עולם מועדוני התעופה עלול להיראות מבלבל ומסובך. האם מועדון תעופה שייך לחברת תעופה או לברית תעופה? למה שחברת תעופה אחת תיתן לנוסע נקודות אם הוא טס עם חברת תעופה אחרת? האם אפשר להעביר נקודות ממועדון תעופה אחד לאחר, או בין חברי מועדון? (הפוסט פורסם במקור ב-16 למאי 2016 ונערך קלות).


מי שרוצה להבין את עקרונות הבסיס בעולם מועדוני התעופה מוזמן להתחיל מקריאת ״מבוא למועדוני תעופה״ שכתבתי כאן באתר. רוב המידע החיוני נמצא שם, אך אל תשכחו להיעזר במילון המונחים.

לצורך המשך הפוסט אשתמש רק במונח ״נקודות״ כדי לתאר קרדיט במועדון תעופה אם כי כמובן שחלק ממועדוני תעופה משתמשים בשמות אחרים למטבעות שלהם כמו ״מיילים״ או ״אוויוס״.

העברת נקודות – כללי

כל מועדון תעופה שייך לחברת תעופה מסוימת או לקבוצת חברות תעופה. ישנם מקרים חריגים יחסית בהם מועדון תעופה הוא גוף חיצוני, עצמאי, שפשוט מקושר לחברת תעופה מסוימת. לבריתות תעופה אין מועדוני תעופה משלהן אבל כל אחת משלושת בריתות התעופה הגדולות כן מפעילה שיטת סטטוס המבטיחה כי נוסעים תכופים של כל שותפה בברית יהנו מהטבות בטיסות עם כל השותפות האחרות בברית. כך, למשל, מי שמחזיק בסטטוס גולד במועדון Executive Club (בריטיש) מקבל כנגזרת סטטוס אמרלד בברית OneWorld.

כל נוסע יכול להיות חבר בכמה מועדוני תעופה שירצה. אני, למשל, חבר בכמה עשרות מועדוני תעופה נכון להיום ובחלקם אני אפילו מחזיק סטטוס ו/או יתרת נקודות בריאה. כמובן שכל נוסע יכול לבחור לאיזה מועדון תעופה לקרדט כל טיסה והוא אינו מחוייב לצבור נקודות רק במועדון התעופה של החברה איתה הוא טס.

מועדוני תעופה רבים מאפשרים העברת נקודות בין חשבונות – אבל לא בצורה חופשית. לעולם ישנן מגבלות על התהליך: לפעמים יש מכסה שנתית להעברה, לפעמים ניתן להעביר רק לחשבונות של בני משפחה (או מי שגר באותה כתובת), לפעמים רק בעלי סטטוס גבוה יכולים להעביר וכיוצ״ב. כל מועדון תעופה קובע את המגבלות שלו. מועדון הנוסע המתמיד של אלעל, לדוגמה, מציין באתר שיש אפשרות להעביר נקודות ׳במסגרת מבצעים מיוחדים׳ אלא שהמבצעים האלו לא מתקיימים אף פעם – אז אפקטיבית לא ניתן להעביר נקודות במועדון של אלעל.

העברת נקודות בין בני משפחה

מספר מועדוני תעופה מפעילים תוכנית של ׳חשבון משפחתי׳ במסגרתה יכולים בני משפחה אחת לצבור נקודות לחשבון יחיד. ישנן כמובן מגבלות על השותפים לחשבון ועל המימוש העתידי של הנקודות אבל סה״כ מדובר בתוכניות אטרקטיביות מאוד למשפחות שנוסעות יחד. בין מועדוני התעופה שמציעים תוכנית כזאת: Executive Club (בריטיש), Mileage Club (אול-ניפון) ו-SkyPass (קוריאן).

חשבונות משפחתיים כאלו אינם  בגדר העברת נקודות מחשבון לחשבון אלא צבירת נקודות משותפת. מועדונים אחרים מאפשרים פשוט העברת נקודות בין בני משפחה. לדוגמה: Frequenst Flyer (קוונטס).

התוכניות האלו אטרקטיביות מאוד למשפחות הטסות ביחד – אפילו רק פעם בשנה. כרטיס הלוך/חזור אחד לארה״ב, לדוגמה, יכול לייצר למשפחה יתרה של עשרות אלפי נקודות שאולי תספיק לכרטיס בונוס. זיכרו שרוב מועדוני התעופה מאפשרים צבירת נקודות לכל נוסע מעל גיל שנתיים.

העברת נקודות בין חשבונות במועדוני תעופה שונים

הכלל: לא ניתן להעביר נקודות בין חשבונות במועדוני תעופה שונים. גם כאשר מדובר בשני חשבונות השייכים לאותו אדם.

