אוויוס הוא מטבע המשותף לחמישה מועדוני לקוחות. ארבעה מהם מועדוני תעופה ואחד מהם מועדון צרכנות. ניתן להעביר אוויוס בין המועדונים האלו די בחופשיות, עם מספר מגבלות סבירות, כששני המועדונים העיקריים בחמישיה הם המועדון של בריטיש (Executive Club) והמועדון של איבריה (IberiaPlus). שני האחרונים דומים מאוד אך יש ביניהם מספר הבדלים.

מהם השימושים הטובים ביותר של אוויוס?

טיסות ארוכותלא

טבלאות המימוש של בריטיש ואיבריה מבוססותמרחק ולא מבוססותאזור. הם לא שני מועדוני התעופה היחידים המשתמשים בטבלאות מימוש מבוססותמרחק אבל הם בהחלט בקבוצת המיעוט.

טבלאות מימוש מבוססותמרחק, לפחות בתעריפים הנוכחיים, נותנות עדיפות למימוש נקודות לטיסות קצרות לעומת טיסות ארוכות. החריג לכלל הזה הוא כאשר מבקשים להזמין מסלולי טיסות ארוכים מאוד, כמו כרטיסים מסביב לעולם עם מגוון עצירות, וגם במקרים האלו יש יתרון למועדוני תעופה אשר טבלאות המימוש שלהן מבוססותמרחק (כי אז הנוסע מבקש לעבור במספר אזורים בנסיעה אחת). הכל נכון בחזקת קל וחומר במחלקות הפרימיום.

כך, לדוגמה, כרטיס בונוס הלוך/חזור מת״א להונגקונג במחלקת העסקים של קתאי, שעולה 80,000 מיילים של אמריקן או 60,000 מיילים של אלסקה, עולה לא פחות מ-150,000 אוויוס.

טיסות קצרותכן

להשתמש באוויוס כדי לטוס ליעדים רחוקים זה בדר״כ רעיון לא מוצלח, ובפרט אם צריך לעשות קונקשיין בלונדון בטיסות של בריטיש, אבל להשתמש באוויוס כדי לטוס ליעדים קרובים זה דווקא יכול להיות כדאי.

כך, לדוגמה, תוכלו להשתמש באוויוס כדי לטוס לאירופה במחירים אטרקטיביים יחסית ובפרט במחלקות הפרימיום. במיוחד במסגרת מבצעים מיוחדים. בפרט: להלסינקי עם פינאייר, למדריד עם איבריה או ללונדון עם בריטיש.

הגדולה האמיתית של אוויוס היא לרכישת טיסות קצרות, שיכולות להיות יקרות מאוד, עם חברות תעופה שונות בברית OneWorld כמו קתאי, אמריקן, ג׳אל, קוונטס ועוד. כרטיסי בונוס כאלו מתחילים ממחיר נמוך במיוחד של 4,500 אוויוס בלבד במחלקת התיירים ו-9,000 אוויוס בלבד במחלקת העסקים (לטיסות עד 599 מייל). כך, לדוגמה, טסתי עם נטע מהונגקונג לדנאנג (ויטנאם) במחלקת התיירים של קתאידרגון במחיר של 4,500 אוויוס ו-32$ לכרטיס לעומת מחיר שוק של כמה מאות דולרים לכרטיס.

כלומר, אוויוס הוא מטבע מצוין ל׳סגירת פינות׳ או, במילים אחרות, כדי לרכוש את כל אותן טיסותקישור נדרשות במהלך נסיעה מורכבת. קנו כרטיס הלוך/חזור להונגקונג והשתמשו באוויוס כדי לשוטט באסיה בטיסות קתאי, קנו כרטיס הלוך/חזור לניויורק והשתמשו באוויוס כדי לדלג בין ערים שונות בחוף המזרחי של ארה״ב או קנו כרטיס הלוך/חזור לטוקיו והשתמשו באוויוס כדי לתור את יפן בטיסות ג׳אל אם פחות מתחשק לכן לנסוע ברכבות.

