המסורת החדשה-יחסית של ׳שלישי של שאלות׳ התגלתה כמוצלחת ביותר ואני ממשיך לקבל מכם פידבקים חיוביים ופניות רבות גם במייל. בכל שבוע הפוסט של יום שלישי זוכה לעשרות תגובות עם שאלות קטנות כגדולות – אז תודה לכל מי שמגיב ומפתח את הדיון. לבינתיים, כל עוד אין פורומים כאן באתר, המסורת תישמר.

הפעם בפינת ׳השאלה המעניינת׳ בחרתי בשאלתו של תומר מהשבוע שעבר: ״הייתי בטרקלין של טורקיש, ללא ספק אחד המגלומנים שהייתי בהם. מנסה להבין מה המודל העיסקי שעומד מאחורי טרקלין כול כך מפואר? בסופו של דבר זה לקוחות די קבועים. בספק שמישהו יחליף חברת תעופה בגלל טרקלין (או שאני טועה). הטרקלינים של החברות האמריקאיות לרוב ירודים ועדין יש להם נוסעים מתמידים. האם זה רק הבאזז סביב הטרקלין שמשתלם לתחזק אותו או שיש משהו מעבר?״. וכך עניתי:

במקרה של טורקיש – הטרקלין גרנדיוזי כי החברה מנסה להיות גרנדיוזית בהשראת הרודן שמנהל את המדינה כבר שנים רבות. זה לא מקרי שטורקיש משרתת יותר יעדים בינ״ל מכל חברה אחרת בעולם ושבהמשך השנה היא תעבור לבסיסה החדש בשדה התעופה שיהיה הגדול בעולם. החברה רוצה לשדר ללקוחותיה מסר ברור שלטוס עם טורקיש זה לטוס בסטייל (ויש בזה מידה קטנה של צדק בפועל אם כי בעיניי מחלקת העסקים של טורקיש היא לא מהשורה הראשונה בעולם וכך גם טרקלין הדגל שלה באיסטנבול שבתוך חצי שנה אמור לבוא אל קיצו).

הטרקלינים שחברת תעופה מציעה בהחלט מהווים חלק מהמוצר הכללי שלה ומכאן משפיעים על הלקוחות. זה לא בהכרח שלקוח פלוני יבחר בחברה א׳ במקום חברה ב׳ רק בגלל הטרקלין אבל ייתכן שאיכות הטרקלין של חברה א׳, בהנחה שהוא עדיף משמעותית, יהווה חיזוק חיובי לבחור באותה חברה. חוויית הקרקע היא עניין משמעותי מאוד. לנו, כישראלים, זה לפעמים מרגיש שולי כי אנחנו רגילים להתחיל ולסיים את הנסיעה שלנו בנתב״ג – שדה שכמעט אף אחד לא עושה בו קונקשיין – אבל בשדות שמארחים הרבה נוסעים במעבר, ואצל חברות תעופה שמשרתות הרבה נוסעים במעבר, חוויית הקרקע היא משמעותית מאוד.

זאת ועוד, הפעלת טרקלינים נוצצים ויוקרתיים זה בגדר תצוגת תכלית של חברת תעופה מול מתחרותיה. חלק מהמערך השיווקי שלה לצייר את עצמה כיוקרתית יותר. הדבר נכון באותה מידה גם להפעלת מחלקה ראשונה בצי – דבר שידוע כלא-רווחי בעליל.

ועכשיו תורכם…

הגיבו לפוסט הזה ושתפו אותי ואת שאר הקוראים בכל שאלה, תהייה, התלבטות, הערה, רעיון, ביקורת וכל דבר אחר בתחום הנסיעות.

(ניתן לפרסם שאלות בצורה אנונימית לחלוטין. אם תציינו את כתובת המייל שלכם תוכלו לקבל התראות על תגובות וכו׳ אבל כתובת המייל לא תפורסם).

68 תגובות

 1. יואב

  לאחרונה יש מגמה של חברות התעופה לעבור למודל של נקודות(מיילים) מבוססות על מחיר הכרטיס. האם זה מסמן את סופן של ה"ריצות מיילים"? יש לך ניסיון מחברות שכבר עברו למודל זה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זאת שאלה מצוינת שאני באמת צריך להקדיש לה פוסט בקרוב.

   כשמועדון תעופה עובר ממודל מבוסס-מרחק למודל מבוסס-הוצאה הוא בעצם זורק לפח את העניין של תגמול נאמנות ויוצא לרדוף אחר הנוסעים העסקיים שמשלמים הון על הכרטיסים שלהם. זה אומנם כלכלי יותר מבחינתו אבל זה מוציא את כל הנשמה שלו כמועדון לקוחות. לפחות לדעתי. נוסעים רבים, כמוני, לא אוהבים שמסתכלים עליהם כמו סימני $$$ מהלכים. חברת תעופה צריכה להבין שכדאי לה לבוא לקראת נוסע שטס איתה 100 טיסות בשנה ולא משנה כמה הוא שילם על הכרטיסים שלו כי נוסע כזה מוכיח נאמנות למותג, בוחר באותה חברה כמעט בכל נסיעה ללא קשר למחיר הכרטיס של החברות המתחרות וכנראה גם ידבר בזכות החברה בפני כל הקולגות שלו, החברים שלו וכו׳.

   לעניין ריצות מיילים,

   מכיוון שאלו מודלים מורכבים ההזדמנויות לריצות מיילים הצטמצמו מאוד אבל עדיין קיימות. זה פשוט דורש תחכום גבוה יותר מצד הנוסעים. כך, לדוגמה, שלושת המועדונים האמריקנים המובילים – שפועלים כיום במודל מבוסס-הוצאה – עדיין מציעים קרדיט מבוסס-מרחק לטיסות עם חברות שותפות (בכרטיסים ששווקו ע״י אותן חברות שותפות) ובמידה מסוימת גם לכרטיסים שלהן. כלומר, הן לא עברו ב-100% למודל מבוסס-הוצאה ועדיין יש הזדמנויות שהיו בעבר.

   כמובן שגם כיום ממשיכים לפעול מועדוני תעופה מובילים שאינם מבוססי-הוצאה ועמם לא אבדה כלל האפשרות לריצות מיילים.

