ביום רביעי, ה-24 למאי, יצאתי מהארץ לנסיעה של שבוע באירופה. עד אותו יום בשעות הצהריים, רגע לפני הנסיעה לנתב״ג, לא ידעתי איפה באמת אבלה את השבוע. בסוף יצא מסלול מעניין למדי שכלל כמה טיסות נוחות וביקור ביעד חדש.


הכל התחיל בקיץ שעבר. בסוף יולי, במסגרת מבצע שנמשך כמה ימים, הציעה אייר אירופה כרטיסי הלוך/חזור מת״א למדריד במחלקת העסקים החל מ-440$ בלבד. באותה עת שלחה החברה לת״א רק מטוסים צריגוף עם מחלקת עסקים פניםאירופית סטנדרטית כך שאפילו במחיר הנמוך הזה הכרטיסים לא היו אטרקטיביים בצורה יוצאת דופן. מה גם שאייר אירופה חברה בברית SkyTeam ואני, באופן אישי, לא רודף אחרי סטטוס עם מועדון כלשהו בברית או מנסה לאסוף מיילים במועדון כלשהו בברית. עבורי, אם כן, המבצע של אייר אירופה לא היה רלוונטי.

פחות משבועיים אח״כ, בתחילת אוגוסט, הצטרפה איבריה לחגיגה והציעה גם היא כרטיסים מוזלים בקו במחירים דומים. אלא שאיבריה שולחת לת״א גם מטוסים רחביגוף עם מחלקת עסקים בינ״ל מצוינת. ההצעה של איבריה, אם כן, מעניינת יותר. מה גם שאיבריה שותפה בברית OneWorld שבה גם תכננתי לרדוף אחר סטטוס גבוה ואני גם אוסף מיילים באופן שיגרתי.

Iberia International Business Class Seat

Iberia Airbus A330-300 Business Class

אז החלטתי לנצל את המבצע של איבריה ולרכוש כרטיס אחד. שקלתי לרכוש שניים או שלושה, כי באמת שמדובר בטיסות נוחות ובהזדמנות לצבור לא מעט מיילים בקלות, אבל החלטתי להיות מאופק ולהסתפק בכרטיס אחד מתוך הבנה שלא הייתי זקוק לנסיעות נוספות ב-2016 ולא ידעתי איך ייראה הלו״ז שלי ב-2017. בדיעבד זו הייתה החלטה טובה.

מכיוון שלא ידעתי מתי אני מעוניין לנסוע, ובכל מקרה לא ב-2016, החלטתי לבחור בשבוע האחרון של חודש מאי 2017 כברירת מחדל. בחרתי בשהייה של שבעה לילות מתוך הנחה שזה יהיה מספיק זמן כדי להמשיך ממדריד לכל יעד אזורי אחר ולא יותר מדי זמן כדי להפוך את הנסיעה כולה למייגעת. רכשתי את הכרטיס דרך פרייסליין ואפסנתי אותו באינבוקס.

IB Ticket

אם לא מדריד, אז מה כן?

לא הייתה לי כוונה לבלות שבוע שלם במדריד. זו עיר מצוינת בעיניי, ובהחלט יש איך ולמה להעביר בה שבוע שלם, אבל בהזדמנות הזאת לא התאים לי לבחור בה כיעד. התכנון שלי היה לבחור בעיר אחרת בספרד או בדרוםמערב אירופה ורצוי אחת שטרם ביקרתי בה.

שקלתי ברצינות להמשיך ממדריד לקזבלנקה, טנריף, ליסבון או סביליה. כל היעדים האלו נפסלו מסיבות כאלו ואחרותובכל מקרה הזמן עבר ואני נשארתי בלי יעד. היו לי נסיעות אחרות לתכנן והנסיעה הזו, למדריד או כל יעד אחר, נשארה על אש קטנה על תוית של ׳סתם עוד נסיעה׳.

בינתיים התגנב לראש הרעיון שכדאי לי לבחור ביעד שבו יש מלון של הייאט. כי אם כבר אני מתכוון לבזבז קצת זמן במקום חדש אז עדיף שזה גם יהיה בנוחות וגם יתרום למאמץ המלחמתי. השנה מדובר במאמץ מלחמתי רציני כי על מנת לשמור על הסטטוס שלי עם הייאט אני צריך לרשום ב-2017 לא פחות מ-60 לילות במלונות הקבוצהועד הנסיעה האחרונה הספקתי לרשום רק 15 לילות. אז התחלתי להסתכל על מלונות של הייאט באירופה.

world-of-hyatt-earn-status

יש מספר מלונות שבהם אני רוצה לבקר אבל רובם נמצאים בערים שאני כבר מכיר והעדפתי לבחור כיעד עיר שבה לא ביקרתי מעולם. שני הפיינליסטים: הייאט רג׳נסי סלוניקי והייאט רג׳נסי בלגרד. שניהם נהנים ממוניטין טוב מאוד ושניהם מלונות מקטגוריה 2 במועדון. הבעיה היא ששניהם גם די רחוקים ממדריד.