שדרוגים בטיסות בריטיש ואיבריה

ניתן להשתמש באוויוס כדי לשדרג את מחלקת השירות בכרטיס שנרכש בכסף. שדרוג ממחלקת התיירים למחלקת פרימיוםאקונומי דורש שהכרטיס יהיה באחת משלושת מחלקות הכרטוס הגבוהות ביותר ולכן אינו רלוונטי עבור הרוב המוחלט של הנוסעים.

לעומת זאת, שדרוג ממחלקת פרימיוםאקונומי למחלקת העסקים הוא כדאי במיוחד. החדשות הטובות באמת הן שניתן למצוא כרטיסים במחלקת פרימיוםאקונומי במחירים הוגניים למדי, ואפילו זולים, כך שבשילוב האוויוס ניתן בעצם לטוס במחלקת העסקים במחיר מצוין. בסוף השנה שעברה, לדוגמה, בריטיש הציעה כרטיסים במחלקת פרימיוםאוקונמי בקו ת״אלונדון במחיר שהתחיל מ-770$ בלבד. כרטיס כזה גם מאפשר לצבור הרבה נקודות וגם מאפשר שדרוג פשוט למדי למחלקת העסקים (על בסיס זמינות כמובן) בעלות שמתחילה מ-11,250 אוויוס לכיוון בלבד.

כבר שנים שבריטיש מציעה תעריפים אטרקטיביים מאוד לכרטיסים במחלקת פרימיוםאקונומי משדות שונים במכרזאירופה (ZRH/FRA/DUS ועוד) ובצפוןאירופה (ARN/CPH/OSL ועוד) לשדות שונים במערב ארה״ב (SFO/LAX/SJC ועוד). בשנה שעברה ראינו מחירים שירדו עד 580$ בלבד. מדובר בתעריף פשוט פנטסטי שמאפשר, כאמור, גם צבירת נקודות גבוהה וגם אפשרות לשדרג למחלקת העסקים תמורת יתרה סבירה של אוויוס (כמה עשרות אלפי אוויוס לכל כיוון, תלוי ביעד).

איך לחפש מושבי בונוס ושדרוגים לטיסות בריטיש? לחצו כאן.

לסיכום

בסופ״ש התנהל דיון פורה, גם כאן בבלוג וגם בבלוגים ופרומים שונים ברחבי העולם, על כדאיותו וגם על ׳סכנותיו׳ של המבצע של איבריה שמסתיים בשעות הקרובות. זה דיון חשוב מאוד בעיניי ואני מברך את כל אלו שטרחו לכתוב ׳אזהרות׳ לגביו. לא הייתי רוצה שמישהו ינסה לרכוש 90,000 אוויוס, או כל יתרה אחרת של המטבע, בלי להבין לעומק את הכדאיות של העסקה ואת אפשרויות המימוש של הנקודות.

https://flying-out.com/2018/06/21/iberia-9k-promo/

נוסעים תכופים ושחקני נקודות, שכמובן מכירים את המטבע ואת יתרונותיו, בירכו על המבצע וקפצו על ההזדמנות לרכוש המון אוויוס במחיר מוזל במיוחד. אבל מדובר בקהל של נוסעים מנוסים שיודעים בדיוק איך להשתמש באוויוס ולרוב גם יכולים להשתמש ביתרה של 90,000 אוויוס בתוך חצי שנה. מבחינתם אין למבצע הזה סיכון אמיתי, אבל, הם לא רוב הנוסעים.

15 תגובות

  • Lior @ FlyingOut

   למה אתה חושב ככה? איפה ראית התייחסת לכתובת המגורים של חברי המועדון? בכל, איפה ראית התייחסות ל׳אוכלוסיה זכאית׳ כלשהי בין חברי המועדון?

   זה מבצע שפתוח ללא הרשמה, לכל הכרטיסים ועם תנאים מאוד מינימליים.