   הגב
  • הנוסע

   צריך להסתכל של שני הצדדים של הכוס. שלושת החברות האמריקאיות הגדולות עברו למודל זה לפני מספר שנים. יחד עם זאת, המעבר כלל גם דרישה לסף מסויים מבחינת התשלום על כרטיסי טיסה (למשל אצלי כבעל סטטוס 1K ביונטייד ובעל חשבון אמריקאי, אני מחויב להוצאה שנתית של $12000 ), הם קוראים לזה PQD. אני יכול לאמר מעט מהנסיון שלי שעברתי ממודל של נקודות (מיילים) למודל נקודות המבוסס על המחיר, זה רק הייטיב עימי מפני שלא מעט כרטיסי טיסה (למשל שאני טס LH בטיסה מתל-אביב לפרנקפורט וחוזר כעבור יום), כמות המיילים שאני מקבל גבוהה יותר מאשר הייתי מקבל לפי המודל הישן. הדבר נכון בעיקר בטיסות יונטייד או ברית סטאר במחלקות פרימיום, לארה"ב או למזרח. למשל כשאני והקולגה שלי טסים למזרח בברית סטאר ההבדל בכמות המיילים (לשנינו חשבונות יונטייד) הוא כ- 6000 מיילים לטובתי (לחברי יש חשבון יונטייד ישראלי). כמו כן, הדרישה לסף מסויים מבחינת הוצאה כספית הורידה את כמות הזכאים לסטטוס מסויים מפני שלא כולם מגיעים לסף הזה.

   הגב
 2. מאיר

  רק לעדכן על פרסום לפיו גם ec יצטרף בקרוב למועדונים האחרים ויעבור למנגנון קבלת אוויוס בהתאם להוצאה הכספית.
  לא מבין את כל אלה שאומרים שזה חא רע או אפילו טוב בנסיבות מסוימות. אם גם ec יעבוד עם מקדם נמוך ככ (4 או או 6 אוויוס לכל דולר הוצאה) השלל על טיסה tlv-lhr יייחתך בחצי.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   חבל על כל מועדון שבוחר בדרך זו. נחכה לפרטים מלאים על השינויים כדי להבין את המשמעויות שלהם.

   מודל מבוסס-הוצאה אכן מטיב עם אחוז קטן מהנוסעים שטסים באופן שיגרתי עם כרטיסים יקרים להחריד (נוסעים עסקיים, כמעט בלעדית). אבל זה מודל גרוע עבור רוב הנוסעים וגם עבור אותם נוסעים עסקיים במהלך הנסיעות הפרטיות שלהם.

   הגב
 3. אלעד

  שאלה המכוונת לכולם, מי שהתנסה, מתלבט לגבי כרטיס עם אתיופיאן לארגנטינה במחלקת עסקים, לבואנוס איירס סה"כ הקונקשנים בסדר גמור שלא כמו חלק מהקונקשנים למזרח, לפי האתר הטיסות הקצרות עם 767 והארוכות עם 777-200, מישהו ניסה? חוויות יש לציין שזה by far המחיר הזול ביותר לדרא"מ ולכן לא מצפה ליותר מדי, אבל רוצה לוודא שלא מדובר בחתול בשק.
  מודה מראש למי שיחלוק

  הגב
  • ישראל

   בקונקשיינים ארוכים הם עושים סיור בעיר בחינם

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אין לי ניסיון אישי עם מחלקת העסקים של אתיופיאן אבל ידוע שהיא לא מהמתקדמות בשוק. ב-767 תקבל מושבי ריקליינר שהם בהחלט מוצר מספק לטיסה קצרה יחסית. ב-772 תקבל מושבי מיטה-שטוחה אבל כאלו שלמיטב ידיעתי לא עוברים למצב 180 מעלות מלא כמו מושבים מתקדמים יותר. זאת ועוד, לאתיופיאן יש שבעה מושבים בשורה ב-772 כך שאין וודאות שלא יקימו אותך (אלא אם תבחר מושב ליד החלון, כמובן, אבל אז כנראה תקים מישהו אחר…).

   ובכל זאת אם הפרש המחיר הוא משמעותי ואם הלו״ז מתאים לך אז לדעתי כדאי לך ללכת על זה.

   אגב, שים לב שמחלקת הכרטוס המוזלת של אתיופיאן לכרטיסים במחלקת העסקים כמעט ולא צוברת נקודות ומיילים במועדונים שונים בברית. זה חיסרון רציני בעיניי.

   הגב
   • אודי

    הי,

    טסתי עם אתיופיאן במחלקת העסקים של הדרימליינר. (Cloud 9)
    מאוד נהנתי…השרות היה מעולה. המיטה לא רעה וגם האוכל האתיופי מעניין (הדיילות ממליצות לאכול עם האצבעות…)

    לגהי מחלקת הכרטוס P – באמת לא ניתן לקרדט למועדונים אחרים.

   • Lior @ FlyingOut

    במטוסי ה-789 זו מחלקת עסקים מודרנית ופשוט לא בקונפיגרציה של 1x2x1.

    התייחסתי בתגובתי למטוסי ה-767 וה-772 בהם יש מוצרים אחרים במחלקת העסקים.

 4. ישראל

  אשמח להעזר בחוכמת ליאור/ההמונים

  ידידה טסה לארץ מניו יורק בטיסת אלעל לחתונה שלה.
  מדובר בטסה 8 מJFK ב9.5.18, המטוס המשוייך כרגע הוא בואינג 747-400.

  היא פנתה לאלעל בבקשה האם יהיה ניתן לתלות בארון או משהו את שמלת הכלה שלה למשך כל הטיסה, ונענתה בתשובה "בקשתך הועברה למחלקה"

  מישהו יודע אם מבנה המטוס הנוכחי בעל ארונות כך שיש סיכוי טוב שיתנו לה לתלות את השמלה ?
  האם הדרימליינר אמור להיכנס בקו קודם למועד הטיסה ולהחליף מטוס ? אם כן האם זה משנה משהו ?

