מהדורה עדכנית של הפוסט הזה אני מפרסם אחת לכמה חודשים (הפוסט האחרון בכותרת הזאת פורסם באמצע מאי 2017). רוב הטקסט בפוסט הנוכחי, אם כן, מועתק ישירות מאותו פוסטאבל דאגתי לעדכן את מה שצריך לעדכן.

לצורך הנוחות אשתמש בפוסט זה במילה ׳נקודות׳ גם כאשר מדובר על מועדון תעופה שמשתמש במיילים בתור מטבע.

המערכת המוניטרית של הנקודות

מועדוני תעופה ומועדוני מלונות הגיעו לעולם ככלי לשיווק, שימור לקוחות, תגמול על נאמנות וכיוצ״ב. מטרתם העיקרית היא לספק תמריצים ללקוחות לבחור באותם מותגים פעם אחר פעם אפילו כשהמחיר גבוה יותר או שמאפייני המוצר נוחים פחות. כלומר, לגרום ללקוח להעריך את המותג ברמה כזאת שיהיה קשה יחסית לפתות אותו לבחור באחר. אחד התמריצים היעילים ביותר הוא השימוש בנקודות.

נקודות הן מטבע וירטואלי שמנפיק מועדון הלקוחות והוא ששולט בערכו. איך? באמצעות שינוי מתמיד של אפשרויות הצבירה והמימוש.

בימינו מועדוני לקוחות הם גופים עצמאיים שלפעמים אחראים לאחוז גבוה מאוד מרווחי החברההאם. למעשה, במקרים מסוימים צצו הערכות שווי לפיהן מועדון תעופה מסוים הוא בעל שווי ריאלי גבוה יותר מהשווי הריאלי של חברת התעופה שאותה הוא משרת. הזוי, כן? מועדוני הלקוחות הם רווחיים כ״כ כי עיקר עבודתם הוא המסחר בנקודות שהם מנפיקיםובין השאר מכירת נקודות לגופים מוסדיים גדולים שמעבירים אותן הלאהוהם פחות מתעסקים בשיפור חוויית הנוסעים ו/או תגמול נאמנות. לפעמים המועדונים האלו ממש שוכחים את השורשים שלהם.

על כל פנים, ערכן של הנקודות נגזר מהתנאים שקובע המועדון: כמה נקודות ניתן לצבור מכל טיסה או מכל שהייה במלון, כמה נקודות ניתן לצבור מפעילות עם שותפים (לינה במלונות, שכירת רכב וכו׳), מה יחס ההמרה מול נקודות של מועדונים אחרים (במידה ואפשר בכלל), כמה נקודות דרושות לכרטיס בונוס או ללילהבונוס, מהם התנאים של כרטיסי הבונוס ועוד ועוד משתנים שכולם בשליטת המועדון.

ערכן הריאלי של נקודות

בהמשך הפוסט אתייחס לערכן הריאלי של נקודות של שמונה מועדוני תעופה ושישה מועדוני מלונות,  אותם מועדונים אליהם התייחסתי בפוסט הקודם, ואסביר בקצרה אם ולמה השתנתה ההערכה שלי מאז.

הערכים המובאים למטה הם בדולרים אמריקניים לכל 1,000 נקודות למעט עבור מועדון הנוסע המתמיד של אלעל.

תרגישו חופשי לדלג ישר למועדונים שמעניינים אתכם.

מועדון תעופה: Miles&More (קבוצת לופטהנזה)

שווי ריאלי: 13$ ל-1,000 מיילים

הערכה קודמת: 12$ ל-1,000 מיילים

שינוי חיובי אחד שחל בחודשים האחרונים הוא שת״א החלה להשתתף שוב במבצע MileageBargains במסגרתו מוצעים כרטיסי בונוס בהנחה גדולה ליעדים נבחרים לתקופה מוגבלת. מימוש המיילים עדיין לא נוח כי הזמנת כרטיסי בונוס, למעט לטיסות בקבוצת לופטהנזה, דורשת יצירת קשר עם שירות הלקוחות. בטבלאות המימוש של המועדון ישנן עדיין הזדמנויות מעניינות, ובפרט לתושבי ישראל ביציאה מישראל לכיוון מערב, אבל המועדון גובה היטלדלק על כרטיסי בונוס ולכן מלכתחילה המיילים שלו שווים יחסית פחות משל מועדונים מתחרים שאינם גובים היטלדלק ברוב המקרים.

