גירסה עדכנית של הפוסט הזה אני מפרסם אחת לחצי שנה בערך (הפוסט האחרון בכותרת הזאת פורסם בתחילת ינואר 2017). רוב הטקסט בפוסט הנוכחי, אם כן, מועתק ישירות מאותו פוסטאבל דאגתי לעדכן את מה שצריך לעדכן.

לצורך הנוחות אשתמש בפוסט זה במילה ׳נקודות׳ גם כאשר מדובר על מועדון תעופה שמשתמש במיילים בתור מטבע.

המערכת המוניטרית של הנקודות

מועדוני תעופה ומועדוני מלונות הגיעו לעולם ככלי לשיווק, שימור לקוחות, תגמול על נאמנות וכיוצ״ב. מטרתם העיקרית היא לספק תמריצים ללקוחות לבחור באותם מותגים פעם אחר פעם אפילו כשהמחיר גבוה יותר או שמאפייני המוצר נוחים פחות. כלומר, לגרום ללקוח להעריך את המותג ברמה כזאת שיהיה קשה יחסית לפתות אותו לבחור באחר. אחד התמריצים היעילים ביותר הוא השימוש בנקודות.

נקודות הן מטבע וירטואלי שמנפיק המועדון והוא ששולט בערכו. איך? באמצעות שינוי מתמיד של אפשרויות הצבירה והמימוש.

בימינו מועדוני לקוחות הם גופים עצמאיים שלפעמים אחראים לאחוז גבוה מאוד מרווחי החברההאם. למעשה, במקרים מסוימים צצו הערכות שווי לפיהן מועדון תעופה מסוים הוא בעל שווי ריאלי גבוה יותר מהשווי הריאלי של חברת התעופה שאותה הוא משרת. הזוי, כן? מועדוני הלקוחות הם רווחיים כ״כ כי עיקר עבודתם הוא המסחר בנקודות שהם מנפיקיםובין השאר מכירת נקודות לגופים מוסדיים גדולים שמעבירים אותן הלאהוהם פחות מתעסקים בשיפור חוויית הנוסעים ו/או תגמול נאמנות. לפעמים המועדונים האלו ממש שוכחים את השורשים שלהם.

על כל פנים, ערכן של הנקודות נגזר מהתנאים שקובע המועדון: כמה נקודות ניתן לצבור מכל טיסה או מכל שהייה במלון, כמה נקודות ניתן לצבור מפעילות עם שותפים (לינה במלונות, שכירת רכב וכו׳), מה יחס ההמרה מול נקודות של מועדונים אחרים (במידה ואפשר בכלל), כמה נקודות דרושות לכרטיס בונוס או ללילהבונוס, מהם התנאים של כרטיסי הבונוס ועוד ועוד משתנים שכולם בשליטת המועדון.

ערכן הריאלי של נקודות

בהמשך הפוסט אתייחס לערכן הריאלי של נקודות של שמונה מועדוני תעופה ושישה מועדוני מלונות,  אותם מועדונים אליהם התייחסתי בפוסט הקודם, ואסביר בקצרה אם ולמה השתנתה ההערכה שלי מאז.

הערכים המובאים למטה הם בדולרים אמריקניים לכל 1,000 נקודות למעט עבור מועדון הנוסע המתמיד של אלעל.

תרגישו חופשי לדלג ישר למועדונים שמעניינים אתכם.

מועדון תעופה: Miles&More (קבוצת לופטהנזה)

שווי ריאלי: 12$ ל-1,000

המועדון לא שינה את תנאיו בצורה מיוחדת בשנתיים האחרונות ולכן נשארתי עם אותה הערכת שווי. מימוש המיילים עדיין לא נוח כי הזמנת כרטיסי בונוס, למעט לטיסות בקבוצת לופטהנזה, דורשת יצירת קשר עם שירות הלקוחות. בטבלאות המימוש של המועדון ישנן עדיין הזדמנויות מעניינות, ובפרט לתושבי ישראל ביציאה מישראל לכיוון מערב, אבל המועדון גובה היטלדלק על כרטיסי בונוס ולכן מלכתחילה המיילים שלו שווים יחסית פחות משל מועדונים מתחרים שאינם גובים היטלדלק ברוב המקרים.