  תודה רבה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   בכל המטוסים יש ארונות צרים שיכולים לשמש לתלייה של שמלות/חליפות/אחר. אני רוצה להאמין שאף אחד לא ייסרב לבקשה של אישה עם שמלת חתונתה, אבל, עדיף באמת לקבל אישור לכך בכתב מראש.

   עד אוקטובר ישרתו בקוים לניו-יורק מטוסי 744, 772 ו-789. מיקס של שלושתם, כשבמהלך החודשים הבאים יותר ויותר טיסות יופעלו ע״י ה-789. ככל הנראה שהטיסה שציטטת תופעל באמת ע״י ה-744 ולא יהיה שינוי. אלעל כיום מפעילה טיסה יומית אחת לניוארק במטוסי הדרימליינר (LY25 בכיוון ניוארק שממריאה בשעות הצהריים וטיסה LY26 בכיוון ת״א שממריאה בשעות הערב).

   הגב
 5. ליאור

  שלום ליאור,

  אבא שלי נוסע לנסיעות עסקים להודו, עד היום באל על, היכן שיש לו סטטוס גולד, אך כנראה שיעבור בקרוב לטיסות עם אייר אינדיה עקב מדיניות החברה.
  השאלה שלי היא לאיזה מועדון סטאר כדאי לקרדט את הטיסות בהנחה שלא יטוס עם חברות סטאר נוספות לעיתים קרובות. אחד השיקולים הוא איזו חברה תהיה מוכנה להשוות את סטטוס הגולד שיש לו באל על. האם תוכנית הנוסע המתמיד של אייר אינדיה כשלעצמה שווה משהו?

  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   (א) כאמירה כללית: אם הוא נוסע בעיקר במחלקת העסקים אז כנראה עדיף מועדון Miles+Bonus (איג׳יאן). אם הוא נוסע בעיקר במחלקת התיירים אז כנראה עדיף מועדון MileagePlus (יונייטד).

   (ב) המועדון של אייר אינדיה חלש יחסית ומורכב למדי. הייתי נמנע ממנו כמעט בכל מחיר, למעט אולי עבור מי שטס לעיתים תכופות בתוך הודו ומעדיף להחזיק סטטוס דווקא עם החברה שאיתה הוא טס. צבירת המיילים במועדון לא נמוכה במיוחד והדרך לסטטוס לא ארוכה במיוחד אבל מימוש המיילים הוא לא אטרקטיבי (מחירים גבוהים לכרטיסי בונוס ומערכת הזמנה לא יעילה).

   (ג) המועדון של איג׳יאן ככלל לא משווה סטטוס ממועדונים זרים אבל הדרך לסטטוס תהיה קצרה מאוד למי שטס בעיקר במחלקת העסקים כאמור. בטיסות במחלקת התיירים הצבירה תהיה הוגנת אבל חשוב להימנע ממחלקות הכרטוס המוזלות T ו-U. המועדון של יונייטד מציע מסלול מהיר לסטטוס לנוסעים בעלי סטטוס גבוה במועדון מתחרה ובכלל זה גם אלעל. רק חשוב לשים לב היטב לתנאי המסלול המהיר לסטטוס (קישור מצ״ב).

   https://www.united.com/web/en-US/apps/mileageplus/promotions/registrationDetails.aspx?promoCode=TB8230

   הגב
 6. יניב

  ניסית את השירותים של mydriver.com ?
  המחירים שלהם נראים יותר סבירים מblacklane ואני מתפתה לנסות..

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מכיר את השירות אבל טרם ניסיתי אותו. אשתדל לנסות בהקדם.

   לצורך ההשוואה בדקתי כמה תעלה נסיעה זהה לנסיעה האחרונה שהזמנתי בבלאקליין (אותו מסלול, אותו יום בשבוע, אותה שעה, אותו סוג רכב…). המחיר של בלאקליין היה 65 אירו ויכלתי להשתמש בהנחה של 10 אירו (יש לי אינספור קופוני הנחה, אבל אפשר למצוא כאלו בקלות גם בגוגל) ולכן שילמתי בפועל 55 אירו. במחיר של SIXT הוא 61 אירו ולכאורה מדובר בשירות זהה שגם הוא כולל איסוף מאולם הנוסעים הנכנסים, 60 דקות זמן המתנה ונסיעה ברכב נוח. אני לא יודע אם המערכת של SIXT מציעה יתרונות נוספים כמו עדכון זמן הנחיתה באופן אוטומטי – מה שבלאקליין כן מציעה. אני גם לא יודע אם האפליקציה של SIXT נוחה כמו זו של בלאקליין.

   בכל מקרה זו חלופה ראויה, אז תודה על שיתוף הקישור!

   הגב
   • יניב

    תודה, האמת שבדקתי אותם על הסעה של 5 נוסעים (van) מCDG למרכז פריז וזה היה משמעותית נמוך יותר בטח כל מקרה לגופו 🙂

   • Lior @ FlyingOut

    בהחלט כל מקרה לגופו. כפי שציינתי בפוסט: בלאקליין לא תמיד מציעים מחיר תחרותי ולכן צריך תמיד להשוות. בפריס המחירים של בלאקליין מעט יקרים מדי.

  • ולאד

   שאלה בתזמון מעולה מבחינתי. מתכנן להשתמש בהם בשבוע הבא בנסיעה בפריז ו/או בוינה ומשווה מול Blacklane ומול Uber Black. על פניו Mydriver נראה זול בכ-10% מ-Blacklane במסלולים שבדקתי אבל השאלה הגדולה תהיה האם משתווה באיכות השירות. אעדכן על החוויה במידה ואכן אסע איתם.
   אגב, ל-Mydriver זמין קופון של 10 יורו הנחה לנסיעה הראשונה.

   הגב
 7. שמעון

  שלום ליאור תודה שוב על הבלוג הנהדר והמחכים!
  מה השווי המקובל של נקודות אליטליה? ולמה אתה ממליץ תמיד להעביר את הנקודות למועדון אייר פראנס וק.ל.מ. מה העדיפות שלו על יתר החברות בסקיי ?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני לא אוהב את המועדון של אליטליה. התנאים באתר המועדון לא לגמרי ברורים (העדר מידע משמעותי), טבלאות הצבירה לא נדיבות במיוחד, טבלאות המימוש גרועות למדי (למעט שדרוגים בטיסות אליטליה) ועוד מגרעות. המועדון עבר לאחרונה רענון, שנראה כמו הצלחה קטנה, אבל עדיין המצב לא מרשים.