מועדון תעופה: AAdvantage (אמריקן)

שווי ריאלי: 14$ ל-1,000 מיילים

הערכה קודמת: 14$ ל-1,000 מיילים

השארתי את הערכת השווי כפי שהייתה בפוסט האחרון על אף שהמועדון ביצע לפחות שינוי שלילי אחד בינתיים – הגבלת מספר קטעי הטיסה בכרטיסי בונוס. אמריקן ממשיכה להציע זמינות מושבי בונוס נמוכה מאוד, עד כדי לא קיימת, בטיסותיה שלה – וזו אחת הסיבות לירידת ערך המיילים בשנים האחרונות – אבל לפחות ניתן למצוא זמינות מושבי בונוס בריאה למדי אצל מרבית השותפות של המועדונים וביניהן חברות שנוחתות בנתב״ג. טבלאות המימוש של המועדון סה״כ הוגנות ביחס למועדונים מתחרים.

מועדון תעופה: FlyingBlue (אייר פראנס וק.ל.מ)

שווי ריאלי: 11$ ל-1,000 מיילים

הערכה קודמת: 11$ ל-1,000 מיילים

כמעט ולא חלו שינויים שצריכים להשפיע על הערכת שווי המיילים. כדאי לזכור שהמועדון גובה היטלדלק על כרטיסי הבונוס שלו אבל כרטיס בונוס הלוך/חזור במחלקת התיירים מת״א לאירופה דורש רק 25,000 מיילים במידה והצלחתם למצוא זמינות מושבי בונוס מתאימים.

מועדון התעופה: MileagePlus (יונייטד)

שווי ריאלי: 13$ ל-1,000 מיילים

הערכה קודמת: 14$ ל-1,000 מיילים

מאז הערכת השווי האחרונה הודיע המועדון על שינויים בטבלאות המימוש שלו. לא מדובר בשינויים קיצוניים אבל מחירם של חלק מכרטיסי הבונוס יעלה ביותר מ-10% – במיוחד כרטיסי בונוס במחלקות הפרימיום. המועדון עדיין לא גובה היטל-דלק על מרבית כרטיסי הבונוס ועדיין ניתן למצוא מימושים אטרקטיביים מאוד בטבלאות. אחד המימושים הטובים ביותר – מדרום-מזרח אסיה לאזור הפסיפי – מתייקר בצורה משמעותית על עד 50%.

מועדון תעופה: SkyMiles (דלתא)

שווי ריאלי: 9$ ל-1,000 מיילים

הערכה קודמת: 10$ ל-1,000 מיילים

הורדתי במעט את הערכת השווי. דלתא היא חברת תעופה מצוינת בהרבה בחינות, אולי הטובה בארה״ב, אבל מועדון התעופה שלה הוא פשוט בלאגן אחד גדול. טבלאות מימוש דינמיות וסודיות? ברצינות? בשנתיים האחרונות הבלאגן רק העמיק ואני קצת מרחם על מי שמחזיק כמה מאות אלפי מיילים במועדון של דלתא ומתקשה להבין איך לנצל אותם. משזה נאמר, עדיין יש מציאות בטבלאות המימוש של דלתא ואין היטלדלק.

מועדון תעופה: Executive Club (בריטיש)

שווי ריאלי: 12$ ל-1,000 אוויוס

הערכה קודמת: 12$ ל-1,000 אוויוס

אוויוס הוא מטבע שימושי מאוד. אני כותב את זה בכל הזדמנות. אני לא בהכרח ממליץ על המועדון של בריטיש כמועדון ראשי, אבל, להחזיק יתרה של אוויוס זה באמת רעיון טוב. מבחינת תנאי המועדון לא קרה משהו משמעותי בשנתיים האחרונות למעט עליה קלה במחירי כרטיסי בונוס לטיסות קצרות בתוך ארה״ב. מצד שני, המחלקה הראשונה בטיסותפנים של אמריקן מקוטלגת עכשיו כמחלקת עסקיםכמו שצריך להיותוזה הופך את מימוש האוויוס לטיסות אלו אטרקטיבי יותר.