מועדון תעופה: AAdvantage (אמריקן)

שווי ריאלי: 14$ ל-1,000

הורדתי את הערכת השווי בערך ב-15% וזאת משום שבשנתיים האחרונות חלו שלושה שינויים משמעותיים: (1) המועדון שינה לרעה את טבלאות המימוש שלו במרץ 2016, אם כי עיקר השינוי נגע למחלקות הפרימיום שפחות מעניינות את הנוסע הממוצע. (2) ירדה דרמטית בזמינות מושבי הבונוס לטיסות של אמריקן עצמה בתוך ארה״ב ואין אירופה לארה״ב. (3) קתאי פסיפיק החלה לטוס לת״א מה שהוסיף אפשרות נהדרת למימוש מיילים לטיסות בכיוון מזרח ומספר חברות אחרות בברית OneWorld (איבריה ובריטיש בעיקר) הגדילו את נפח הפעילות שלהן בנתב״ג.

מועדון תעופה: FlyingBlue (אייר פראנס וק.ל.מ)

שווי ריאלי: 11$ ל-1,000

כמעט ולא חלו שינויים שצריכים להשפיע על הערכת שווי המיילים. כדאי לזכור שהמועדון גובה היטלדלק על כרטיסי הבונוס שלו אבל כרטיס בונוס הלוך/חזור במחלקת התיירים מת״א לאירופה דורש רק 25,000 מיילים במידה והצלחתם למצוא זמינות מושבי בונוס מתאימים.

מועדון התעופה: MileagePlus (יונייטד)

שווי ריאלי: 14$ ל-1,000

העלתי קצת את הערכת השווי שלי למיילים של יונייטד משתי סיבות עיקריות: (1) יונייטד החלה להפעיל טיסות נוןסטופ בין ת״א לסןפרנסיסקו וניתן, עם קצת מזל, למצוא מושבי בונוס בטיסות אלו. (2) יונייטד שינתה מעט את תנאי כרטיסי הבונוס שלה ואומנם מדובר בשינוי זניח יחסיתלמי שאינו חי בארה״באפשר למצוא יתרונות חדשים עם מעט יצירתיות.

מועדון תעופה: SkyMiles (דלתא)

שווי ריאלי: 10$ ל-1,000

דלתא היא חברת תעופה מצוינת בהרבה בחינות, אולי הטובה בארה״ב, אבל מועדון התעופה שלה הוא פשוט בלאגן אחד גדול. טבלאות מימוש דינמיות וסודיות? ברצינות? בשנתיים האחרונות הבלאגן רק העמיק ואני קצת מרחם על מי שמחזיק כמה מאות אלפי מיילים במועדון של דלתא ומתקשה להבין איך לנצל אותם. משזה נאמר, עדיין יש מציאות בטבלאות המימוש של דלתא ואין היטלדלק.

מועדון תעופה: Executive Club (בריטיש)

שווי ריאלי: 12$ ל-1,000

אוויוס הן מטבע שימושי מאוד. אני כותב את זה בכל הזדמנות. אני לא בהכרח ממליץ על המועדון של בריטיש כמועדון ראשי, אבל, להחזיק יתרה של אוויוס זה באמת רעיון טוב. מבחינת תנאי המועדון לא קרה משהו משמעותי בשנתיים האחרונות למעט עליה קלה במחירי כרטיסי בונוס לטיסות קצרות בתוך ארה״ב. מצד שני, המחלקה הראשונה בטיסותפנים של אמריקן מקוטלגת עכשיו כמחלקת עסקיםכמו שצריך להיותוזה הופך את מימוש האוויוס לטיסות אלו אטרקטיבי יותר.

מועדון תעופה: MileagePlan (אלסקה איירליינס)

שווי ריאלי: 18$ ל-1,000

גם בפוסט הקודם המועדון הזה היה שיאן הטבלהובצדק. מבחינת הנוסע הישראלי ערך המיילים של אלסקה עלהמשמעותיתגם כשהיינאן איירליינס התחילה לטוס לת״א וגם כשקתאי פסיפיק התחילה לטוס לת״א ממש לאחרונה. מצד שני, המועדון הפסיק את שיתוף הפעולה שלו עם דלתא מה שמוריד חברת תעופה גדולה אחת מתוך רשימה לא ארוכה במיוחד (אך איכותית) של חברות שותפות. אני מזכיר שבין השותפות של אלסקה אפשר למצוא כמה חברות שממריאות מישראל כמו קוריאן, בריטיש, אייר פראנס, ק.ל.מ ועוד.