   המועדון של אייר פראנס-ק.ל.מ, FlyingBlue, הוא עדיין אחד המובילים בברית סקיי. הוא פחות אטרקטיבי כעת למי שמכוון לסטטוס גבוה, בגלל שינויים בצבירת המיילים, אבל עדיין יש לו יתרונות רבים ובפרט עבור נוסעים ישראלים. בין השאר המועדון מקטלג את ישראל כחלק מאירופה בטבלאות המימוש שלו (כך גם המועדון של אליטליה, אגב) מה שאומר שכרטיסי בונוס לכיוון מערב (אירופה וצפון-אמריקה, בפרט) יהיו זולים יותר ביחס למחיר של מועדונים אחרים.

   לצורך הדוגמה בוא נסתכל על מחיר, במיילים בלבד, של כרטיס בונוס הלוך/חזור מת״א לסן-פרנסיסקו במחלקות התיירים והעסקים במספר מועדוני תעופה.

   המועדון של אליטליה: 100,000 מיילים בתיירים ו-200,000 מיילים בעסקים.

   המועדון של אייר פראנס-ק.ל.מ: 58,000 מיילים בתיירים ו-103,000 מיילים בעסקים (מודל עונתי ועם כמה דרגות מחיר, אז המחירים להלן הם ׳החל מ…׳).

   המועדון דלתא: 70,000 מיילים בתיירים ו-170,000 מיילים בעסקים.

   הגב
 8. שש

  הי,
  מתוכננת לי טיסה עם קת'אי ליפן.
  לאיזה מועדון נוסע מתמיד היית ממליץ עבורי להצטרף כדי לצבור את הנקודות?
  אני כרגע חברה ב miles&more (שעובד חלקית עם קת'אי), אך בגלל החוסר כדאיות בניצול הנקודות, אני מתכננת לעבור למועדונים אחרים.
  בגדול אני מחפשת מועדון שהנקודות בו לא פגות תוקף כמו milageplus (או עם תוקף גדול במיוחד), ושיש בו (יחסית) הרבה חברות שמוציאות טיסות מישראל (וכאמור, אחד שיקבל את הנקודות הקרובות של קת'אי 🙂 )

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   את בעצם מבקשת המלצה כללית למועדון תעופה בברית OW. אז כברירת מחדל כדאי לך לבחור את זה של בריטיש (Executive Club). אם את טסה ליפן עם בני משפחה אז תוכלו לפתוח גם חשבון משפחתי במועדון ולצבור את כל הנקודות במקום אחד.

   השותפות של קתאי עם לופטהנזה מוגבלת מאוד וניתן לצבור מיילים של לופטהנזה מטיסות קתאי רק בקוים נבחרים (לא בקו לת״א, לדוגמה).

   כמעט בכל מועדון תעופה הנקודות פגות תוקף ברגע שהחשבון הופך לא-פעיל (כמו במועדון של יונייטד), או לפעמים בלי כל קשר לפעילות החשבון (כמו במועדון של לופטהנזה), אבל בדר״כ יש דרכים פשוטות למנוע תפוגת מיילים. זה לא צריך להיות שיקול מנחה בעיניי ובטח שלא תנאי לבחירת מועדון תעופה. נקודות במועדון של בריטיש לא פגות תוקף כל עוד החשבון פעיל.

   הגב
 9. יואב ה

  שלום ליאור,
  הגעתי ל 270 אלף נקודות מאריוט והגיע הזמן להחליט על חבילה.
  אני מתלבט בין 132 אלף נקודות של יונייטד מול 162 אלף אוויוס של בריטיש (במבצע ההמרה שלהם עד סוף החודש).
  היעדים העתידיים שלי מבחינת שאיפה הם תאילנד (קו סמוי) או ניו יורק.
  אני מסתכל על מימוש הווצ׳ר של המלון רק כבונוס.
  מה אתה אומר?
  מה כדאי יותר?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זו שאלה קשה מאוד.

   על פניו המתמטיקה קלה. בהערכת השווי האחרונה שלי נתתי לאוויוס שווי ריאלי של 1.4 סנט ולמייל של יונייטד שווי ריאלי של 1.3 סנט. כלומר, אם תבחר בבריטיש אתה תקבל גם יותר נקודות וגם נקודות בעלות שווי ריאלי גבוה יותר. כברירת מחדל, ללא מימוש מסוים צפוי, זו הבחירה המתבקשת.

   כרטיס בונוס הלוך/חזור מת״א לניו-יורק במחלקת העסקים עם חברות ברית סטאר עולה 170,000 מיילים. זה הפרש משמעותי במידה ואין לך כיום מיילים של יונייטד. לכן אם אתה ממיר למיילים של יונייטד אז כנראה תעדיף כרטיס בונוס לאסיה. בעיניי המימוש הטוב ביותר כיום הוא ליעדים בתת-היבשת ההודית, גם בטיסות דרך אירופה, וכרטיס בונוס כזה עולה 70,000 מיילים בלבד הלוך חזור. כלומר, יתרה של 132,000 מיילים תספיק כמעט לשני כרטיסים – ואם זה מימוש ריאלי מבחינתך אז ההמרה ליונייטד תהיה מעולה. כרטיס הלוך/חזור לתאילנד עולה 120,000 מיילים אז יתרה של 132,000 מיילים תספיק לכרטיס אחד בלבד בתוספת אולי טיסה פנימית אחת בתאילנד (מה שסוגר אחלה חופשה).