   הגב
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ליאור נשמח מה כן אפשר לדעת לגבי טיסות ארוכות

  הגב
 2. עומרי

  היי ליאור,
  אם כבר מדברים על אוויוס.
  אני מתכנן רכישה של 3 כרטיסים בעסקים להונג קונג + סיאול עם קתאי.
  מעניינת אותי דעתך לאן כדאי לקרדט את המיילים. האם לחשבון משפחתי של בריטיש? אמריקן? אסיה מיילס?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   זו שאלה מעניינת למדי.

   מצד אחד, הנטייה הטבעית היא להמליץ על ריכוז הקרדיט לחשבון אחד ומכאן יש להעדיף את המועדון של בריטיש. בפרט אם שניים מהנוסעים הם נוסעים מזדמנים. בחירה כזאת תניב קצת יותר מ-15,000 אוויוס מכל נוסע לחשבון המשותף. ליתרה כללית של קרוב ל-50,000 אוויוס יהיה שווי ריאלי של קרוב ל-700$.

   מצד שני, המועדון של אלסקה נדיב למדי בקרדיט שהוא מציע לטיסות קתאי (225%). כל נוסע יוכל לצבור לחשבונו יותר מ-27,000 מיילים, וזו יתרה גבוהה מספיק כדי לאפשר לא מעט כרטיסי בונוס. כך, לדוגמה, כרטיס בכיוון-אחד מת״א להונג-קונג במחלקת העסקים עולה רק 30,000 מיילים וכרטיס בכיוון-אחד בתוך אסיה במחלקת העסקים, אולי לאיזו נסיעה עתידית, מתחיל מ-22,500 מיילים בלבד. כלומר, בחירה כזאת אומנם תשאיר את הנקודות מפוצלות בשלושה חשבונות אבל בכל חשבון תהיה יתרה מספקת או כמעט מספקת לשימוש אטרקטיבי מספיק.

   אני הייתי מעדיף את האפשרות האחרונה.

   הגב
 3. דרור

  היי, תודה על הפוסט בתזמון הזה 🙂
  איך מתבצע השימוש באוויוס לצורך שדרוג מPE לביזנס? באיזה שלך בתהליך זה קורה, והאם ניתן לעשות את זה עצמאית באתר של בריטיש/איבריה? ניסיתי להתחיל הזמנה באתר של בריטיש בתאריכים פיקטיביים (התאריך המתוכנן עדיין רחוק…), ולא ראיתי בשום שלב הצעה לשדרג באוויוס.
  האוויוס שלי יהיו בחשבון באיבריה (ואני מעדיף לא להעביר אותם לבריטיש ולשרוף את החשבון), האם זה מגביל אותי לחיפוש שדרוגים בטיסות של איבריה?
  שאלה אחרונה (בינתיים): האם יש עדיפות לניצול האוויוס לשדרוגים מישראל לאירופה, או מאירופה לארה"ב?
  שוב תודה.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   פורמלית ניתן לבצע את התהליך בצורה מאוחדת באתר של בריטיש. כלומר, להזמין את הכרטיס בכסף ולשדרג אותו עם אוויוס ממש באותו תהליך הזמנה – וכך, כביכול, הנוסע יכול להבטיח את השדרוג מראש וגם לחסוך זמן. בפועל, מניסיוני, זה לא תמיד נוח. עדיף לבדוק זמינות מראש, להזמין את הכרטיס בכסף ואז לפנות לשירות הלקוחות של המועדון כדי לבצע את השדרוג (תהליך פשוט, כמה דקות).

   במועדון של בריטיש השדרוג הוא פשוט מאוד משום שכל מושב שזמין כמושב בונוס זמין גם לשדרוג אז כל מה שאתה צריך לעשות הוא לחפש מושבים זמינים במחלקת העסקים. אותו כנ״ל לגבי המועדון של איבריה, למיטב ידיעתי.