הפור נפל על המלון בבלגרד. כבר הרבה זמן שבירת סרביה נמצאת גבוה ברשימת היעדים שלי לביקור.

לתכנן הכל ברגע האחרון

הטיסה שלי למדריד המריאה בשעות אחה״צ של יום רביעי. עד אותו בוקר לא החלטתי בעצם לאן אני טס ובהתאם לא רכשתי כרטיסי טיסה נוספים. ידעתי שאת הלילה הראשון אבלה במלון ליד שדה התעופה של מדריד, כי הטיסה מת״א נוחתת בשעות הערב המאוחרות, אבל לא ידעתי מה אעשה בבוקר למחרת.

באותו בוקר, כאמור, החלטתי שאטוס לבלגרד. בפועל רציתי להמריא ממדריד בבוקר של ה-25 לחודש ולחזור למדריד עד הערב של ה-30 לחודש. הטיסה שלי לת״א יצאה בבוקר של ה-31 לחודש ורציתי לבלות גם את הלילה האחרון במלון ליד שדה התעופה.

Belgrade

כרטיסי הלוך/חזור ממדריד לבלגרד, ברגע האחרון, התחילו מאזור 400$ במחלקת התיירים או 650$ במחלקת העסקים. בהפרש כזה, ואפילו שמדובר במחלקת עסקים פניםאירופית בלבד, כבר הייתי מוכן ללחוץ על ההדק על כרטיס במחלקת העסקים של לופטהנזה. מצד שני, זה הרגיש לי כמו כרטיס מאוד לא יצירתי, לא מעניין, לא מתגמל וקצת יקר יותר ממה שאני רוצה לשלם. רציתי משהו טוב יותר.

התחלתי לבדוק זמינות מושבי בונוס ולחפש מסלול יצירתי כדי להגיע ממדריד לבלגרד. כמה שעות אח״כ והגעתי לכרטיסים הבאים:

 • כרטיס בכיווןאחד ממדריד לפרנקפורט במחלקת העסקים של לאטאם. החברה הדרוםאמריקנית שולחת למדריד מטוסי דרימליינר חדשים, 787-9, שממשיכים אח״כ בטיסת חופש חמישי לפרנקפורט. הקו הזה מוכר היטב לנוסעים תכופים והכרטיסים בו זולים באופן יחסי. את הכרטיס שלי רכשת דרך אקספדיה במחיר של 147.50$ בלבדעם קאשבק של 2.5$. טיסות של לאטאם, אגב, ניתן לקרדט גם למועדון של אמריקן (אותה ברית) וגם למועדון של אלסקה.
  – – – 
 • כרטיס בונוס בכיווןאחד מפרנקפורט לבלגרד במחלקת העסקים של אייר סרביה. נושאת הדגל הסרבית נמצאת בבעלות חלקית של אתיהאד ומכאן שהן שותפות קרובות. כך יכלתי להשתמש במיילים של אתיהאד על מנת לרכוש את כרטיס הבונוס הנ״ל והתהליך כולו היה מהיר וקל. למזלי זמני הטיסות איפשרו את הקונקשיין הזה על אף שהטיסה הראשונה, עם לאטאם ממדריד, התעכבה ביותר משעתיים מה שנתן לי פחות משעה וחצי להגיע לטיסת ההמשך. כרטיס הבונוס הזה עלה 9334 מיילים ובערך 50$ במסים.
  – – – 
 • כרטיס בונוס בכיווןאחד מבלגרד למדריד במחלקת העסקים של טורקיש. החברה הטורקית, שאיתה לא טסתי כבר זמן רב, מפעילה מטוסים רחביגוף בטיסות מאיסטנבול למדריד כך שאת רוב הדרך יכלתי להעביר במחלקת עסקים בינ״ל נוחה. אם משתמשים במיילים של מועדון Miles&Smiles אז בדר״כ אין בעיה אמיתית של זמינות מושבי בונוס, במיוחד במחלקת העסקים, וכך כרטיס הבונוס עלה 20,000 מיילים ובערך 155$ במסים (המועדון גובה היטלדלק יקר להחריד).