   אוויוס הוא מטבע שימושי מאוד אבל לאו דווקא לכרטיסים לטיסות ארוכות. 162,000 אוויוס יספיקו לכרטיס הלוך/חזור לניו-יורק בחלק מהשנה, וכמעט לכרטיס הלוך/חזור לבנגקוק, אבל כנראה תאלץ להוסיף הרבה כסף בהיטל-דלק ומסים לכרטיס הבונוס וזה גם ירוקן את כל יתרת האוויוס מהחשבון. לדעתי זה לא כדאי. אם אתה גמיש במועדי הנסיעה ובמסלול הנסיעה, ומוכן לסבול עוד קונקשיין בדרך ליעד נגיד, תוכל אולי לרכוש כרטיס במחלקת תיירים-פרימיום של בריטיש ולשדרג אותו למחלקת העסקים – וזה כבר מימוש מוצלח לאוויוס.

   סה״כ, בתור אחד שמחזיק יתרה בשני המועדונים לעיל, אני נוטה לטובת בריטיש.

   הגב
 10. עומר

  בנושא הטרקלינים. שאלה כללית – אני לא חיית נסיעות, אבל יצא לי לחוות כמה טרקלינים, בכולם התאכזבתי. ברוב הטרקלינים שהייתי, החוויה הסתכמה באוכל אולם חתונות קר (ציריך), פינת אלכוהול משנות השמונים (היתרו), פסטת מחנה קיץ (סאו פאולו), לחם יבש (קייפטאון), ומכונת קפה סגורה כי שבת (טרקלין דן בנתב"ג) המושבים לא ממש נוחים, התאורה עמומה, והצוות לא מי יודע מה אדיב.
  יש כמה בונוסים כמו נוף יפה למסלול, מקלחות, התראות על הטיסות ומסאז'ים (המלך דוד), אבל בגדול – אם תתפוס מושב ליד הגייט ותקנה לעצמך סנדוויץ, אולי תפספס את הפאסון שבטרקלין אבל סביר להניח שבחלק גדול מהמקרים החוויה תהיה מוצלחת יותר.

  במזרח לא חוויתי טרקלינים, והיחיד ששמעתי עליו שבאמת שווה את ההמולה הוא של טורקיש (שממנה אני נמנע בכללי, נראה לי שבדומה אליך).

  מה אני מפספס? יש לי דרישות בשמים או שיש טרקלינים נסתרים (או של מחלקה ראשונה) שכן שווים את זה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יש כל מיני סוגים של טרקלינים עם רמות איכות שונות בהתאם לרצונם של המפעילים השונים. כאמירה כללית ישנם שלושה סוגי טרקלינים: טרקליני נוסעים (Travellers Lounges), טרקליני מחלקת עסקים (Business Class Lounges) וטרקליני המחלקה הראשונה (First Class Lounges).

   טרקלינים מהסוג הראשון, ובכאלו כנראה ביקרת (ובפרט טרקליני דן בנתב״ג), לרוב מופעלים ע״י חברות פרטיות ומשרתים קהלים שונים כמו חברי מועדונים מסוימים (פריוריטי פאס לדוגמה), מחזיקי כרטיסי אשראי מסוימים, נוסעי מחלקות הפרימיום של חברות תעופה שנמצאות בהסכם עם הטרקלין (מה שקורה בנתב״ג עם כל חברות התעופה) ועוד ועוד. בדר״כ טרקליני נוסעים הם לא מפוארים במיוחד, לא נוחים במיוחד, לא מפנקים במיוחד ולא כוללים מתקנים מיוחדים. לכל היותר יהיו כמה מנות חמות בבופה, מקלחות באבזור מינימלי ואולי חדר משחקים לילדים.

   טרקליני מחלקת העסקים, שמופעלים כמעט תמיד ע״י חברת תעופה, הם חיה אחרת לגמרי. כמובן שחלקם גרועים מאוד – בדיוק כמו שלא כל חברות התעופה טובות באותה מידה – אבל חלקם פשוט מעולים ומציעים לנוסעים פינוקים אינסוף. בטובים שביניהם אפשר למצוא חדרי מקלחת מרווחים, חדרי מנוחה, חדרי עבודה עם עמדות מחשב ייעודיות, שירותים לנוסעים עסקיים, מסעדה או בופה עם מנות איכותיות וחמות, בר אלכוהול עשיר ועוד. הטרקלין של טורקיש הוא פופולרי מאוד בקרב ישראלים, שחלקם נוטים להאמין שהוא הטוב בעולם (וזה בדר״כ נאמר ע״י אלו שלא כ״כ ראו עולם), אם כי בפועל מדובר בטרקלין טוב אבל לא אחד מהטובים ביותר באירופה אפילו.

   בטרקליני המחלקה הראשונה, המופעלים בלעדית ע״י חברות תעופה, הפינוקים לפעמים מוגזמים ממש לרבות קבאנות (חדרים פרטיים), חדרי שינה, מקלחות עם אמבטיות, ספא, מסעדות (כן, עם מלצר ותפריטים), בר סיגרים, בר אלכוהול שבו ג׳וני ווקר בלו הוא אפילו לא בין עשרת הבקבוקים היקרים ביותר ועוד ועוד. בטרקלינים מסוימים הנוסעים זוכים לנסיעה ברכב יוקרה ישירות מהטרקלין למטוס.

   מידע נוסף ראה בפוסט שפרסמתי ב-2016:

   https://flying-out.com/2016/06/22/airport-lounges-ultimate-guide/

   הגב
   • עומר

    תודה. אבל עומר זה שם בדוי, אז יהיה קשה לך למצוא אותי כדי לכתוב כאן 🙂

    למעט טרקלין דן (אגב, שאלה נגררת – בנוסף לטרקלינים בשרוולים יש להם גם טרקלין בנתב"ג שנמצא בצד השני, ליד עמדת החזר המיסים, החב"דניקים, חנות הצעצועים והבר הנטוש. הוא תמיד סגור, מישהו יודע מה הסיפור שלו?) כולם היו טרקליני ביזנס של החברות.
    לא ביקרתי בכאלו של מחלקות ראשונות, אבל כפי שאמרתי – היום, עם מטעני סוללה ניידים של 20,000 אמפר כשאתה לא לחוץ על שקע וגם ככה שקעים הם לא מצרך נדיר כמו פעם, ו-וויפיי חופשי ברוב הטרמינלים (לפחות לזמן מסוים, או חבילת גלישה מהטלפון), לדעתי הדלתא בין טרקלין לבין מושב נוח בגייט ריק עם סנדוויץ ואיזה בירה קרה הוא מזערי. אני כמובן בכלל לא מדבר על מי שהוא לא זכאי להכנס לטרקלין בחינם ונדרש לשלם סכומים באמת מופרכים לכניסה חד פעמית.