מועדון תעופה: MileagePlan (אלסקה איירליינס)

שווי ריאלי: 20$ ל-1,000 מיילים

הערכה קודמת: 18$ ל-1,000 מיילים

גם בפוסט הקודם המועדון הזה היה שיאן הטבלה, ובצדק, ומאז ערך המיילים אפילו עלה. מדוע? משום שכעת ישנן אפשרויות מימוש רבות יותר עבור הנוסע הישראלי ליציאה מת״א. מאז הפוסט האחרון הגדילה קתאי פסיפיק את תדירות הטיסות בקו לת״א, היינאן איירליינס הודיעה על פתיחת הקו החדש משנגחאי ועל כוונתה לפתוח קו שלישי לת״א מגואנזו ופינאייר הפכה לשותפה חדשה של המועדון. לנוסע הישראלי, אם כן, יש יותר טיסות להמריא איתן תוך שימוש במיילים של אלסקה. 

מועדון תעופה: הנוסע המתמיד (אלעל)

שווי ריאלי: 0.45$ לנקודה

הערכה קודמת: 0.40$ לנקודה

ערך הנקודות של אלעל, להערכתי, עולה לאט לאט בשנתיים האחרונות. במיוחד למחזיקי כרטיס האשראי הממותג פלייקארד ולבעלי סטטוס גבוה במועדון הנוסע המתמיד. המועדון מאפשר לחבריו לממש נקודות בשווי של 0.5$ לנקודה במגוון דרכים ובין השאר מאפשר לחברי מועדון המחזיקים בכרטיס האשראי להמיר 100 נקודות תמורת שובר בסך 150 ש״ח למימוש בחנויות רשת מגה ותחנות הדלק של דוראלון. כלומר, גם במימוש ׳מזדמן׳ ולא יצירתי בעליל חברי מועדון אלו יכולים לקבל ערך של 0.41$ מכל נקודה. כמו כן, לאחרונה נולדו להן אפשרויות צבירה ומימוש חדשות כמו אתר להזמנת חדרים במלונות, צבירת נקודות מרכישת שוברי מתנה ועוד. אבל השינוי המשמעותי ביותר היה עדכון טבלאות המימוש והצבירה בטיסות אלעל ואפ – כשמדובר בשינוי שהוא בעיקרו חיובי.

מועדון מלונות: Hilton honors (קבוצת הילטון)

שווי ריאלי: 3.5$ ל-1,000 נקודות

הערכה קודמת: 3.5$ ל-1,000 נקודות

חלו מספר שינויים בתנאי המועדון בזמן האחרון אבל הם כמעט ולא נגעו לאופן צבירת הנקודות ו/או לאופן מימוש הנקודות (מלבד התמחור הדינמי לתעריף המשלב כסף ונקודות). מימוש נקודות במלונות היוקרתיים ביותר של הקבוצה יניב בהחלט ערך גבוה הרבה יותר לנקודותאבל לא לכל אחד יש יתרה של כמה מאות אלפי נקודות על אף שכעת ניתן להעביר בחופשיות נקודות בין חשבונות.

מועדון מלונות: IHG Rewards (קבוצת אינטרקונטיננטל)

שווי ריאלי: 5$ ל-1,000 נקודות

הערכה קודמת: 5$ ל-1,000 נקודות

הערכת השווי נשארה כשהייתה בפוסט הקודם. בינואר 2016 חלו שינויים משמעותיים בטבלאות המימוש של המועדון ובפרט נוספו שתי קטגוריות מימוש חדשותגבוהות יותראליהן עברו לא מעט מהמלונות היוקרתיים ביותר של הקבוצה. המועדון הודיע כי בחודש הקרוב יהיו שינויי קטגוריה למלונות נוספים ורובם המכריע יהיו במגמה שלילית. כמו כן, מבצע PointBreaks, המבצע הקבוע של המועדון במסגרתו מוצעים לילות ב-5,000 נקודות בלבד, שומר על מגמה חלשה מאוד כבר חודשים רבים ונראה שזו הנורמה החדשה. בעבר היו מתייחסים למבצע הזה בתור ׳המבצע הטוב ביותר בשוק׳, ומסיבות טובות, וכיום הוא הפך למבצע שולי שכמעט מתעלמים ממנו.