מועדון תעופה: הנוסע המתמיד (אלעל)

שווי ריאלי: 0.40$ לנקודה

ערך הנקודות של אלעל, להערכתי, עולה לאט לאט בשנתיים האחרונות. במיוחד למחזיקי כרטיס האשראי הממותג פלייקארד ולבעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד. המועדון מאפשר לחבריו לממש נקודות בשווי של 0.5$ לנקודה במגוון דרכים ובין השאר מאפשר לחברי מועדון המחזיקים בכרטיס האשראי להמיר 100 נקודות תמורת שובר בסך 150 ש״ח למימוש בחנויות רשת מגה ותחנות הדלק של דוראלון. כלומר, גם במימוש ׳מזדמן׳ ולא יצירתי בעליל חברי מועדון אלו יכולים לקבל ערך של 0.42$ מכל נקודה. כמו כן, המועדון ממשיך להציע מבצעים מעניינים לכרטיסי בונוס מוזלים גם במסגרת מבצעי יוםהולדת וגם באופן כללי.

מועדון מלונות: Hilton honors (קבוצת הילטון)

שווי ריאלי: 3.5$ ל-1,000

חלו מספר שינויים בתנאי המועדון בזמן האחרון אבל הם כמעט ולא נגעו לאופן צבירת הנקודות ו/או לאופן מימוש הנקודות (מלבד התמחור הדינמי לתעריף המשלב כסף ונקודות). מימוש נקודות במלונות היוקרתיים ביותר של הקבוצה יניב בהחלט ערך גבוה הרבה יותר לנקודותאבל לא לכל אחד יש יתרה של כמה מאות אלפי נקודות על אף שהחל מהחודש ניתן להעביר בחופשיות נקודות בין חשבונות.

מועדון מלונות: IHG Rewards (קבוצת אינטרקונטיננטל)

שווי ריאלי: 5$ ל-1,000

הערכת השווי נשארה כשהייתה בפוסט הקודם. בינואר 2016 חלו שינויים משמעותיים בטבלאות המימוש של המועדון ובפרט נוספו שתי קטגוריות מימוש חדשותגבוהות יותראליהן עברו לא מעט מהמלונות היוקרתיים ביותר של הקבוצה. המועדון הודיע כי בחודש הקרוב יהיו שינויי קטגוריה למלונות נוספים ורובם המכריע יהיו במגמה שלילית. כמו כן, מבצע PointBreaks, המבצע הקבוע של המועדון במסגרתו מוצעים לילות ב-5,000 נקודות בלבד, שומר על מגמה חלשה מאוד כבר חודשים רבים ונראה שזו הנורמה החדשה. בעבר היו מתייחסים למבצע הזה בתור ׳המבצע הטוב ביותר בשוק׳, ומסיבות טובות, וכיום הוא הפך למבצע שולי שכמעט מתעלמים ממנו.

מועדון מלונות: Marriott Rewards (קבוצת מאריוט)

שווי ריאלי: 7$ ל-1,000

לכאורה ערך הנקודות של המועדון היה אמור לנסוק עם רכישת קבוצת סטארווד ע״י קבוצת מאריוט והפיכת המועדונים של הקבוצות למועדוניםאחים. במצב החדש חברי המועדון של מאריוט יכולים, ע״י העברת נקודות, לרכוש לילותבונוס במלונות קבוצת סטארווד. אלא שיחס ההמרה בין המועדונים, 1:3 לטובת המועדון של סטארווד, הפך את העניין ללאכלכלי עבורי חברי המועדון של מאריוט. לכן הערך שלי לנקודות של המועדון לא השתנה באמת.

מועדון מלונות: SPG (קבוצת סטארווד)

שווי ריאלי: 21$ ל-1,000

הנקודות של סטארווד היו ונשארו היקרות ביותר בשוק. על אף שהקבוצה נרכשה ע״י קבוצת מאריוט המועדון ממשיך לפעול באופן עצמאי וממשיך להיות אחד המועדונים המובילים בתעשייה. לא חלו שינויים משמעותיים באפשרויות המימוש של המועדון אבל כעת חברי המועדון יכולים, ע״י העברת נקודות, לרכוש לילותבונוס במלונות קבוצת מאריוט. יחס ההמרה חיובי לטובת המועדון ולכן ערך הנקודות רק עלה לאחר הרכישה.

מועדון מלונות: Club Carlson (קבוצת רזידורקרלסון)

שווי נקודות: 4$ ל-1,000

לא חלו שינויים משמעותיים בתנאי המועדון הזה בשנתיים האחרונות. כמה מלונות פופולריים עלו בקטגוריית המימוש שלהם אבל סה״כ לא מדובר במגמה עולמית גסה. זמינות לילותבונוס במועדון נשארה גבוהה אם כי לא תמיד המימוש אטרקטיבי באמת. מלונות רבים יותר, או לפחות כך אני שם לב, מציעים חדרים משודרגים בנקודות או חדרים משורגים תחת תעריף כסף ונקודות.