    היות ואין לי תוכניות לטוס במחלקה הראשונה בקרוב (או אי פעם), כנראה שאצטרך לחיות עם חוסר הידיעה…

   • Lior @ FlyingOut

    (א) יש כיום ארבעה טרקליני דן בנתב״ג. שלושה בזרועות השונות (כביכול זהים) וטרקלין דן פלוס. האחרון נמצא ליד בית הכנסת בכניסה לרחבה המרכזית של טרמינל 3 (מיד אחרי סיום המסדרון הארוך, מצד ימין). טרקלין דן פלוס משרת בלעדית את נוסעי בריטיש איירוויס לפני כל הטיסות של החברה ואת נוסעי יונייטד לפני טיסות הלילה של החברה. בשעות מסוימות הוא סגור.

    (ב) אני מסכים איתך שכניסה לטרקלין אינה בהכרח משדרגת דרמטית את החוויה בשדה. לפעמים כן, לפעמים לא. בנתב״ג, לדוגמה, שבו אני מבלה יחסית מעט זמן לפני כל טיסה, אני בדר״כ לא טורח להיכנס לטרקלין בכלל למרות שיש לי זכאות להיכנס בחינם גם לטרקליני דן ובדר״כ גם ל-KDL. אבל כשיש קונקשיין ארוך למשל, או כשצריך מקלחת, או כשרוצים לאכול ארוחה מלאה כמו שצריך, או כשצריך שירות מיוחד כמו הדפסת מסמכים ועוד מקרים – אז כניסה לטרקלין בהחלט מהווה שדרוג משמעותי וגם חוסכת לא מעט כסף. אז הדלתא היא תלויית-מקרה.

    (ג) במקרים מסוימים גם תשלום עבור כניסה, שנע בין 10$ ל-30$ בדר״כ, יכול להיות מוצדק. במיוחד להורים שיכולים להכניס את הילדים בחינם איתם או לנוסע עסקי שלא משלם את החשבון בעצמו. כאמור, זה תלויי-מקרה.

    (ד) אני רוצה להאמין שגם לך, כמו כל אחד אחר, יש סיכוי לטוס במחלקה ראשונה. בעזרת שימוש מושכל בנקודות, למשל. (:

   • ארז

    טרקליני דן ״כביכול זהים״- יש לך מועדף?

   • Lior @ FlyingOut

    אין מועדף. נדיר שאני נכנס לטרקליני דן ממילא… מבחינתי הם בקושי שדרוג על הטרמינל עצמו.

 11. יוסי

  שלום ליאור,
  את דעתך לגבי מועדון הלקוחות של אל על ("הנוסע המתמיד") כתבת כבר מספר פעמים.
  מה דעתך על מועדוני לקוחות של רשתות המלונות בישראל? אין הרבה כאלו, ומהתרשמות ראשונית שלי נראה שהם לא מאוד משתלמים.
  בנוסף, האם אתה מכיר שיתוף פעולה כזה או אחר של רשתות מלונות בישראל (או מלונות איכותיים ספציפיים, שלא שייכים ממש לרשת עולמית, כמו וולדורף אסטוריה בירושלים) עם רשתות מלונות עולמיות?

  תודה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אני מודה שלא חקרתי את הנושא לעומק כי בבחינה ראשונית למדתי שאכן מדובר במועדוני לקוחות לא אטרקטיביים. אני גם לא מכיר שת״פ בין מועדון מלונות ישראלי למועדון מלונות בחו״ל.

   בשנים האחרונות יש התפשטות של רשתות ישראליות מחוץ לגבולות המדינה, ובראש הפעילות של קבוצת פתאל, וחלקן מפעילות מועדוני לקוחות שתקפים גם לפעילות בישראל וגם לפעילות בחו״ל. מקווה שאמצע הזדמנות בהמשך לחקור את העניין לעומק ואולי יהיה אפשר למצוא הזדמנויות.

   הגב
 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש לי השבוע טיסה לאהב ומשם ריצת מיילים בשילוב תיירים פרמיום וביזנס, לסין וחזור׳ כלומר 3 טיסות של 12-13 שעות בשבוע…מישהו עשה דבר כזה? יוצאים שפויים? (-:

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   עשיתי בזמני כמה ריצות מיילים מטורפות לגמרי. בין השאר טסתי בקו LHR-SIN שמונה פעמים בתוך שבוע אחד. זו טיסה של קרוב ל-14 שעות, וכל הטיסות היו במחלקת התיירים. זה היה קשוח מאוד.

   האם יצאתי שפוי? זו שאלה קשה.

   הגב
   • ערן

    וואו.
    מה היתה העלות ומה הרווחת כתוצאה מכך?

   • Lior @ FlyingOut

    זה היה Error-Fare מפורסם שאיפשר לטוס ממדריד לפריס, ובחזרה, דרך סינגפור (או שדות אחרים בחצי הכדור המזרחי). הייתה שם טעות בתנאי התעריף ובפרט התעמלות מה-MPM. משהו מביך.

    מסלול כמו MAD-LHR-SIN-LHR-ORY נספר כטיסה בכיוון-אחד ממדריד לפריס.

    הרווחתי ערמה של מיילים, לסטטוס ולמימוש, תמורת הרבה כאב גב והרבה זמן במטוסים.

 13. אלי המברה

  יש דרך לבצע שיוך נקודות של טיסה שהוזמנה מאירופלוט (ללא רישום מספר חבר מועדון בזמן ההזמנה וללא רישום משתמש באתר של אירופלוט) למועדון FlyingBlue, בהנחה שבעת ההזמנה לא הייתי רשום כחבר במועדון (אך כן נרשמתי לפני הטיסה)?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   כן. אם היית חבר מועדון בעת הטיסה עצמה אז תוכל לצבור עליה מיילים – בהנחה שלא עברו שישה חודשים מאז הטיסה ועד בקשת הקרדיט הרטרואקטיבי.