מועדון מלונות: Marriott Rewards (קבוצת מאריוט)

שווי ריאלי: 7$ ל-1,000 נקודות

הערכה קודמת: 7$ ל-1,000 נקודות

לכאורה ערך הנקודות של המועדון היה אמור לנסוק עם רכישת קבוצת סטארווד ע״י קבוצת מאריוט והפיכת המועדונים של הקבוצות למועדוניםאחים. במצב החדש חברי המועדון של מאריוט יכולים, ע״י העברת נקודות, לרכוש לילותבונוס במלונות קבוצת סטארווד. אלא שיחס ההמרה בין המועדונים, 1:3 לטובת המועדון של סטארווד, הפך את העניין ללאכלכלי עבורי חברי המועדון של מאריוט. לכן הערך שלי לנקודות של המועדון לא השתנה באמת.

מועדון מלונות: SPG (קבוצת סטארווד)

שווי ריאלי: 23$ ל-1,000 נקודות

הערכה קודמת: 21$ ל-1,000 נקודות

הנקודות של סטארווד היו ונשארו היקרות ביותר בשוק. על אף שהקבוצה נרכשה ע״י קבוצת מאריוט המועדון ממשיך לפעול באופן עצמאי וממשיך להיות אחד המועדונים המובילים בתעשייה. לא חלו שינויים משמעותיים באפשרויות המימוש של המועדון אבל כעת חברי המועדון יכולים, ע״י העברת נקודות, לרכוש לילותבונוס במלונות קבוצת מאריוט. יחס ההמרה חיובי לטובת המועדון ולכן ערך הנקודות רק עלה לאחר הרכישה.

מועדון מלונות: Club Carlson (קבוצת רזידורקרלסון)

שווי נקודות: 4$ ל-1,000 נקודות

הערכה קודמת: 4$ ל-1,000 נקודות

לא חלו שינויים משמעותיים בתנאי המועדון הזה בשנתיים האחרונות. כמה מלונות פופולריים עלו בקטגוריית המימוש שלהם אבל סה״כ לא מדובר במגמה עולמית גסה. זמינות לילותבונוס במועדון נשארה גבוהה אם כי לא תמיד המימוש אטרקטיבי באמת. מלונות רבים יותר, או לפחות כך אני שם לב, מציעים חדרים משודרגים בנקודות או חדרים משורגים תחת תעריף כסף ונקודות.

מועדון מלונות: World of Hyatt (קבוצת הייאט)

שווי ריאלי: 15$ ל-1,000 נקודות

הערכה קודמת: 15$ ל-1,000 נקודות

בחרתי בהערכת שווי גבוהה יחסית. העניין הוא שקל מאוד להגיע לערך זה במימוש נקודות במועדון ובעיקר בזכות תעריף כסף ונקודות. פורטפוליו המלונות של הקבוצה ממשיך לגדול וזה, אט אט, מעלה את ערך הנקודות גם כן. המועדון עבר שינוי משמעותי בתחילת מרץ  ובין השאר הוחלף שמואבל זה לא השפיע על ערך הנקודות כי לא צפויים שינויים לצבירה או למימוש של נקודות.

לסיכום

ההמלצה שלי: ראו בנקודות ובמיילים שלכם כמטבעות בעלי ערך ריאלי. הם לא ׳חינם׳ והם יקבלו את ערכם במימוש. המשיכו לאסוף נקודות ומיילים, זיכרו למנוע את תפוגתם ע״י יצירת פעילות מזדמנת בחשבונות השונים ובתקווה שכל ההשקעה הזאת תשתלם בגדול יום אחד.

זו המלצה טובה גם לנוסעים מזדמנים שאוספים קצת נקודות פה וקצת מיילים שם וזו המלצה טובה בעיניי גם לנוסעים עסקיים תכופים שצוברים עשרות אלפי מיילים ונקודות בחודש.

22 תגובות

 1. מאיר

  תודה, שימושי מאוד.
  שאלה לגבי מה שכתבת:
  "מכירת נקודות לגופים מוסדיים גדולים שמעבירים אותן הלאה", למה הכוונה?

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   מועדוני תעופה לפעמים מוכרים את הנקודות שלהם לבנקים, חברות אשראי וחברות גדולות אחרות כדי שאולי יוכלו לחלק אותן ללקוחות ולעובדים שלהן.

   כך, למשל, אם יש לך נקודות של אמקס ואתה מעוניין להמיר אותן למיילים של יונייטד – התהליך שקורה בעצם הוא שאמקס ׳מוחקת׳ X נקודות מ׳החוב׳ שלה לציבור לקוחות (קונה בחזרה את הנקודות שהיא הנפיקה, במילים אחרות) ובמקביל רוכשת Y מיילים של יונייטד עבורך. כלומר, אמקס משלמת ליונייטד כדי שתכניס לחשבונך יתרת מיילים מסוימת.

