל הרוב מעדיפים לשבת מקדימה. ב-A351, לעומת זאת, יש 46 מושבים במחלקה ב-12 שורות, וכל השורות נמצאות ביחד בחלל אחד. מצ״ב קישור למפת המושבים.

   https://www.seatguru.com/airlines/Cathay_Pacific_Airways/Cathay_Pacific_Airbus_A350-1000.php

   הגב
   • אבי

    שאלת המשך על קתאי.
    צריך לטוס מניו יורק להונג קונג. הזמינות היחידה בפירסט בתאריך המבוקש היא רק דרך קתאי בעצמם. המחיר הוא 125 אלף מיילים.
    אם ארצה להמשיך עם קתאי אחרי כמה ימים מהונג קונג לישראל, האם זה יתומחר בנפרד (45 אלף בעסקים) או שיש דרך לחסוך כמה מיילים כמו באלסקה מיודעתינו?

   • אבי

    מצחיק אם לא הזוי.
    לפי טענת שני נציגים שונים אם אוסיף בעסקים את הטיסה מהונג קונג לתל אביב המחיר ירד ל110 אלף מיילס (מיקס קבין).
    בקיצור: ניו יורק להונג קונג בפירסט עצירה של שבוע, ואז הונג קונג לתל אביב בביזנס בסך הכל: 110 אלף.
    לא אלסקה, אבל לא רע בכלל כשה זמינות מוגבלת ל קתאי עצמם.
    ליאור, אשמח לשמוע אם פספסתי משהו.

   • Lior @ FlyingOut

    נשמע שעשית עסקה מעולה… ועכשיו אתה הולך לטוס באחת מהמחלקות הראשונות הטובות בעולם. בדיוק מחר אעלה פוסט עם ביקורת קצרה על המחלקה הזאת.

 5. אסף

  למען הדיוק UX שולחת מטוסי 787-800 לארץ. היא חזרה בה מהכוונה לשלוח את מטוסי 789.
  מצחיק שמטוסי ה 789 משרתים אותה בחלק מהקווים בתוך ספרד .
  למעט יותר מושבים ב 900 במחלקת העסקים שלה אין כל שינוי משמעותי מבחינת מראה הקבינה או נוחות הכיסאות.

  הגב
 6. תום

  היתרון של הביזנס בסוויס הוא לסולדי אל-על שמחפשים אופציה טובה יותר לטיסות לאירופה בעיקר. בעיניי הוא כבר קצת מיושן ולא נותן פייט מספיק טוב לחברות בטיסות טרנס-אטלנטיות מתל-אביב. ובכל זאת- לבעלי חשבון בברית סטאר, זו האופציה הטובה ביותר לאירופה.
  יש אמנם את טורקיש, אבל לא כל הטיסות איתם הם ברחבי גוף עם ביזנס אמיתי, וגם הרבה פעמים הם נוטים לשנות מטוסים ממש ימים לפני הטיסה, ככה שאף פעם אי אפשר לדעת על מה תיפול. חוצמזה שבחלק מרחבי הגוף יש להם ביזנס ישן מאוד מהניינטיז.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מסכים. אבל סה״כ מדובר במחלקת עסקים נוחה מאוד, ובפרט לנוסעי סולו. גם המוצר הרך של סוויס לא רע בכלל ושדה הבית של החברה מצוין.

   הגב
 7. מאיר

  היינאן טסה לארץ ב- A330
  ובכלל כל סקירה מתחילה אוטומטית בבואינג 787
  ריח חזק של יח"צ לדגם הנ"ל

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   היינאן שולחת לישראל גם איירבאס A330 (מיושן יותר) וגם בואינג 787-9. באופן טבעי בחרתי לציין את המטוסים החדישים ביותר שכל חברה שולחת ולא ניסיתי להציג את כל הצי. מחלקת העסקים הטובה ביותר של היינאן היא בדרימליינרים.

   מן הסתם אין לי, ולא יכול להיות לי, אינטרס מיוחד להציג בפוסט את מטוסי ה-787.

   הגב
 8. שמחה

  מה שאני זוכר שבאזרבייג'ן איירליינס יש תוכנית Azal mails, ואני משאר שאפשר לשדרג לביזנס באמצעות התוכנית הזו.
  עוד הערה קטנה: הקו לעמאן הוא הקצר ביותר ( בכלל, לא רק בבינלאומי, כלומר יותר קצר מלאילת). שבת שלום

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   תהיתי אם תחת ״מטבעות שימושיים״ להציג ממש כ-ל מועדון תעופה שיכול לשמש לטובת העניין אבל החלטתי שזה יהיה קצת מיותר. אין טעם להציג מועדוני תעופה שבוודאות של 99.99% אינם רלוונטיים לקהל הישראלי וסביר להניח שאין קורא של הבלוג שמחזיק בהם יתרה משמעותית של נקודות. לכן התייחסתי למועדוני תעופה בכירים וכמובן לבריתות התעופה.

   הגב
   • יי

    אז למה כן כתבת את "גולדן פנדה"? סתם כי יש לו שם מגניב?

    אגב, אני באופן אישי מחבב מאוד את AZAL. תמיד יש לי חוויה חיובית כשאני טס איתם

   • Lior @ FlyingOut

    כן, זה מועדון התעופה עם השם הכי מגניב שאני מכיר. לא התאפקתי מלהזכיר אותו שוב.

    תודה על הפידבק לגבי AZAL.

 9. אמנון

  אשמח לדעת האם מישהו התנסה במחלקה של PORTUGAL AIRLINES (TAP?
  ת"א- ליסבון?

  הגב
  • Lior@FlyingOut

   הקו יחל לפעול רק ב-31 למרץ.

   אבל המטוס שיישרת בקו פעיל כבר מהקיץ, אז, אני מבין את השאלה… ולצערי לא התנסתי בעצמי עדיין אבל ממש מחכה לזה.

   הגב

השאר תגובה