   הגב
 14. אנונימי

  הי
  ליאור או מישהו אחר – יש לכם מושג איך נראית הקבלה/חשבונית שמקבלים מ-Rocketmiles? מתלבט אם להזמין דרכם בנסיעה עסקית מבחינת איך שזה יתקבל על ידי המעסיק שלי (יש לי את החופש לבחור בעצמי את המלון, אבל חושש ממראית עין שהזמנתי דרך אתר יקר יותר לטובת קבלת מיילים, אפילו אם זה לא באמת יקר יותר).
  יש שם לוגו של Rocketmiles או אולי של PriceLine? מופיעים שם מספר המיילים שקיבלתי? מה לגבי אתרים דומים?
  תודה!

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   עבר זמן רב מאז ההזמנה האחרונה שלי דרך רוקטמיילס אבל בזמנו כל המידע הופיע בהזמנה. לוגו האתר, המחיר בפירוט מלא, מספר המיילים וכו׳.

   אני מציא שתעשה צילום מסך של המחיר באתר מתחרה אחד לפחות, או אולי שניים, כך שאם יעלו שאלות מאוחר יותר תוכל להראות ששילמת תעריף תחרותי לשוק ולא תעריף מנופח. לא חושב שהמעסיק שלך יעשה בעיות מעבר לזה, וכמובן בהנחה שלא חרגת מתקציב הלילה המוגדר (אבל זה ברור מאליו שלא קרה).

   הגב
 15. ישראל

  היי ליאור

  אז אני עומד בפני הוצאת פלייקארד פרימיום שני. (מהתסכול שלא מקבלים דיינרס בהרבה מקומות)
  עכשיו אני מניח שאצליח לעמוד בכל אחד מהם ברף הנדרש של ה10 בחודש.

  מה עדיף ? להוציא את השני על אישתי או לרכז עלי ?
  צריך לציין ששנינו רק מתמידים באלעל.

  היתרון שאני רואה זה שכששנינו נטוס ביחד נוכל להנות מהפלוסים של שידרוגי פרימיום ביחד. מול זה שלבד אולי אוכל להגיע לסטטוס מעניין יותר באלעל.

  אשמח לדעתך.

  הגב
  • גיא

   אני מחזיק פרמיום ואשתי פליקארד רגיל (15 ש"ח). את רוב הקניות הגדולות אנחנו משתדלים להעמיס על הכרטיס שלי. ביקשתי מספר פעמים בשדה שדרוג לשנינו למושבים מועדפים וקיבלנו.

   אני אפילו לא קרוב לזה, אבל שים לב שאם אתה מגיע בכרטיס אחד ל-40,000 שח בממוצע לחודש, תקבל טופ פלטינום.

   הגב
   • ישראל

    הבנתי שהשדרוג המקסימלי מהכרטיס הוא לסילבר…

   • Lior @ FlyingOut

    תיקון קל: בהוצאה שנתית של 480,000 ש״ח, בממוצע חודשי של 40,000 ש״ח בעצם, הסטטוס שמתקבל הוא פלטינום ולא טופ-פלטינום. אין דרך להשיג סטטוס טופ-פלטינום שלא דרך טיסות עם אלעל (או לקבל מתנה מהמועדון – אבל זה חריג מאוד).

   • סתם אחד

    היי ליאור
    תודה על המידע והבלוג המעניין.
    תוכל להרחיב לגבי 40,000 = סטטוס? לאיזה כרטיסים זה נכון ואיפה זה כתוב?

   • Lior @ FlyingOut

    זו הטבה של כרטיסי פלייקארד פרימיום ומספר מאוד מצומצם של כרטיסי אולטרה-יוקרה בשוק (מאלו שמגיעים עם דמי שימוש חודשיים של מאות ש״ח).

    ההטבה בעצם קובעת שיש לצבור לפחות 211 נקודות בכל חודש, בממוצע, משימוש באשראי. בהינתן יחס צבירה של 190 ש״ח לנקודה הרי שמדובר על הוצאה חודשית ממוצעת של 40,090 ש״ח ומעלה. בפועל הכוונה להוצאה של לפחות 481,080 ש״ח בתוך 12 חודשים – ואז מקבלים סטטוס פלטינום לשנה אחת. כמובן שתוקף הסטטוס יכול להיות מוארך בהנחה שממשיכים להשתמש בכרטיס בהיקף דומה.

    זו הטבה שמופנית בעיקר לבעלי עסקים שיכולים לחייב את העסק על כרטיס האשראי ו/או לאנשים מהמאיון/אלפיון העליון שבאופן שיגרתי מוציאים עשרות אלפי ש״ח בחודש בכרטיסי אשראי.

  • Lior @ FlyingOut

   קודם כל – לא ברור לי למה אתה מעוניין להוציא כרטיס שני במנותק מהראשון. אם הוצאת פלייקארד רגיל/פרימיום מהמותגים דיינרס או אמקס יש לך אפשרות לקבל, בחינם, כרטיס שני של המותג ויזה או מאסטרכארד שיהיה מקושר לאותו חשבון. רק שים לב שהכרטיס השני יצבור נקודה לכל 250 או 350 ש״ח ולא לפי הצבירה של הכרטיס המקורי.

   אם בכל זאת תרצה כרטיס שני אז לדעתי עדיף באמת שיהיה על שם אישתך. כך היא תהיה זכאית להטבות באלעל גם במנותק ממך (לא כל ההטבות חלות על נלווה לבעל הכרטיס). החיסרון הוא כמובן שיהיו לכם שני חשבונות לנקודות במקום אחד מרוכז.

   הגב
   • ערן

    תיקון קטן – לפחות במקרה של דיינרס – הכרטיס השני צובר נקודות ביחס כפול לראשון, כלומר 1:380 אם מקושר לפליי קארד פרמיום ו 1:500 אם מקושר לפליי קארד הרגיל.