   כמובן שהעברות כאלו לא מתבצעות על בסיס כל מקרה לגופו אלא בקנ״מ עצום. הסכם בין חברת אשראי גדולה לבין מועדון תעופה מוביל יכול להסתכם במאות מליוני או אפילו מליארדי דולרים בשנה (בשוק האמריקאי).

   הגב
 2. איתי

  ליאור, האם תוכל להפנות לאיפה מצאת בשינויים הצפויים ביונייטד על ההתייקרות ב-50 אחוז של מימוש המקטע המדובר? זכור לי שראיתי את הטבלה החדשה ולא מצאתי שם הבדלים דרסטיים שכאלה.

  הגב
 3. הלוך/חזור לאירופה ב-15,000 מיילים – FlyingOut

  […] בפוסט של אתמול נתתי למיילים של המועדון ערך ריאלי של 13$ לכל 1,000. כלומר, כרטיס הבונוס לעיל הוא בעלות ריאלית של 272$ (195$ בשווי ריאלי של מיילים ו-77$ במסים). אז ראשית – מדובר במחיר טוב מאוד כאמירה כללית, מה גם שהוא תקף לחודש ספטמבר ולא לאמצע החורף. […]

  הגב
 4. דוד

  כמה שווה 100000 נקודות של טורקיש
  והאם אפשר ליסוע עם זה ביזנעס הלוך חזור לארה״ב

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   החדשות הטובות הן שכרטיס בונוס הלוך/חזור מישראל לארה״ב דורש רק 94,000 מיילים של טורקיש (ומסים, כשהמועדון גובה גם היטל-דלק). בתיאוריה זו העלות גם לכרטיס בונוס בטיסות עם השותפות של טורקיש בברית סטאר.

   אם אתה מעוניין לטוס בטיסות של טורקיש עצמה – אתר האינטרנט של המועדון הוא חברך. אתה יכול להשלים את כל התהליך באתר יחסית בקלות. טורקיש סה״כ מציעה זמינות מושבי בונוס די טובה בטיסותיה ובפרט בטיסותיה לישראל.

   החדשות הפחות טובות הן שהזמנת כרטיס בונוס בטיסות של חברות אחרות בברית סטאר זה כאב ראש ענק. האתר של המועדון לא מציג זמינות מושבים לטיסות עם חברות אחרות אז צריך לבדוק זמינות במקור אחר (האתרים של יונייטד ואול-ניפון הם הטובים ביותר), הסוכנים של טורקיש במוקד שירות הלקוחות לא יודעים מימינם ומשמאלם, המסים גבוהים בדר״כ ואת התשלום ניתן לבצע אך ורק באחד המשרדים של טורקיש ברחבי העולם (או לפחות כך היה נהוג בפעם האחרונה שבדקתי).

   בכלל הקשיים האלו למימוש המיילים אני נותן למיילים של טורקיש ערך יחסית נמוך. באופן גס סביב 10$ לכל 1,000 מיילים, לכל היותר. מי שמחזיק ביתרת מיילים גבוהה ומעדיף לטוס במחלקת העסקים של טורקיש – עבורו למיילים אולי יהיה ערך גבוה הרבה יותר.

   הגב
 5. ארבעה מועדוני לקוחות מוכרים מיילים ונקודות בזול. כדאי לרכוש? – FlyingOut

  […] אני מעריך נקודות של קלאב קרלסון לפי שווי של 4$ ל-1,000 בלבד ולכן רכישת נקודות במסגרת המבצע פרושה תשלום יתר על השווי הריאלי של הנקודות האלו – אבל זו עדיין יכולה להיות עסקה כדאית אם יש לכם מימוש אטרקטיבי לנקודות האלו. כך, לדוגמה, ב-154$ תוכלו לרכוש 28,600 נקודות וזו יתרה מספקת ללילה–בונוס במלון מקטגוריה 3 במועדון. בקטגוריה זו תוכלו למצוא מלונות כמו רדיסון בלו ליסבון ורדיסון בלו בייג׳ינג. […]