חריג אחד לכלל: ניתן להעביר אוויוס בין מועדון התעופה Executive Club (בריטיש) לבין מועדון התעופה IberiaPlus (איבריה). ישנם תנאים מינימליים להעברה כאמור והיא אפשרית בין שני חשבונות השייכים לאותו אדם. ניתן לבצע את ההעברה באופן עצמאי ובקלות באתרי שני המועדונים.

זה אפשרי קודם כל משום ששתי החברות שייכות לאותה חברה-אם, IAG, ושתיהן משתמשות באותו ׳מטבע׳.

לסיכום

העברת נקודות בין חשבונות של מועדוני תעופה היא לא דבר שיגרתי. כלל האצבע הוא שכל נוסע צובר קרדיט מטיסותיו, גם אם לא הוא שילם על הכרטיס, ורק במקרים מיוחדים יש באפשרותו להעביר את הנקודות שצבר לחשבונו של אחר.

7 תגובות

 1. יאיר

  אהלן, תודה על פוסט מעולה.

  שאלה קטנה: אחרי שנים של איסוף מייל למייל במועדון סקיימיילס של קוריאן, צברתי 95,000 מיילים בטיסות עם קוריאן ובטיסות אחרות של חברות בסקייטים. היעד היה טיסה לטוקיו כשאגיע לכמות המיילים הנדרשת. כשניסיתי להזמין סופסוף את הכרטיס הסתבר לי שעלותו היא 80,000 מיילים אבל גם 470$ בcarrier imposed charges (כשטיסה מסחרית רגילה עולה באותם תאריכים כ770$). מאוד מאכזב לגלות שהמיילים שצברתי בעמל רב שווים מעט מאוד…
  האם יש דרך אחרת להשתמש במיילים כך שערכם יהיה גבוה יותר? האם בכל החברות בברית skyteam ישנן עמלות כל כך גבוהות? תיאורטית אני יכול להשתמש במיילים לטיסות עם חברות אחרות בברית.

  תודה רבה מראש

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מימוש מיילים לכרטיסים במחלקת התיירים לרוב מייצר תמורה די נמוכה למיילים. זה כמובן חיובי מאוד עבור מועדוני התעופה. עדיף לממש מיילים לטובת כרטיסים במחלקות הפרימיום – ואפילו אם זה אומר שאותה יתרה תשמש רק לכיוון-אחד והכיוון השני יירכש בכסף. אומנם ההוצאה הכללית גבוהה יותר אבל התמורה לכסף/לנקודות גבוהה פי כמה.

   החדשות הטובות הן שקוריאן שותפה בברית תעופה די גדולה ולכן ניתן להשתמש במיילים שלה כדי לרכוש מושבים בטיסות עם כל השותפות בברית. חלק מהשותפות לא דורשות היטל-דלק על הטיסות שלהן אז התוספת הכספית, לצד המיילים, תהיה די נמוכה (עשרות דולרים ולא מאות דולרים). כלומר, המיילים בהחלט לא אבודים ובהחלט אפשר לחלץ מהם ערך גבוה הרבה יותר במימוש אחר.

   אתה מוזמן לכתוב לי מייל עם היתרה המלאה והיעדים שמעניינים אותך ואנסה לתת לך אפשרויות.

   הגב
 2. Rani Hod

  שתי הערות:
  – מועדוני תעופה רבים מציעים אפשרות להעביר נקודות בתשלום מחשבון A לחשבון B, רק שהתשלום כל כך גבוה שזה בערך שקול לקניית נקודות עבור חשבון B (למעשה גרוע יותר, כי חשבון A מאבד את הנקודות הללו).
  – אפשר להמיר נקודות בין מועדונים שונים באתר points.com אבל גם כאן שערי ההמרה מחרידים.

  הגב
  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   תודה. אז מה כדאי לעשות עם המיילים של Skypass?

   הגב
   • Rani Hod

    הממ, טיסה של דלתא?
    (אם תצליח למצוא משהו פנוי…)

 3. הירשמו למבצע החדש של בריטיש: כפל אוויוס עד סוף השנה! - FlyingOut

  […] בריטיש היא חברת התעופה המובילה בקבוצת IAG. לקבוצה נוכחות משמעותית בנתב״ג עם שתיים עד שלוש טיסות יומיות של בריטיש ללונדון (LHR), טיסה יומית של איבריה למדריד (MAD) וטיסות נוספות של חברת הלואוקוסט וולינג לברצלונה (BCN), רומא (FCO) ופירנצה (FLR, קו עונתי). חברות התעופה של הקבוצה מפעילות מועדוני תעופה נפרדים אך משתמשות במטבע אחד: אוויוס. ניתן, תחת תנאים מסוימים, להעביר אוויוס בחופשיות בין חשבונות במועדוני התעופה השונים – וזהו מקרה חריג בעולם מועדוני התעופה שבו, ככלל, לא ניתן להעביר נקודות בין מועדוני תעופה. […]

  הגב

השאר תגובה

BoardingArea