סה״כ שלושת הכרטיסים עלו קצת פחות מ-30,000 מיילים ובערך 350$. זה לא מעט לנסיעה פניםאירופית אבל לדעתי זו עסקה מצוינת בהתחשב בטיסות הנוחות, בקונקשיינים ובמסלול היצירתי. המסלול כולו נראה ככה על המפה:

GCM Trip to Europe - May 2017

סדר רכישת הכרטיסים היה קריטי והוא במקרה היה סדר הטיסה הכרונולוגי שלהם. קודם כל רכשתי את הכרטיס של לאטאם דרך אקספדיה משום שהאתר האמריקני מציע ביטול ללא קנס בתוך 24 שעות (חייב ע״פ חוק) ולכן ידעתי שזה ייתן לי את חלון הזמנים לסגור את שאר הכרטיסים. מיד אח״כ רכשתי את כרטיס הבונוס של אתיהאד למרות שחששתי שמושב הבונוס שמצאתי חצי שעה קודם יילך לאיבוד בינתיים. בפועל תהליך ההזמנה היה די פשוט וזריז. לבסוף רכשתי את הכרטיס השלישי, כרטיס הבונוס של טורקיש, ישירות באתר המועדון. למעשה, את הכרטיס האחרון רכשתי בעודי יושב בטרקלין של אלעל בנתב״ג לפני ההמראה למדריד.

באשר למלונות,

את שני הלילות ליד שדה התעופה בראחס במדריד (MAD) הזמנתי במלון של קראון פלאזה. זו בגידה קטנה במלון הקבוע שלי, ההילטון, אבל המחיר היה נכון הפעם.

את הלילה הראשון הזמנתי דרך אתר ההזמנות של מועדון Miles&More (קבוצת לופטהנזה) שבשעתו הציע בונוס נדיב של 5,000 מיילים להזמנה ראשונה ללא מינימום עלות. כך יכלתי לצבור יתרה משמעותית של מיילים מלילה יחסית זול שבו המחיר באתר ההזמנות והמחיר באתר המלון היו כמעט זהים. בצ׳קאין, אגב, ביקשתי להוסיף את מספר חבר המועדון שלי להזמנה (יש לי סטטוס פלטינום במועדון) אבל כמובן שלא צברתי נקודות על השהייה הזו משום שההזמנה בוצעה דרך סוכן ולא באחד הערוצים הישירים.

Crowne Plaza Madrid - M&M Booking

את חמשת הלילות הבאים, מה-25 לחודש ועד ה-30 לחודש, הזמנתי במלון הייאט רג׳נסי בבלגרד בתעריף המשלב כסף ונקודות. כל לילה עלה לי 4,000 נקודות וקרוב ל-60$ במסים. אם הייתי משתמש בנקודות בלבד הלילות האלו לא היו נספרים לסטטוס. כך יצא ששילמתי 20,000 נקודות ובערך 300$ עבור חמשת הלילות ביחד ומשהייה כולה צברתי כמעט 4,000 נקודות חזרה (כולל הבונוס מהמבצע התקופתיכפל נקודות בסיס). במלון קיבלתי סוויטה מפנקת עם נוף מצוין.

Hyatt Regency Belgrade

את הלילה האחרון הזמנתי ישירות באתר קבוצת IHG. כמובן שעברתי דרך אתר הקאשבק כדי להנות מהחזר נדיב של 8%. הזמנתי חדר מקטגוריית הבסיס עם תעריף שכלל ׳חבילה׳ של 5,000 נקודות במחיר סופי של 101 אירו. המלון שדרג אותי לסוויטה נחמדה והשאיר בחדר מתנת הגעה קטנה. כמה בלט אז ההבדל של הזמנה דרך סוכן והזמנה בערוץ ישיר (ועוד בתעריף יקר יחסית ועוד לחבר מועדון עם סטטוס). בצ׳קאין אפילו קיבלתי שובר ל-600 נקודות בונוס כך שסה״כ צברתי מהשהייה הזאת קצת מעל 7,000 נקודות בחשבון (בערך 35$ בשווי ריאלי עבורי בנוסף לקאשבק של בערך 10$ נוספים).

כך זה נרשם בחשבון שלי באתר המועדון:

IHG Rewards Record for Stays

לסיכום

אומנם השארתי את תכנון הנסיעה הזאת לרגע האחרון, וזה לא כ״כ אופייני לי, אבל בסוף יצאתי מרוצה מהמסלול שנבנה, מכרטיסי הבונוס שהצלחתי להזמין ומהשהייה בבלגרד שאותה מצאתי כעיר נעימה מאוד שעוד אחזור אליה. אני גם שמח שהעלות הסופית של הנסיעה הייתה סבירה מאוד כי חששתי שההמתנה הארוכה עוד תעלה לי במחיר גבוה.