   אין עדיפות לשימוש באוויוס ביציאה מישראל דווקא.

   מצ״ב שני פוסטים שאולי תרצה לקרוא:

   https://flying-out.com/2017/04/18/cos-upgrade-with-avios/

   https://flying-out.com/2017/08/20/british-airways-award-availability/

   הגב
   • דרור

    מעולה, תודה.
    השאלה הכי חשובה עבורי כרגע היא האם ניתן לשדרג טיסות של בריטיש עם אוויוס המשויכים למועדון של איבריה.
    התכנית שלנו היא לקנות כרטיסים באקונומי פרמיום (TLV-LHR-LAX, YVR-LHR-TLV) ולשדרג את הטיסות הארוכות לביזנס באוויוס. לפי הפרשי האוויוס שאני רואה, זה יעלה 100 אלף אוויוס, שאמורים להיות לי בעקבות המבצע של איבריה שהסתיים. הבעיה היחידה תהיה למצוא תאריכים עם זמינות לשדרוגים האלו לשני נוסעים (אני מניח שיהיה לחץ של הרבה משתמשים לנצל את האוויוס שלהם לפני דצמבר), ולקוות שהכרטיסים עצמם לא יעלו יותר מ-2000$ לאחד…

   • Lior @ FlyingOut

    זו תוכנית טובה ושימוש מוצלח לאוויוס. אם מדובר בטיסה רחוקה אז לא צריכה להיות בעיה למצוא שני מושבים לשדרוג בטיסות הרצויות, בהינתן גמישות מסוימת.

    לטובת השדרוג תוכל להעביר את האוויוס למועדון של בריטיש ולשדרג כך. העלות אכן תהיה הפרש המחיר בין המחלקות, וזה בעצם תלוי בתאריכי הנסיעה המדוייקים כי המועדון של בריטיש (וגם המועדון של איבריה) משתמש בתמחור פיק ואוף-פיק.

   • דרור

    כן, הכוונה היא להזמין כמה שיותר זמן מראש, גם בשביל המחיר בכסף וגם בשביל שיישארו מושבים פנויים לשדרוג. באופן משעשע, ההפרש יותר נמוך בפיק (25K) מאשר באוף-פיק (30K). מכאן גזרתי את ה-100K אוויוס הדרושים (25K לכל לג ארוך לכל נוסע). עדיין בועט בעצמי שלא קניתי עוד 10 כרטיסים על שם בת הזוג…
    האם לא תהיה בעיה להעביר את האוויוס מהמבצע של איבריה (90K) לבריטיש ולהשתמש בהם שם? חשבתי שזה יגרום ליתרה שלילית במועדון של איבריה. זה קורה רק במידה ואני לא משתמש באוויוס עד דצמבר?
    המון תודה!

   • Lior @ FlyingOut

    א. לא צריכה להיות בעיה להעביר את האוויוס אבל שים לב שאי אפשר להעביר אוויוס לחשבון בבריטיש שהוא חלק מחשבון משפחתי.

    ב. ׳יתרה שלילית׳ לא נוגעת למועדון של בריטיש. זה רק אומר שאם תצבור מיילים נוספים למועדון של איבריה הם יימחקו מיד עם צבירתם כי אתה בעצם תהיה בחוב למועדון.

    ג. אם אתה משאיר את האוויוס במועדון של איבריה תצטרך להשתמש בהם לפני ה-1 לדצמבר אבל זה יכול להיות לטיסות/שדרוגים/אחר למועד מאוחר יותר.

   • דרור

    עוד דבר שלמדתי היום – אי אפשר להעביר אוויוס מחשבון איבריה צעיר מ3 חודשים. אני פתחתי חשבון השבוע רק בגלל המבצע הזה, אז אוכל להעביר את הנקודות (בתקווה שאכן יגיעו) לבריטיש בסוף ספטמבר. זה עדיין יהיה שנה+ מתאריך הטיסה, אז לא אמורה להיות בעיה.

השאר תגובה