   • ישראל

    היי ליאור

    תודה על התשובה.
    הדיינרס פרימיום שיש לי הוא בדיסקונט.
    ממה שהבנתי הויזה פרימיום היחיד קיים בלאומי, שגם שם יש לי חשבון ושם חשבתי להוציא אותו.
    כיוון שהשימוש בשני יהיה מעבר ל"השלמות" נוספות, אלא בשימוש שוטף אצל כל מי שלא מקבל דיינרס, אז חשבתי להוציא בלאומי עלי או עליה. הבנתי שבגלל שזה מנותק יהיו לי גם דמי ניהול מלאים.

    אתה מכיר אפשרות להוציא פרימיום ויזה שלא בלאומי ? (או במקרה שלי בדיסקונט?)
    נוסף, אני גם לא מכיר שקיים מאסטרקארד של פרימיום

    תודה רבה

 16. יוני

  היי ליאור,

  בחודש שעבר טסתי במחלקת עסקים לארה"ב. ההלוך היה עם יונייטד ישיר ל EWR, החזרה מבוסטון עם סוייס לציריך וקוד שייר של אלעל לתל אביב. הכרטיס נרכש מיונייטד וקרדטתי את כל הכרטיס למועדון שלי ביונייטד. בפועל אני רואה שקיבלתי קרדיט על הסגמנט של תל אביב – EWR וכן של בוסטון – ציריך אך לא על זה של ציריך – תל אביב (שבוצע עם אלעל) המחלקה אגב היתה P. האם אתה יודע מדוע אני לא מצליח לקבל קרדיט על הסגמנט האחרון?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   בברית סטאר, כאמירה כללית, הקרדיט הוא לעולם ע״פ החברה המפעילה ולא ע״פ החברה המשווקת (בניגוד לאיך שנוהגים מועדוני תעופה מהבריתות האחרות בדר״כ). מכיוון שאלעל הפעילה את הטיסה האחרונה, והיא לא שותפה של יונייטד, הרי שלא תוכל לצבור מטיסה זו מיילים אפילו שהיא הייתה בקוד LX.

   תוכל לצבור נקודות של אלעל על הטיסה הזאת.

   הגב
   • יוני

    שלום ליאור,

    תודה על ההבהרה.

    ניסיתי להירשם באלעל כטיסה חסרה. אך קיבלתי הודעה שהוספת הטיסה נדחתה. יש לך רעיון איך לקרדט לאלעל?

   • ארז

    השאלה, לדעתי, אם בכרטיס שלך הופיעה הטיסה לתל אביב עם מספר טיסה של אלעל, או מספר של סוויס. אם זה מספר של אלעל לא אמורה להיות בעיה לקרדט לאלעל. אם מספר של סוויס אז להבנתי אפשר לקרדט לכל חברה בברית סטאר, אבל תדייקו אותי אם אני טועה…

   • Lior @ FlyingOut

    ניסיתי לברר הלאה.

    ייתכן שלא תוכל לצבור קרדיט כלשהו מהטיסה. מועדון הנוסע המתמיד כעת מאפשר צבירת נקודות על כל הטיסות בקוד LY, גם אלו שמופעלות ע״י חברות שותפות, אבל לא מאפשר צבירת נקודות על טיסות בקוד של חברות שותפות גם אם הן מופעלות על ידי אלעל. זה לפחות המידע העדכני. מועדון M&M בכל מקרה לא מכיר באלעל כשותפה ולא מאפשר לצבור קרדיט כלשהו כשהטיסה מופעלת ע״י חברה שאינה שותפה.

 17. ארז

  היי ליאור,
  יש לי הזמנה לטיסה של יונייטד בעסקים מוושינגטון לבריסל.
  בכרטיס מצויין שהמטוס הוא 77, והכוונה כנראה ל-772, בתוצרת ישיבה של 2-4-2.
  רשמים על המחלקה בתצורה צפופה זו?
  הדבר המוזר הוא שבמפת המושבים באפליקציה של יונייטד לא מופיע מושב 6B, מה שמראה את מושב 6A כמושב יחיד (אותו בינתיים הזדרזתי להזמין), אבל זה לא נראה כך באתר של יונייטד https://www.united.com/web/en-US/content/travel/inflight/aircraft/777/200/default.aspx או ב- seatguru.
  אז מה מחכה לי במחלקה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אכן בואינג 772. אכן שמונה מושבים בשורה. להבנתי מושב 6B חי וקיים, אז אני לא יודע מדוע הוא לא הופיע במפת המושבים באפליקציה. ייתכן שהוא שמור לצוות ולכן ׳מחקו׳ אותו ממפת המושבים. צא מנקודת הנחה שבמושב לידך ינמנמם לו אחד הטייסים לאורך הטיסה.

   מעולם לא טסתי במחלקה זו במטוס זה. הקונפיגרציה של יונייטד נראית לי מזעזעת. שורה 6 כנראה עדיפה על השאר אבל באמת שאין מושב מתאים לנוסע סולו.

   הגב
   • עומר

    קצת צפוף, ובגדול אתה סוג של חולק מיטה זוגית עם זה שיושב בצמוד אליך…מסכי הטלויזיה בלי שום הטיה ואתם מוצא את עצמך צופה במקביל בשני סרטים. אם הוא רוצה לקום לשירותים, גם אתה צריך לקום.
    במקרה שלי המושב (שורה 8) גם היה בתצורה שפונה לאחור המטוס, לא יודע למה זה היה לי מוזר אבל חייב להודות שזה השפיע יותר ממה שתיארתי לעצמי.
    לגבי הרביעיה – עוד פחות ברור, עד כמה שהצלחתי לפענח אין מעבר ואתם ישנים רביעיה כתף לצד כתף. קצת מזכיר אכסניית נוער.

   • עומר

    ובגלל שיום שלישי בעוד כמה דקות נגמר, אולי הכנה לשבוע הבא (אם המדור עובד בחול המועד):
    מושבים שפונים אחורה – מי, מה, כמה, למה, ובעיקר בעד ונגד.

   • ארז

    תודה! ואתה משעשע… איפה אתה בעולם שיום רביעי רק עכשיו מתחיל אצלך 😉 ?

   • Lior @ FlyingOut

    אני בישראל, ואכן עניתי לך ביום חמישי (בשעה 00:02, אבל עדיין).

    אגב, תודה רבה על כל המידע שאתה מוסיף כאן בתגובות!

השאר תגובה

BoardingArea