מי שמסוגל לתכנן טיול בספונטניות ברגע האחרון, במיוחד אם הוא נהנה מגמישות גבוהה, יוכל למצוא הזדמנויות מעניינות מאוד וכרטיסי בונוס שלפעמים לא יהיו זמינים ימים קודם לכן. רק שימו לב שלפעמים יש מגבלות הזמנה על כרטיסי בונוס. כך, לדוגמה, המועדון של אתיהאד לא מאפשר לרכוש כרטיס בונוס לטיסה שממריאה בתוך 24 שעותובמקרה שלי הטיסה המריאה כעבור 30 שעות בערך.

בפוסט הבא אכתוב ביקורת על הנסיעה עצמה. על המלונות, על הטיסות ועל החוויות השונות שלי שהן מעבר לתכנון והזמנה.

16 תגובות

 1. הונג קונגי

  לא הבנתי איך אתה עובר דרך אתרי קאשבק , ומזמין בערוץ הישיר של המלון.

  אם תוכל להרחיב.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אתר הקאשבק שולח אותך לאתר של הרשת (לֹמקרה הזה קראון פלאזה). באתר הרשת – זה ערוץ ישיר – אתה מזמין את המלון כרגיל. וזה בדיוק מה שעשיתי. המעבר מאתר הקאשבק נרשם ואחרי השהייה מקבלים את ההחזר המובטח.

   הגב
   • הונג קונגי

    אוקיי, זה כבר ברור יותר.
    יש אתרי קשבק מסוימים שמתאימים לרשתות מסוימות?
    או הכל מקרי….

    מה היית אומר אחוזי ההצלחה שלך בקשבק מהסוג הזה ?

   • Lior @ FlyingOut

    כל אתר קאשבק מציע החזרים שונים כראות עיניו. אני לא טורח לעשות בדיקת שוק בכל פעם כי אין לי רצון לפתוח חשבון בעשרה אתרי קאשבק שונים. אני משתמש באתר האמריקני של TCB.

    סה״כ זה עובד יפה. כמעט אין לי תקלות.

 2. ערן

  הי ליאור – מרתק כתמיד ונותן נקודות למחשבה בתכנון נסיעות לעתיד…
  שתי שאלות לגבי אתר ה cashback:
  – האם המעבר דרכו והזמנה באתר רשת IHG נחשב כהזמנה ישירה לכל דבר, כלומר תקף למשל למבצע ה Accelerate ?
  – האם אפשרית הזמנה בתעריפי חברות וקבלת החזר על תעריפים אלה?

  תודה

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   לשאלה הראשונה: כן.

   לשאלה השניה: מאוד תלוי. במקרים רבים תעריפים מוזלים, ובכלל זה תעריפים עסקיים שהם תוצאה של מו״מ, אינם תקפים לטובת קאשבק. תעריפים עסקיים מוזלים במיוחד גם אינם תקפים לטובת צבירת נקודות מועדון – אבל זה כבר חריג הרבה יותר.

   הגב
 3. אופיר

  שני דברים – משעשע, גם אני לפני שנה טסתי בדיוק באותו מסלול לבלגרד (דרך תל-אביב, מדריד, פרנקפורט) עם אותן חברות…

  ולעניין הקאשבק – בעקבות ההמלצות שלך אכן התחלתי להשתמש ב-Top cashback. למרבה הצער כבר העסקה הראשונה – הזמנה בהילטון ליד הית׳רו – לא כובדה ואני מנסה לטפל בזה כרגע מול האתר.

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   באמת משעשע! סחטיין עלייך שהקדמת אותי.

   מצטער לשמוע שהייתה לך ׳תקלה׳ עם הקאשבק. זה קורה לפעמים עם שהיות בהילטון – כי הסכם הקאשבק עם הילטון די בעייתי ומחריג תעריפים רבים. אני בדר״כ לא טורח לעבור לאתר של הילטון דרך אתר קאשבק.

   הגב
   • אופיר

    טוב לדעת לגבי הילטון והקאשבק; תודה.

 4. יי

  בלגרד עיר נהדרת. אני לא מופתע שנהנית, ואני שמח שתחזור.
  איבריה היא לא שותפה של אלסקה, אז לאן קרדטת את המיילים מהטיסה למדריד? לאמריקן? זה משתלם לך?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   את הכרטיס של איבריה הזמנתי בקיץ הקודם – ובאותה עת לא ידעתי שאעזוב את המועדון של אמריקן ב-2017. תכננתי לקרדט את הטיסות למועדון של אמריקן וכך עשיתי. שתי הטיסות נתנו לי יחד בערך 6600 מיילים לסטטוס (לא שזה משנה לי השנה) וקרוב ל-11,000 מיילים למימוש.

   הגב
  • Lior @ FlyingOut

   יש לי סטטוס פלטינום של אלעל. אחת ההטבות של הסטטוס היא שאני יכול להיכנס בחופשיות ל-KDL ללא קשר לחברה שאיתה אני טס.

   הגב

השאר תגובה