  הגב
 6. ערן

  ממה שאני מבין, את השווי הריאלי ל-1000 נקודות אתה מבסס על מימוש הנקודות.
  השאלה שלי היא איך אני יודע לפני שאני מזמין כרטיס כמה נקודות אני אקבל עליו.
  אני מבין שזה תלוי במחלקת הכרטוס ובמעמד שלי במועדון, אבל איך אני בודק את זה לפני שאני משלם על הכרטיס?
  רוב תודות ואחלה בלוג

  הגב
  • Lior @ FlyingOut

   השלב הראשון הוא באמת לגלות מהן מחלקות הכרטוס של כל הטיסות בכרטיס. חשוב גם לשים לב לקוד של כל טיסה כי ברוב המקרים הקרדיט ניתן ע״פ החברה המשווקת (קוד הטיסה) ולא לפי החברה המפעילה (כשלפעמים זו אותה חברה, כמובן).

   מרגע שאתה יודע את מחלקות הכרטוס אתה יכול להשתמש באתר WhereToCredit כדי לגלות איזה קרדיט תוכל לקבל בכל מועדון תעופה. אתה צריך בדר״כ גם לדעת את מרחק הטיסה ובשביל זה תוכל להשתמש באתר GCM. הקישורים כאן:

   http://www.wheretocredit.com/

   http://www.gcmap.com/

   הגב
 7. ארבע ערים, שלוש מדינות, שתי חברות תעופה והכל בנסיעה מפנקת אחת – FlyingOut

  […] אני מעריך מיילים של אלסקה לפי שווי של 20$ ל-1,000 כך שבעיניי מדובר בהחזר כולל בשווי ריאלי של 560$ על הוצאה של 1860$ (כמעט בדיוק 30%). בעלי סטטוס גבוה במועדון שצוברים בונוס מיילים מכל טיסה יהנו מהחזר אף גבוה יותר. […]

  הגב
 8. ספר בעשרים נקודות – FlyingOut

  […] אני מעריך נקודות של אלעל לפי שווי ריאלי של 45 סנט האחת (בערך 1.60 ש״ח) כך ש-20 נקודות שוות בעיניי בערך 32 ש״ח. לשלם 32 ש״ח על ספר זה מחיר הוגן לכל הפחות על אף שבימינו רשתות הספרים מציעות לפעמים מבצעים שמורידים את מחירם של חלק מהספרים לרמת 20 ש״ח ומטה. […]

  הגב
 9. הלוך/חזור לאירופה ב-15,000 מיילים - FlyingOut

  […] בפוסט של אתמול נתתי למיילים של המועדון ערך ריאלי של 13$ לכל 1,000. כלומר, כרטיס הבונוס לעיל הוא בעלות ריאלית של 272$ (195$ בשווי ריאלי של מיילים ו-77$ במסים). אז ראשית – מדובר במחיר טוב מאוד כאמירה כללית, מה גם שהוא תקף לחודש ספטמבר ולא לאמצע החורף. […]

  הגב
 10. ארבעה מועדוני לקוחות מציעים מיילים ונקודות במחיר מוזל. כדאי לרכוש? - FlyingOut

  […] אני מעריך נקודות של קלאב קרלסון לפי שווי של 4$ ל-1,000 בלבד ולכן רכישת נקודות במסגרת המבצע פרושה תשלום יתר על השווי הריאלי של הנקודות האלו – אבל זו עדיין יכולה להיות עסקה כדאית אם יש לכם מימוש אטרקטיבי לנקודות האלו. כך, לדוגמה, ב-154$ תוכלו לרכוש 28,600 נקודות וזו יתרה מספקת ללילה–בונוס במלון מקטגוריה 3 במועדון. בקטגוריה זו תוכלו למצוא מלונות כמו רדיסון בלו ליסבון ורדיסון בלו בייג׳ינג. […]

  הגב
 11. ספר בעשרים נקודות - FlyingOut

  […] אני מעריך נקודות של אלעל לפי שווי ריאלי של 45 סנט האחת (בערך 1.60 ש״ח) כך ש-20 נקודות שוות בעיניי בערך 32 ש״ח. לשלם 32 ש״ח על ספר זה מחיר הוגן לכל הפחות על אף שבימינו רשתות הספרים מציעות לפעמים מבצעים שמורידים את מחירם של חלק מהספרים לרמת 20 ש״ח ומטה. […]

  הגב

השאר תגובה