מועדון מלונות: World of Hyatt (קבוצת הייאט)

שווי ריאלי: 15$ ל-1,000

בחרתי בהערכת שווי גבוהה יחסית. העניין הוא שקל מאוד להגיע לערך זה במימוש נקודות במועדון ובעיקר בזכות תעריף כסף ונקודות. פורטפוליו המלונות של הקבוצה ממשיך לגדול (כולל כמה מלונות חדשים ומעניינים) וזה, אט אט, מעלה את ערך הנקודות גם כן. המועדון עבר שינוי משמעותי בתחילת מרץ  ובין השאר הוחלף שמואבל זה לא השפיע על ערך הנקודות כי לא צפויים שינויים לצבירה או למימוש של נקודות.

לסיכום

המלצתי הגדולה ביותר: ראו בנקודות ובמיילים שלכם כבעלי ערך ריאלי. הם לא ׳חינם׳, הם לא סתם שם והם יקבלו את ערכם במימוש. המשיכו לאסוף נקודות ומיילים, זיכרו למנוע את תפוגתם ע״י יצירת פעילות מזדמנת בחשבונות השונים ובתקווה שכל ההשקעה הזאת תשתלם בגדול יום אחד.

זו המלצה טובה גם לנוסעים מזדמנים שאוספים קצת נקודות פה וקצת מיילים שם וזו המלצה טובה בעיניי גם לנוסעים עסקיים תכופים שצוברים עשרות אלפי מיילים ונקודות בחודש.

21 תגובות

 1. מאיר

  אף פעם לא ראיתי השוואה כזו, מאוד מעניין!
  לאחרונה עברתי מכרטיס אשראי של דלתא לכרטיס של SPG ואני מאוד מרוצה. הנקודות שלהם באמת שוות הרבה יותר.

  הגב
 2. סיכום חדשות ומבצעים מהשבוע האחרון – FlyingOut

  […] במסגרת המבצע, שדורש הרשמה ותקף לשהיות עד ה-30 לאוגוסט, חברי המועדון יהנו מבונוס של 2,000 נקודות לכל שהייה החל מהשהייה השניה ובונוס נוסף של 2,000 נקודות לכל רשת מתוך הקבוצה שבה יתארחו החל מהרשת השניה. קבוצת מאריוט מפעילה כיום כ-18 רשתות שונות כך שמקסום הבונוס השני, ואני קצת בספק שמישהו יוכל למקסם אותו, יוביל לצבירת 34,000 נקודות בונוס. אני מעריך נקודות של מאריוט לפי שווי של 7$ לכל 1,000 נקודות. […]

  הגב
 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  תודה על הסקירה המצויינת והמפורטת ליאור!
  השאלה אם מישהו הצליח להזמין כרטיס בונוס בקטאי דרך אלסקה (וגם אמריקן), בתאוריה כמובן אפשרי אך בחיפוש מעמיק בעונות רגועות ועמוסות לא מצאתי אפילו מקום בודד…

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   אתה מתכוון ספציפית לקו מהונג-קונג לת״א. הוא חדש והוא מבוקש – לכן יש זמינות נמוכה מאוד של מושבי בונוס. אפשר למצוא מושב או שניים בכל מיני טיסות כמה חודשים מראש ולפעמים נפתחים מושבי בונוס נוספים ברגע האחרון (במסגרת שבוע מהטיסה). אבל סה״כ אתה צודק שבקו הזה יש בינתיים זמינות נמוכה מאוד.

   באופן כללי קתאי משחררת לא מעט מושבי בונוס בטיסותיה ומוסיפה עוד לקראת מועד הטיסה. טסתי פעמים רבות עם קתאי בכרטיסי בונוס ללא כל בעיה. הכי נוח לחפש זמינות עם האתרים של בריטיש או קוונטס, למרות שגם האתר של אמריקן רואה מושבי בונוס של קתאי.

   הגב
 4. סיכום חדשות ומבצעים מהשבוע האחרון - FlyingOut

  […] במסגרת המבצע, שדורש הרשמה ותקף לשהיות עד ה-30 לאוגוסט, חברי המועדון יהנו מבונוס של 2,000 נקודות לכל שהייה החל מהשהייה השניה ובונוס נוסף של 2,000 נקודות לכל רשת מתוך הקבוצה שבה יתארחו החל מהרשת השניה. קבוצת מאריוט מפעילה כיום כ-18 רשתות שונות כך שמקסום הבונוס השני, ואני קצת בספק שמישהו יוכל למקסם אותו, יוביל לצבירת 34,000 נקודות בונוס. אני מעריך נקודות של מאריוט לפי שווי של 7$ לכל 1,000 נקודות. […]

  הגב

השאר תגובה